EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: ODBOJKA  (Read 48545 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
ODBOJKA
« on: January 15, 2007, 02:50:11 PM »
Odbojka

 
   


Odbojkasice u bloku
Odbojka je vrsta timskog i olimpijskog sporta gde se lopta udara rukom preko mreze na protivnicku stranu. Tim cine sest igraca gde svako ima svoju funkciju. Tim se sastoji od tehnicara, korektora, dva primaca, srednjeg blokera i libera. Tehnicar je mozak ekipe i on uvek stoji u blizini mreze. Blokeri takodje stoje kod mreze i njihova uloga je da blokiraju protivnicki smec. Korektor smecuje, a primaci i libero primaju servis. Moderna odbojka se igra na tri dobijena seta, do 25 poena. Kada i jedna i
druga ekipa imaju po dva dobijena seta, igra se treci set, tzv. TAJ-BREK do 15 poena. u timu je 12 igraca, ali je samo 6 na terenu. Ostali su na klupi, oni su zamene. Libero nikada ne servira.

Odbojka je sport koji obiluje brzinom i svestranim pokretima tela pa se od igraca ocekuju brze reakcije, sabranost i trenutna snalazljivost. Glavna obelezja danasnjih nacionalnih selekcija su snaga i visina, ali i sposobnost ekipe i trenera da razvije
nove taktike i strategije igre je ono sto donosi uspeh na utakmicama.

Karakteristike igre
Odbojka je timska (kolektivna) igra u kojoj se dve ekipe od posest igraca bore na terenu dimenzija 18x9 metara. Po sredini igralista razapeta je mreza siroka 1 metar i duga 9,5 metara. Razmak izmedju gornjeg ruba mreze i tla je razlicit: 243 cm za seniore i 224 cm za seniorke.
Igraliste je sredisnjom linijom podeljeno na dva polja; na 3 metra od nje teku sa strane paralelne linije koje oznacavaju zonu napada, a iza njih zonu obrane.
Prostor za serviranje je iza zadnje linije i moze se slobodno servirati s bilo kojeg mesta duz linije.
Pocetni udarac (servis) izvodi desni igrac poslednje linije, nastojeci da prebaci loptu u protivnicko polje. Samo ekipa koja servira moze osvojiti poen. Ako je servis izveden nepravilno ili ako je protivnik u toku nadigravanja bio uspesniji, protivnik stice pravo serviranja.
Ekipa sme loptu taknuti tri puta u jednom poenu, a isti igrac ne sme odigrati loptu dvaput uzastopce.
Lopta ostaje u igri dok ne dodirne teren, zid ili neki predmet, odnosno dok neko od igraca ne napravi grezku.

Pravila bodovanja
2000. godine donesena su nova pravila bodovanja u odbojci. Prema novim pravilima poeni se osvajaju posle svake zavrsene akcije, baz obzira na to koja ekipa je servirala. Prema prijasnjim pravilima samo ona ekipa koja je servirala je mogla osvojiti poen.
Utakmice se igraju na tri dobijena seta od po 25 poena, a najvise se moze odigrati pet setova. Za razliku od prva cetiri seta, peti (koji se jos zove i taj-brejk) se igra do 15 poena. U slucaju izjednacenog rezultata krajem seta, pobedniku su potrebna dva poena razlike da bi zavrsio utakmicu u svoju korist.

Libero
Nakon Olimpijskih igara u Atlanti 1996. FIVB je za predstojece Olimpijske igre u Sidneju 2000. godine uveo novog specijalnog igraca: LIBERA. Libera je lako prepoznati na terenu jer nosi razlicitu boju dresa od svojih saigraca i uvek se nalazi u zadnjem delu terena gde moze zameniti bilo kog igraca. Libero ne sme servirati, smecirati niti se rotirati sa igracima na prvoj liniji terena, ali igra vrlo vaznu ulogu u prijemu protivnickog servisa i obrani polja. Libero je uveden da bi uz pomoc bolje obrane polja poeni duze trajali i da bi se dala prilika i nizim igracima koji u danasnje vreme nemaju velike sanse uspeti kao napadac ili kao igraci prve linije.

Pravilo rotacije
Toekom igre svih sest igraca se u polju rotiraju u smeru kazaljke na satu, nakon osvojenog servisa. To je glavni kljuc dvoranske odbojke - ne moze se celo vreme igrati s najboljim napadacima na mrezi ili najboljim obrambenim igracima u pozadini. Pre servisa igraci moraju biti na mestima koje im redom pripada, a nakon servisa mogu zameniti mesta, ali igraci iz obrane ne smeju menjati igrace na mrezi. Oni takodje smeju ucestvovati u napadu, ali mogu smecirati samo iza napadacke linije (linije tri metra). Pravilo rotiranja objasnjava zasto tehnicar ponekad izgleda kao da se "skriva" iza igraca. Pre servisa, kao i ostali, i on mora biti na svom mestu, a nakon servisa moze trcati na mrezu kako bi organizovao napad. Ako dotrci na mrezu pre nego sto je protivnik odservisirao, poen se daje protivniku.

Lopta
 Nakon testiranja mnogih boja za odbojkasku loptu FIVB je na Svetskom prenstvu u Japanu 1998. godine predstavila loptu sa zutim, plavim i belim linijama. Njome je zamenjena tradicionalna bela lopta.
Elementi tehnike igre [uredi]

Servis

skok servis
Servis je pocetni udarac kojime poccinje svaki poen, izvodi se na pocetku seta i posle svake greske. Igrac mora udariti loptu tako da predje mrezu i pogodi unutar terena protivnika. Postoje dve vrste servisa - gornji i donji, ali danas u vrhunskoj odbojci vise niko ne servira donji servis. Najpopularniji servis je servis u skoku koji mozze biti veoma tezak za prijem ako ima veliku brzinu i rotaciju.

Odbijanje podlakticama (prijem servisa, obrana polja)

 
Prijem servisa „cekicem“
Primenjuje se kod primanja protivnickog servisa, obrane polja i prema odbijenih lopti od bloka. Ruke se spajaju u tzv. „cekic“, podlaktice su paralelne i unutrasnji deo podlaktica je okrenut prema gore. Ovaj nacin odbijanja se koristi za prvi dodir s loptom kod prijema servisa i za efiksanu obranu polja kod smecranja protivnickih napadaca. U danasnje vreme kada je uveden libero kao igrac specijalizovan za ovu tehniku, libero preuzima glavni deo obrane terena kako u prijemu servisa tako i u obrani od protivnickog smeca.

Dizanje
Dizanje je vrsno odbijanje lopte iznad glave koje se koristi da bi se promenio smer lopte od primljenog servisa i sto bolje pozicioniralo loptu napadacu. Tehnicar najcesce odigrava drugu loptu u akciji. Dizanje je glavni takticki deo odbojke jer tehnicar mora biti toliko dobar da svojim napadacima omoguci napad na mestima gde je blok protivnika najslabiji. Zato mora uz svoje igrace stalno pratiti i protivnicke, pogotovo njihovo kretanje na mrezi. U pravilu danas u postavi igra jedan dizac, no postoje jos i ekipe koje igraju s dva dizaca.

Pucanje (smec)
Ovo je najefikasniji i najatraktivniji oblik upucivanja lopte u polje protivnika, a time i postizanja poena. Lopta dignuta iznad nivoa mreze hvata se u skoku u najvisoj mogucoj tacki i sto vecom brzinom i sto strmije upucuje u protivnicko polje.

Blok

 
Blok od tri igraca
Blok je prva linija obrane u odbojci i najefikasnija obrana od smeca. Za blokiranje su zaduzena tri igraca koja se nalaze na mrezi. Oni mogu postaviti blok tako da prate protivnickog tehnicara i njegovo dizanje, pa se ravnaju po njemu ili da pre same akcije protivnika odluce da li ce pokusati blokirati brzi napad sa sredine mreze. Glavna karakteristika dobrog bloka je prelazak rukama na drugu stranu mreze u trenutku skoka, jer ako ruke blokera stoje ravno na bloku dobar smecer ce to znati iskoristiti tako da ce bloker na kraju izblokirati smec, ali na svoju stranu, najcesce sam se
« Last Edit: January 16, 2007, 01:42:19 PM by Tanja »
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Floyd

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
Odg: ODBOJKA
« Reply #1 on: March 24, 2007, 11:43:58 AM »
ok je tekst sa tim što ona slika odbojkašice ne treba tu da stoji , pošto sam dugo trenirao odbojku a jednu sezonu i beach voley ne mogu a da ne prokomentarisem da je ogromna razlika između ova dva sporta

Offline sanky

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 55
  • Gender: Female
Odg: ODBOJKA
« Reply #2 on: July 16, 2007, 01:59:41 PM »
sport mog života.

8. godina uoženo u njega :wub:
°°°°Ono što možeš učiniti danas, ne ostavljaj za sutra!°°°°

Offline STIVE #8

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Male
Odg: ODBOJKA
« Reply #3 on: March 19, 2008, 11:20:53 AM »
E jel moze neko da mi nabroji sto vise napada u odbojci???po imenima,na primer koreja ili pajp.....sto vise ako znate.......hvala unapred... :help: :help:

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: ODBOJKA
« Reply #4 on: March 19, 2008, 02:09:55 PM »

Stavi ti to sto znas pa da dopunjujemo ako znamo  :innocent: :evillaugh:
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline pista

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Odg: ODBOJKA
« Reply #5 on: March 20, 2008, 10:14:18 AM »
ok je tekst sa tim sto ona slika odbojkasice ne treba tu da stoji , posto sam dugo trenirao odbojku a jednu sezonu i beach voley ne mogu a da ne prokomentarisem da je ogromna razlika izmedju ova dva sporta

ovo je apsolutno tacno. Takodje sam igrao redovnu odb. a sada igram beach w. i razlike su zaista velike. Medjutim ako smem da primetim meni licno je beach w. mnogo atraktivnija i lepsa za igru nego obicna odb.

Offline Floyd

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
Odg: ODBOJKA
« Reply #6 on: March 27, 2008, 01:27:25 PM »
E jel moze neko da mi nabroji sto vise napada u odbojci???po imenima,na primer koreja ili pajp.....sto vise ako znate.......hvala unapred... :help: :help:

Smeč iz 2.4. iz druge linije, pajp , tempo , dupli penal , koreja , alma , rus, tempo iza , kuvanje

Offline Lucho Gonsales

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Odg: ODBOJKA
« Reply #7 on: August 10, 2008, 09:29:12 PM »
Ljudi...bicu vam zahvalan veoma ako mi neko posalje sto vise vezbi za tehnicara za pionirski uzrast...
veoma mi je potrebno...
HVALA UNAPRED... :help: ;) :)

Offline Karatistkinja

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Female
Odg: ODBOJKA
« Reply #8 on: August 11, 2008, 01:24:23 PM »
Četiri godine sam trenirala odbojku, pa onda godinu dana odbojku na pesku, i mogu da se složim da su razlike velike! U svakom slučaju i jedno i drugo su lep i zanimljiv sport! ;)

Offline maja_92

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Female
Odg: ODBOJKA
« Reply #9 on: August 26, 2008, 03:10:17 PM »
samo da se zahvalim FIVB-u za uvodjenje libera,inace ne bih imala sansu da napredujem u ovom sportu sa mojom visinom iako treniram vec 9 godina...ne znam koliko je tacno ali sam citala da se pominje uvodjenje novih pravila..npr. svih sedam igraca na terenu kao i ne sudjenje pasivnog peca(kad dohvatis mrezu kosom ili dresom i tako to)..da li je jos neko cuo nesto novo u vezi ovog?...