EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Razliciti tipovi treninga  (Read 69926 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #10 on: April 23, 2008, 01:51:41 PM »
upravo tako. bas zato sto ne zelim da prvo trcim a onda hodam, zelim da prodjem sve temeljno, a to je prvo i osnovno u powerliftingu CUCANJ, BENCH PRESS, MRTVO DIZANJE, a tu sam daleko jos od nekog tehnickog savrsenstva, a znam koliko mogu dobiti dobrom tehnikom, te zato mi jos nisu potrebne stvari o kojima si pisao, slazem se sa tobom da je veci prirast snage i ostalo o cemu si pisao u korist tih metoda, ali esencija je izvuci max iz onoga sto imas pre nego sto zakoracis na sledeci stepenik. kada tehnika bude zaista solidna i utemeljena onda cu poceti sa ozbiljnim radom na poboljsanju aktivacije motornih jedinica i angazovanja cns-a. jer, velike tezine izgledaju mocno, ali samo ako mozes da ih savladas.
over & out

Offline aragorn

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 3100
  • Gender: Male
  • Spremam se za rekord
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #11 on: April 23, 2008, 02:45:26 PM »
upravo tako. bas zato sto ne zelim da prvo trcim a onda hodam, zelim da prodjem sve temeljno, a to je prvo i osnovno u powerliftingu CUCANJ, BENCH PRESS, MRTVO DIZANJE, a tu sam daleko jos od nekog tehnickog savrsenstva, a znam koliko mogu dobiti dobrom tehnikom, te zato mi jos nisu potrebne stvari o kojima si pisao, slazem se sa tobom da je veci prirast snage i ostalo o cemu si pisao u korist tih metoda, ali esencija je izvuci max iz onoga sto imas pre nego sto zakoracis na sledeci stepenik. kada tehnika bude zaista solidna i utemeljena onda cu poceti sa ozbiljnim radom na poboljsanju aktivacije motornih jedinica i angazovanja cns-a. jer, velike tezine izgledaju mocno, ali samo ako mozes da ih savladas.

Razumem ja ,sta ti zelis reci,ali se to ni na koji nacin ne sukobljava sa onim sto sam ti napisao.

Potrebno je da imas dosta vise znanja i iskustva,da bi razumeo sta ti pricam,u nedostaku slusanja dobronamernih saveta,koje sam ti pruzio.

Radi se o tome,sto si neke stvari postavio u svojoj glavi,kao temelj,a nisi upoznat sta se radi sa time.

Elem, sve sto sam ti rekao je potpuno proverljivo i potice od najvecih autoriteta u oblasti powerliftinga,koji od dana 1 u treningu poducavaju sve ono sto sam ti naveo.Ponavljam,nije moja "teorija",kako je potpuno bezvezno primeceno,vec se u nedostatku znanja i iskustva,a u suvisku sujete,ne moze priznati.

Moja je samo poenta u tome,da ne treba sebe bespotrebno ogranicavati ,kada nam je sve "servirano" i samo treba ici sa poverenjem i koristiti sve najnaprednije tehnike,a ne ogranicavati se na stare i odavno isluzene tehnike.

Zasto onda demagogija tipa "imamo mi dugorocni plan",kad se oooodavno  vec zna sta se radi i zbog cega?

Mislim,da nikome nije u cilju gubljenje vremena,pa sam stoga bio i slobodan, da ti to otvoreno napisem,jer sa Ted-om o pomenutoj temi se ne moze razgovarati,jer on osnovne stvari odbija da prizna,kao da je to put u kosmos,a ne notorna cinjenica powerlifting treninga.

No,svako ima svoju slobodu u svojim rukama,i sa njom moze raditi sta god smatra da treba,a ja sam samo hteo u skladu sa svojom savescu,da ti ponudim resenje za tvoj napredak i razvoj.

Pozz

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #12 on: April 24, 2008, 06:55:35 PM »
Quote
sto se tice Aragorna..coveka jako cenim,kao i znanje koje daje,rekoh vec enciklopedija i jako mi je drago sto je ovde
Sto se tice sistema treninga,probao sam i verziju da radim ovako:
3 puta nedeljno na svakom treningu:cucanj,benc i mrtvo a da se br ponavljanja krece po nedeljama ovako 8 6 5 3 6
Jako je tesko,nisam osecao napredak,da mogu vise..ne odgovara mi
bila je po neka dodatna vezba ali uglavnom samo osnovni liftovi

meni su obe varijante teske..kod obe se pretreniram  :lol:...bolje da ja ostanem u kuhinji i da pravim nesto  :lol:
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline aragorn

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 3100
  • Gender: Male
  • Spremam se za rekord
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #13 on: April 24, 2008, 09:01:08 PM »
meni su obe varijante teske..kod obe se pretreniram  :lol:...bolje da ja ostanem u kuhinji i da pravim nesto  :lol:


Tako ti i treba ,kad radis a gv/r/ozdjem! :crazy: :hitself: :wallbash1: :lol: :yes: :clap:

Offline aragorn

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 3100
  • Gender: Male
  • Spremam se za rekord
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #14 on: May 15, 2008, 03:21:54 PM »
Posto je bilo nesto polemike,oko broja treninga u nedelji,kao i potrebnog broja serija,vezbi i ponavljanja,na istom treningu,evo primera,kako rade dosta uravnotezeni Finci,koji imaju najmanji broj povreda od svih skola powerliftinga:

http://www.gometal.com/pages.php?gb=8&pts=at&year=2008&today=2&month=5

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #15 on: May 20, 2008, 09:31:17 PM »
Da li se strict pressing upraznjava u powerliftingu?cini mi se da je jako zahtevna vezba.Dosta umara?Mnogo vise nego kad se sedeci upraznjava.
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline aragorn

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 3100
  • Gender: Male
  • Spremam se za rekord
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #16 on: May 21, 2008, 12:06:49 AM »
Da li se strict pressing upraznjava u powerliftingu?cini mi se da je jako zahtevna vezba.Dosta umara?Mnogo vise nego kad se sedeci upraznjava.

Sta podrazumevas pod strict pressing-om?

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #17 on: May 21, 2008, 04:41:39 PM »
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Milan J

  • Powerlifter Sampion
  • *
  • Posts: 1174
  • Gender: Male
  • Bench hard or go home
    • Strong Bench
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #18 on: May 22, 2008, 06:35:48 AM »
Auuu kolko dobra tema.

Gospodine Aragorn prevazisli ste sami sebe. Ovo je bila tvoja najbolja diskusija do sada.

Za siru javnost zelim da kazem da je gospodin Aleksandar P. akka Aragorn, bez preterivanja, najpotkovanija osoba sa znanjem powerliftinga u evropi. Ovo slobodno mozete da citirate, komentarisete,... ali ja ostajem pri tome. Ja koliko znam ni na svetu nema vise od 5 ljudi koji mogu da se mere sa njim na temu koju ste pricali. Znanje mu je siroko i dubooko.

Razumem mladje kolege koje imaju svoje rutine i dugorocne ciljeve. To izgleda odlicno, pogotovo pred prvo takmicenje. Sto rece Zdravko Colic "Ja ovde nista ne bih dir'o". To je, nazalost samo ubedjenje. Ne odgovara cinjenicama iz savremene powerlifting prakse. Mozda je bilo tacno sa saznanjima u vreme olimpijade u Minhenu. Od tada je proslo 35 godina tvrdog rada, popularizacije sporta i jos tvrdjeg rada. Vise ljudi je treniralo, ucilo na sopstvenim greskama, ucilo na tudjim greskama i sticalo iskustva. Baza znanja se uvecavala. Zakljucivanje se poboljsavalo. Pocelo je da se uci samo na tudjim greskama. Otkriveno je kako se ponasa CNS na nadrazaj od preko 90% i kako da se prevari.

Da ubrzam diskusiju.

Quote
"polako se adaptiram na vece kilaze koje cu kontrolisati u buducnosti. cns se zamara vise pri maximalnim naprezanjima tako da osim jaceg bencha, ne vidim neki problem za oporavak cns-a.ove varijacije koje si napisao jesu dobre, ali za nekog iskusnog takmicara koji iza sebe ima nekoliko sezona takmicenja, ja sam tek na pocetku i potrebno je raditi osnovne vezbe jos dugo, dugo."

Ovo malo podseca na ultimejt fajtera koji se sprema za mec radeci kate, tj borbu sa zamisljenim protivnikom. Ako ti je do tehnike radi keceve na 90%. Tu se CNS adaptira, kada je "do or die". A sa drskom od metle moze da prodje svaka tehnika. U ostalom sport je powerlifting a ne passionatelifting ili easylifting. Nema napredka bez prelaska u 90%, brzine i tehnike.

Predlazem, dragi Vlado i Tede, da zaboravite sta ste rekli na zadatu temu i iskoristite super super korisne savete prof Aragorna i usmerite se na stednju vremena. Ima sanse da ustedite 7 - 8 godina vezbanja sa pogresnim premisama.

Dajem primer.


Mozda znate, a mozda i neznate da sam bio 10-ak godina prvak drzave u najtezoj kategoriji. U pocetku tesno a kasnije komotnije. Bilo je slucajeva kada sam u totalu imao prednost u odnosu na drugoplasiranog i po 180 kila. Pocetak moje karijere je bio vezan za mog tadasnjeg trenera Carlija za koga kazu da je odlican trener dizacima tegova. Mislim na one sto dizu teg iznad glave.

Pod njegovom palicom sam imao neki napredak, dostigo do nekih tezina i naucio nesto. Vreme je pokazalo da je vecina doktrina vezanih za tehniku izvodjena disciplina bila direktno suprotna ispravnim dakle skroz pogresne.

cucanj:
- sipka na vrh trapeza
- uski hvat sipke
- dupe ulazi izmedju nogu kod cucnja

benc:
- laktovi na napolje praveci blago verziju slova Y
- sporo koncentraciono
- nikad vezbe za triceps
- nikad vezbe za biceps
- nikad kosi benc
- radi se sa odbijanjem sa grudi do zadnje nedelje treninga kada se teg usporava

mrtvo je bilo korektno objasnjeno ruku na srce.

petak uvece pred prvenstvo sve tri discipline do pocetne tezine. I mi smo tako premoreni izlazili da takmicimo.

Da ne zaboravim, bandaze za kolena se koriste samo na takmicenju. A to je mene toliko bolelo da nikad nisam uspevao da cucnem i ustanem.

Sta sam hteo da kazem. Svima nama je Carli bio bog na nebu. Kako on kaze - tako je. Raskol je poceo kada sam se ja vratio iz amerike i ponudio alternativni pristup treningu. Covek se naljutio i izbacio iz kluba kao gresnika. Kao jeretika. I od tada nismo u odnosima.

Imao sam srecu sto sam nakon napustanja kluba dodao po vise od 100 kg po disciplini i potvrdio moje sumnje da je njegov trening bio jedno veliko SRANJE i buckuris. Napredovali jesmo, ali mnogo manje nego sto bi napredovali da smo koristili barem 15 godina novije doktrine. Recimo one iz 1985-e godine. Da ne zaboravim, na sebi je non stop imao dizacku trenerku sa natpisom CCCP iz 1972.

Marko Jankovic, momak koji je sada samnom u Americi je imao 6 takmicenja i 6 puta je pravio nulu dok ga je trenirao Carli. Uvek je bio teran da pocne cucanj licnim rekordom!?!?!? Nasim zblizavanjem i zajednickim treniranjem benc mu je za godinu dana skocio sa 145 na 205 x 7, cucanj sa 230 na 307 x 5 i mrtvo sa 250 na 310. Nazalost zbog posla kojim se ovde bavimo niije nikada imao vremena da overi svoje rezultate na takmicenju.

Sigurno je da Aragorn nije neznalica i da nema lose namere. Prihvatanjem informacija samo stedite vreme i smanjujete rizik od povreda.
« Last Edit: July 19, 2008, 08:43:45 AM by Igy81 »
Imam 41 godinu, jednom sam bio klinicki mrtav, jednom paralizovan. Planiram da na GPC/WPC svetskom prvenstvu bencujem preko 320kg kao master (40+ godina)!

Dnevnik važnijih liftova tabelarno:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Atcnxjf0lOPddHY1MUtCT01FeERQV2tZRV9OeVhVY3c&hl=en#

Offline aragorn

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 3100
  • Gender: Male
  • Spremam se za rekord
Odg: Razliciti tipovi treninga
« Reply #19 on: May 22, 2008, 11:01:45 AM »

Za siru javnost zelim da kazem da je gospodin Aleksandar P. akka Aragorn, bez preterivanja, najpotkovanija osoba sa znanjem powerliftinga u evropi. Ovo slobodno mozete da citirate, komentarisete,... ali ja ostajem pri tome. Ja koliko znam ni na svetu nema vise od 5 ljudi koji mogu da se mere sa njim na temu koju ste pricali. Znanje mu je siroko i dubooko.




 :blush: :blush: :blush: