EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: KARATE  (Read 230621 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jelena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 79
Odg: KARATE
« Reply #10 on: February 22, 2007, 10:56:21 PM »
Trenirala sam karate, dosla do plavog pojasa i prestala. Mogu reci da mi je islo fenomenalno, ali sam zbog drugih prestala, i ispala sam nikad gluplja. :crazy: To mi je jedna od stvari koje sebi itekako zameram u zivotu  :hitself:

« Last Edit: February 27, 2007, 09:23:38 AM by Lucky1 »

Offline Lucky1

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 59
  • Gender: Male
  • Karate majstor 3DAN, Rescue Diver
Odg: KARATE
« Reply #11 on: February 27, 2007, 09:24:31 AM »
Trenirala sam karate, dosla do plavog pojasa i prestala. Mogu reci da mi je islo fenomenalno, ali sam zbog drugih prestala, i ispala sam nikad gluplja. :crazy: To mi je jedna od stvari koje sebi itekako zameram u zivotu  :hitself:



Za Karate nikada nije kasno ,narocito ako si nekada trenirao-la  ;)
u zdravom telu zdrav duh.........

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: KARATE
« Reply #12 on: February 27, 2007, 08:09:33 PM »
Nastavi Jeco  :innocent:
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Jelena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 79
Odg: KARATE
« Reply #13 on: February 28, 2007, 09:51:33 AM »
Srela sam pre par godina decka koji je tad bio pomocni trener a sad ima svoj klub i odmah me pozvao da dodjem da treniram kod njega... iako sam naglasila da je to davna proslost.. sta da se radi  :(

Offline Lucky1

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 59
  • Gender: Male
  • Karate majstor 3DAN, Rescue Diver
Odg: KARATE
« Reply #14 on: February 28, 2007, 11:08:54 AM »
Srela sam pre par godina decka koji je tad bio pomocni trener a sad ima svoj klub i odmah me pozvao da dodjem da treniram kod njega... iako sam naglasila da je to davna proslost.. sta da se radi  :(

Kimono navuci i navali  :yahoo:
u zdravom telu zdrav duh.........

Offline Jelena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 79
Odg: KARATE
« Reply #15 on: February 28, 2007, 02:53:50 PM »
ako nista drugo usmericu decu ka karateu jer mislim da je to super sport za decu i mlade... razvija i telo i duh a nije naporan kao neki drugi sportovi

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: KARATE
« Reply #16 on: March 01, 2007, 01:42:54 PM »
Pozdrav ,
par reci o istoriji karatea

Okinava  je najvece  ostrvo  Ryu –Kyu arhipelaga I nalazi se na krajnjem jugu Japana. U svojoj ranijoj  istoriji Ryu-Kyu arhipelag nije  bio u sastavu Japanske drzave vec je  imao svoje fedualne gospodare. U doba pre ,a i posle  okupacije od strane Japana  Ryu – Kyu arhipelag je bio pod velikim kulturnim I ekonomskim uticajem Kine .Oko 1370 .
godine  tadasnji vladar Ryu Kyu arhipelaga Sato priznao je lojalnost kineskoj  drzavi sto je umnogome povecalo Kineski kulturni ,politicki ,ekonomski I svaki drugi uticaj na ovo podrucije.Do 1430 arhipelag je bio podeljen na tri velika feudalna poseda :
juzni-Hokutsan , srednji –Nantsan, I severni-Chutsan. Vladari ovih poseda su vodili medjusobnu borbu za prevlast do 1430 godine kadaje vladar feuda Chutsan
uspeo da ostvari konacnu pobedu nad protivnicima I ujedini  kraljevstvo. Za prestonicu je izabrao grad Shuri na jugu Okinave . Ujedinjenje kraljevstva dovelo njegovog razvoja ,intenziviraju se trgovacke veze sa Kinom , Japanom , Indijom, i Korejom ,ciji se kulturni uticaji osecaju na Okinavi tog doba ,kao I kulturni utcaj Evrope u nesto kasnijem periodu kada Evropske drzave uspostavljaju prve diplomatske I trgovacke veze zemljama dalekog istoka.Stanovnistvo koje se do tada bavilo uglavnom ribolovom I zemljoradnjom polako pocinje da se navikava na nove uslove  pocinje da se bavi trgovinom , a bivsim ribarima nije bilo tesko da predju u trgovacku mornaricu.U naredna dva veka na Ryu Kyu arhipelagu se oseca napredak u svakom pogledu ,a grad Naha postaje kulturni I ekonomski centar kraljevstva.Sve ovo traje do 1609 godine kada arhipelag okupiraju Japanske snage I pripjaju ga Japanskoj drzavi , odnosno Japanskom carstvu.
Ne zna se tacno kada su borilacke vestine pocele da se treniraju na Okinavi
.Po nekim podacima okinavljanima  su Kineski sistemi borenja prikazani jos u vreme dinastije Tang (618 – 907 ),ali tada nisu izazvale vece interesovanje kod miroljubivih stanovnika Okinave , niti se borilacke vestine vezbaju onako masovno kako ce to biti u kasnijem periodu . Kineski boks donet na Okinavu u ovom periodu
menja se I prilagodjava lokalnim potrebama  I prerasta u ”Tote” –pretecu danasnjeg karatea.
Godine 1609 . Satsuma klan iz istoimene oblasti (danasnja Kagosima) na celu sa gospodarom Simatsuom  okupira Ryu Kyu arhipelag posle krace I kravave borbe sa mnogo gubitaka na obe strane, I primorava ju vladara Haisija se preda.Odmah po uspostavljanju vlasti Japanci  konfiskuju svo oruzije,I  donose niz zakona kojima se stanovnicima arhipelaga zabranjuje  posedovanje I proizvodnja bilo kakvog oruzija ,pa cak I kovanje ceremonijalnih maceva koji inace nemaju nikakvu realnu upotrbnu vrednost, pored toga bilo je zabranjeno bavljene borilackim vestinama  u bilo kom obliku. Krsenje ovih zakona povlacilo je veoma rigorozne kazne.Iz tih razloga rane grupe praktikanata borilackih vestina prelaze u ilegalu , I od tada pa do pocetka XX veka borlacke vestine na Okinavi vezbaju se ilegalno.Iz istih razloga raste interesovanje za vestine borenje.koje I pored zabrane I rada u ilegali dobijaju na masovnosti . Mnogi stanovnici Okinave putuju u Kinu I odatle donose nove forme Kineskog boksa , koje kombinuju sa starom vestinom Tote ,Kombinacijom ovih vestina nastaje nova  vestina koja naziva” Okinava te “(Okinavljanska saka) ili samo” te”.Mnogi okupatorski vojnici nalazani su mrtvi oklopa probijenih golim rukama I nogama.
Paralelno sa razvojem vestine borenja golim rukama ,razvija se jos jedna vestina ,koja je razvijala tehniku borbe poljoprivrednim alatkama.Uglavnom su to tehnike borbe motkom , ,srpovima za zetvu pirinca . mlatilicom za pirinac , drvenim palicama razlicite duzine ,veslom ,itd.Ove tehnike vezbale su se u okviru vestine Okinavate I baziraju se na istim principima borenja.
Postoje tri osnovna stila vestine Okinavate
Koji su dobili imena po gradovima u kojima su nastali:Nahate(ime dobio po gradu Naha), Surite(ime dobio po grdu Suri), iTomarite(ime dobio po gradu Tomari).Ovi stilovi nastali su u razlicito vreme I imaju razlicite izvore u Kineskim borilackim vestinama , te se donekle razlikuju u tehnikama I pristupu borbi, I iz njih su kasnije nastali razliciti karate stilovi.Godine1876. presaje okupacija Okinave I ona postaje deo Japanskog carstva.Iako ovim aktom prestaju okupacioni zakoni Satsuma klana, borilacke vestine se jos jedno vreme vezbaju u tajnosti. Godine 1904 .karate se zvanicno uvodi skole na Okinavi kao obavezan deo fizicke kulture. Inace naziv karate se koristi tek od 1929 . godine . koji je prvi upotrebio Gicin Funaksi , covek koji je “ odgovoran “ za sirenje karate vestine van granica Ryu Kyu arhipelaga .

KATE KOJE SU SE TRENIRALE  KRAJEM XIX VEKA  U OKINAVLJANSKIM 


SURI TE , TOMARI TE
PINAN 1-5         (HEIAN)
NIHAN – CHI 1-3     (TEKKI)
PASSAI               (BASSAI)
JION
WANSHU            (ENPI)
CHINTO
JITTE
SEISHAN            (HANGETSU)
ROHAI 1-3           (MEIKIO)
SOCIN
UNSHU                 ( UNSU)
ANANKU
JUIIN
NISHEISHI    ( NIJU-SHIHO)
CHINTEI        (CHINTE)
USHEISI (GOJUSHIHO)
NAHA  TE
SAIHA            (SAIFA)
HYAKUHAICHI-HO (SUPARINPEI)
SOCHIN
SESAN
SEIEN-CHIN
SEIPAI
SANSERU
KURURUNHA
kihon kate
SANCHIN
TENSHO
GEKISAI
« Last Edit: March 01, 2007, 01:48:07 PM by Lazic »
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline vesnanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 203
  • Gender: Female
Odg: KARATE
« Reply #17 on: April 03, 2007, 12:25:24 AM »
I ja sam ga nekad trenirala. Dosla do braon pojasa i prestala.



Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: KARATE
« Reply #18 on: April 03, 2007, 02:50:30 PM »
I ja sam ga nekad trenirala. Dosla do braon pojasa i prestala.
Gde je braon tu je i crni . Kreni ponovo , karate je jako lepa i korisna vestina , nego, jesi li primetila da svi japanski majstori karatea zive preko 80 godina. Slucajnost?
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline Lucky1

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 59
  • Gender: Male
  • Karate majstor 3DAN, Rescue Diver
Odg: KARATE
« Reply #19 on: April 04, 2007, 11:50:12 AM »
I ja sam ga nekad trenirala. Dosla do braon pojasa i prestala.
Gde je braon tu je i crni . Kreni ponovo , karate je jako lepa i korisna vestina , nego, jesi li primetila da svi japanski majstori karatea zive preko 80 godina. Slucajnost?

Sta mislis, zbog cega zive preko 80-godina?
u zdravom telu zdrav duh.........