EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Post na vodi  (Read 39657 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Filly

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1343
  • Gender: Female
  • Be yourself
Odg: Post na vodi
« Reply #20 on: March 12, 2008, 05:23:22 PM »
Pokusaj da peces ribu ili da je przis na pari sa malo vode... ;)
Da bi ostvario ono sto zelis, moras prvo da odlucis sta tacno zelis.

Offline CRonaldo

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1642
  • Gender: Male
Odg: Post na vodi
« Reply #21 on: March 12, 2008, 05:36:02 PM »
oho al ste raspisali :p ma hvala vam na savetima, odlucio sam da se stisnem i ispostim svoje na vodi bez ribe do subote posto u subotu sme riba  :yes: Sta je to jos dva dana :p Jedem puno UH i dosta pasulja, i ne treniram.Pozz  :blowkiss:
"No man has a right to be an amateur in the matter of physical training....what a shame it is for a man to grow old without ever seeing the beauty and strength of which his body is capable." Socrates 470-399 B.C.

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Post na vodi
« Reply #22 on: March 12, 2008, 06:04:09 PM »
Mi se raspisali, a ti odlucio  :boxed:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Filly

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1343
  • Gender: Female
  • Be yourself
Odg: Post na vodi
« Reply #23 on: March 12, 2008, 09:05:25 PM »
Otkuda post i cemu on sluzi ?

Hriscanski post vodi poreklo od Gospoda Isusa Hrista. Gospod je i sam postio cetrdeset dana, pre nego a to je poceo da propoveda svoju nauku, kao a to je postio pre njega i Prorok Mojsej i drugi Proroci. Postili su i Apostoli i svi pravoslavni hriacani kroz vekove. "Post je sve Svete rukovodio u zivotu po Bogu", kaze Sv. Vasilije Veliki. Prva zapovest Bozija u Raju bila je zapovest o postu, tj.o uzdrzanju.Otuda je i prvi covekov greh bio greh protiv posta. Kao ato u grehu ucestvuje i dusa i telo, potrebno je da i u vrlini i oslobodenju od greha ucestvuju oboje. Cilj posta jeo ocsienje tela, jacanje volje, uzdizanje dusa.Posteci, hriani se secaju neprestano Hristovih stradanja za njihovo spasenje. Pravi post ima dve strane, telesnu i duhovnu. Sastoji se u uzdrzavanju od mrsne hrane i preizobilnih jela, ali prvenstveno u uzdrzavanju od rdjavih misli , zelja i dela. Post umnozava ljubav i molitvu i spremnost na vraenjesvih evandjelskih vrlina. Dusa ima dva krila kojima leti nebu: post i molitvu. On je lek za dusevne i telesne bolesti i zastita od svakog demonskog dejstva o cemu je sam Spasitelj je rekao: "Ovaj rod (tj. demoni) se izgoni samo postom i molitvom". Njime se dusa i telo pripremaju da postanu hram Duha Svetoga. Istinski duhovni zivot je nezamisliv bez posta.
Postoje visednevni postovi (Uskrsnji, Petrovski, Gospojinski - uoci Velike Gospojine i Bozicni) i jednodnevni (svake srede i petka sem razreseih sedmica, Krstovdan uoci Bogojavljenja, Usekovanje glave sv. Jovana Pretece, Vozdvizdenije Casnoga krsta 14. septembra).

PRAVILA POSTA

Crkva uci da je post vazno sredstvo za duhovni i telesni zivot i zdravlje. Telesni post ne koristi ako nije vezan sa duhovnim postom kaze sveti Jovan Zlatousti: ,,Ne govori mi: Toliko dana sam postio nisam jeo ovo ili ono, nisam pio vina, isao sam u gruboj haljini;nego kazi nam da li si od gnevnog coveka postao tih, od zestokog - blag. Ako si iznutra pun zlobe, zasto si telo mucio? Ako je u tebi zavist i ljubav prema sticanju, da li je od koristi sto si pio samo vodu? Ako je dusa, koja je gospodarica tela, zabludela, zasto kaznjavas slugu njezinog - svoje telo? Ne hvali se telesnim postom, jer on sam ne uzdize na nebo bez molitve i milostinje,,.
Na pitanje: koja je mera posta? Sv.Vasilije Veliki odgovara:,, U duhovnom postu mera je jedna i vazna za sve - potpuno udaljenje od svega sto vodi grehu. A sto se tice uzdrzavanja od hrane, tu su mera i nacin upotrebe razliciti: zavise kod svakoga od njegovog uzrasta, zanimanja i stanja tela. Zato je nemoguce podvesti pod jedno pravilo sve koji se nalaze u skoli poboznosti. No, odredivsi meru uzdrzanja za zdrave podviznike, mi prepustamo razboritosti nastojatelja da u tome vrsi pametne izmene. Hranu pak bolesniku, ili umornome od teskih radova, ili onome koji ide na tezak rad, na put ili na kakav bilo tezak posao, nastojatelji su duzni udesavati prema potrebi. Jer nije pametno, uzimajuci hranu za
odrzavanje tela i smetati mu u vrsenju zapovesti. U svakoj vrsti hrane treba pretpostavljati onu koja se lakse nabavlja, da se ne bismo, pod izgovorom posta, pastili oko spremanja omiljenih i skupih jela.
Da bi ostvario ono sto zelis, moras prvo da odlucis sta tacno zelis.

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Post na vodi
« Reply #24 on: March 13, 2008, 09:47:50 AM »
ocu teletinu...ribu...piletinu...mleko...jaja
al se nekad dobro jelo

Offline Filly

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1343
  • Gender: Female
  • Be yourself
Odg: Post na vodi
« Reply #25 on: March 13, 2008, 04:41:01 PM »
To ti onda i nije pravi post...
Quote
Pravi post ima dve strane, telesnu i duhovnu. Sastoji se uuzdrzavanju od mrsne hrane i preizobilnih jela, ali prvenstveno u uzdrzavanju od rdjavih misli , zelja i dela.

Bolje onda i da ne postis.
Da bi ostvario ono sto zelis, moras prvo da odlucis sta tacno zelis.

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Post na vodi
« Reply #26 on: March 23, 2008, 09:51:20 PM »
http://crom-diosesdelmetal.blogspot.com/search?q=nightwish

Tunjevina ne moze da se jede, tj. riba ne moze da se jede kada se u toku posta hrana sprema na vodi, prve i poslednje nedelje. Ostalih 5 nedelja moze da se posti na ulju. U tom periodu riba se jede samo na Blagovesti i na Cvete. Oni koji se ne pridrzavaju ili ne mogu da se pridrzavaju svih pravila, mogu da jedu ribu i drugim danima. 
Postavlja se cesto pitajne zasto se riba moze jesti u tom periodu. Dogadjaj vodi do Biblije i niza dogadjaja koji su se desavali : cudesnog ulova apostola, placanju poreza Isusa Hrista, zatim delenju ribe i hleba siromasnom narodu, zbog cega je Isus Hrist u samom pocetku bio predstavljan znakom ribe.
Inace riba sadrzi kalcijum, jod, natrijum, kompleks vitamina B : B1, B2, B6, B12. koji su veoma vazni za rad nervnog sistema, kao i svima poznate 3 Omega masne kiseline.
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Filly

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1343
  • Gender: Female
  • Be yourself
Odg: Post na vodi
« Reply #27 on: March 24, 2008, 06:02:02 PM »
Danas sam u prodavnici videla novu MIstral tunjevinu bez ulja, samo tuna, so i voda...Eto jos jednog predloga za post... :clap:
Da bi ostvario ono sto zelis, moras prvo da odlucis sta tacno zelis.

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Post na vodi
« Reply #28 on: March 24, 2008, 08:12:28 PM »
Nisam znala da postoji i takva tunjevina, moracu da je potrazim, da vidim da li mogu da je koristim.  :clap:  Hvala ti na savetu. :blowkiss:
P.S. Da nije isuvise slana?  :dunno:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Filly

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1343
  • Gender: Female
  • Be yourself
Odg: Post na vodi
« Reply #29 on: March 24, 2008, 09:36:19 PM »
Ova koju ja jedem nije...Proizvodjac je MISTRAL...Pise Tunjevina u salamuri...Izbacis vodu i jedes...Nije masna, a nije ni suva...Meni je ok. Probaj, ne moze da ti skodi, uostalom uvek mozes da je kombinujes sa necim... :blowkiss:
Da bi ostvario ono sto zelis, moras prvo da odlucis sta tacno zelis.