EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Powerlifting Cucanj  (Read 135514 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Powerlifting Cucanj
« on: January 27, 2008, 02:24:21 PM »
Cucanj (engl. Squat)-jedna od najtezih i najmocnijih vezbi za razvoj celog tela.Postoji mnogo mitova vezanih za ovu vezbu,naime o njenoj "stetnosti", o tome koliko je opasno izvoditi je i slicno.Opasno je raditi cucanj ako nemate veze sa pravilnom tehnikom.
99% tih mitova dolazi upravo od ljudi koji dodju na trening,natovare gomilu tegova na sipku i onda pocinje "igra na srecu" sa zdravljem kao ulogom.
Probacemo u ovoj temi da objasnimo sto recimo sto vizuelno kako bi izvodjenje cucnja trebalo da izgleda u powerlifting varijanti.

Osnovna pravila :

1.Polozaj ruku kod cucnja:Prilazimo stalku za cucanj i namestamo polozaj ruku i sipke.Sirina hvata ide nesto sire od sirine ruku kod benc presa,sipka se drzi cvrsto.Vazno je da rukama ne pokusavamo da podignemo teg na gore,kao kad bi radili potisak za ramena,jer je nemoguce podici veliku kilazu rukama iz tog polozaja,znaci ruke sluze za cisto pridrzavanje tega na ledjima,jer ako pokusavamo da gurnemo teg rukama na gore ramena trpe neverovatan stres i dolazi do bola i moguce povrede.

2.Jako je bitan polozaj sipke.Mnogo ljudi stavlja sipku na vratni deo dovodeci kicmu u skoro direktan dodir sa opterecenjem.Naravno,nepravlina tehnika.Sipka treba da stoji nize,izmedju donjeg dela trapeza i zadnjih deltoida.Znaci,podvucemo se pod sipku,spojimo lopatice sto je vise moguce i time bukvalno formiramo mesto za sipku na koje ona treba da ulegne.

3.Odaljavamo se od stalka onoliko koliko nam je dovoljno da bezbedno cucnemo. Sirina kod stava je individualna.Krece negde od sirine ramena pa navise.Stopala blago izbacena ka spolja,mada opet i to, kao i sirina raskoraka, dosta zavisi od osobe do osobe.Znaci vremenom nadjete sebi najbolji polozaj,tj onaj u kome ste najsigurniji i najstabilniji.Patike moraju biti ravne,ispod peta ne stavlja nista!

4.Pri spustanju prvo idemo kukovima unazad,a tek onda otkljucavamo kolena,jer time prebacujemo deo opterecenja na ledja i otvaramo mogucnost za vece tezine.Upravo tu i znaci taj polozaj sipke opisan gore,jer sto je sipka nize,lakse ce ledjni misici podneti taj pretklon unapred.Naravno, ledja moraju biti prava u svakom trenutku pokreta! Jako je vazno da vam kolena ne prelaze neku zamisljenu normalu na vrhove prstiju,jer time jako smanjujete stres na kolena.Kada vrhunski vezbaci izvopde cucanj potkolenice se i ne pomeraju tj ostaju vertikalne.

5.Dubina cucnja:Na takmicenjima sudije priznaju cucanj kojim smo probili paralelu tj kada smo otisli ispod polozaja u kome su nase butine paralelne za zemljom.Znaci,visina prepone mora biti ispod  visine kolena.Pri spustanju ne idemo brzo dole vec umereno,jer ako drzimo 300kg na ramenima i cucnemo brzo gravitacija ce uciniti svoje,tj teg ce nas bukvalno zakucati u donji polozaj.Iz donjeg polozaja se trudimo da se sto eksplozivnije podignemo u gornji polozaj.Jako je vazna stavka da pete koristimo kao oslonac od koji hocemo da se odgurnemo,nikako prste sto jos dodatno iskljucuje kolena.

6.Disanje i polozaj ledja:Pre spustanja udahnemo vazduh i zadrzimo veci deo istog jer time napunimo grudni kos i jos vecu potporu ledjima koja moraju biti cvrsto stegnuta i ponavljam opet,prava u svakom trenutku pokreta.Dozvoljen je i veci pretklon napred samo ako je lumbalni deo prav.



Ovo su neka osnovna pravila sa kojima bi svaki vezbac,ako ih postuje naravno,mogao da radi cucanj sa velikim tezinama.Jos jednom,da zahvalim onima koji su me naucili da pravilno cucnem  :)




 
« Last Edit: February 03, 2008, 07:07:40 PM by Milan »
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #1 on: January 27, 2008, 04:22:13 PM »
meni je nekako najlakse da pocetak spustanja radim kao goodmorning :)  samo tako mi kolena ostanu vertikalna. :)


evo malo tehnike

"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #2 on: January 27, 2008, 05:22:52 PM »
Ovo sam radila juce na treningu  :) I danas jedva hodam  :lol:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline vuk

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 37
  • Gender: Male
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #3 on: January 27, 2008, 05:44:34 PM »
i ja isto sutradan jedva hodam posle ove vezbe upala me razbije ,samo nikad nemam upalu kad radim ramena neznam zasto,sve sam radio za ramena ali od upale nista

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #4 on: January 27, 2008, 06:39:56 PM »
ja vise volim cucanj nego ovo sto je postavio igy...znaci kad skoro guzicom dodirnes patos...to je prava stvar
al se nekad dobro jelo

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #5 on: January 27, 2008, 08:43:14 PM »
Ovo sam radila juce na treningu  :) I danas jedva hodam  :lol:

Cekaj da povecas kilaze  :evillaugh: :evillaugh: :evillaugh:
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline luka.l

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 286
  • Gender: Male
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #6 on: January 27, 2008, 09:19:48 PM »
Samo da dodam par sitnica koje je Milan zaboravio da napise:

Kad se namestite pod teg i kad teg nadje svoje mesto na deltoidima i trapezu, stanite u paralelan polozaj ispod tega, ledja vertikalna u odnosu na pod i samo nogama ga otkljucajte iz stalka, ne iz pretklona. Kad ga otkljucate, sto manje koraka unazad. Idite unazad tek toliko da ne mozete nigde da zakacite sipkom kad cucnete. Stedite energiju za cucanj.

ja vise volim cucanj nego ovo sto je postavio igy...znaci kad skoro guzicom dodirnes patos...to je prava stvar

Tema je o powerlifting cucnju. Ass to the grass cucanj je mozda prava stvar, ali za nesto sto nema veze sa powerliftingom. U ovom sportu je cilj samo jedan jedini, a to je podici sto vise. Sto dublje ides, to je putanja tega duza i potrebno je vise energije da taj teg otputuje tom putanjom. Dakle cim probijes paralelu, kao sto rece Milan, maksimalno eksplozivno gore.

Edit: da, zaboravih. Za cucanj, pojas stegnete sto jace mozete oko struka, i spustite ga takodje, sto nize moze.
Powerlifting seems to be one of the only sports that you can be attempting to break a record and the guy whose record you're breaking is screaming at you to get it.

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #7 on: January 28, 2008, 12:02:58 PM »
Zaboravih da napisem o Sumo tehnici.
Sto se tice pravila oko namestanja sipke,drzanja sve je isto samo je stav nogu dosta siri.Time se dosta skracuje putanja pokreta,priznate su obe tehnike,znaci i konvencionalna i sumo tehnika
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #8 on: January 28, 2008, 02:04:17 PM »
Znaci sumo tehnika moze da se koristi na istom takmicenju gde i konvecionalna.Mislim i na cucanj i na mrtvo? ja malo vise rasirim noge pri cucnju.Tako mi vise odgovara .
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Powerlifting Cucanj
« Reply #9 on: January 28, 2008, 02:20:21 PM »
Pogledaj Magnusa Oneruda tamo u temi osmo svetsko cudo,on radi sumo deadlift i priznat mu je total  :)
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380