EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija  (Read 13686 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tuli90

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Bez velikih odricanja nema ni velikih rezultata..
Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« on: June 08, 2010, 06:36:42 PM »
Ovako, radi se o mojoj babi koja ima problema sa stitnom zlezdom, tj hipofunkcija stitne zlezde - smanjeno lucenje hormona tiroksina. Za to pije lek (ne znam koliko dugo, moracu da proverim i mislim da treba zauvek da ga pije-provericu) od xx mg (provericu kad se vrati s plivanja) svako jutro. Ima 58 godina, visoka je 170cm , a teska 91-92kg.....imala je oko 96-97kg, a slatkise i hleb(jos malo jede integralni) smo izbacili negde u oktobru/novembru i od tad je smrsala na pomenutu tezinu i sa nje ne ide dalje. Usput ima probleme sa kolenima (povrede na radu) tako da aerobni treninzi ne dolaze u mogucnost, pa ona ide na plivanje, 1-3 nedeljeno po 90-100min (radi 30-35min neke vezbe, a preostalo vreme pliva). Tokodje pati od Fibromialgije, kako mi je objasnila to mu dodje neke bolest misica tj ne sme da dozvoli da joj misici rastu jer ne znam ni ja sta - pitacu opet za objasnjenje - mada pretpostavljam da lazic i pedja znaju sta je - tako da treninzi sa tegovima ne dolaze u mogucnost i zbog toga pije neki lek pred spavanje 50mg, da bi joj se opustili misici da bi je tokom noci popustili bolovi da bi imala koliko toliko miran san. (a rekla mi je da taj lek pored ove osnovne funkcije se koristi i za lecenje depresije-samo je drugaciji nacin koriscenja). I isto pije neki lek za bolove 2x20mg (ujutru i uvece) - lek III - jak anelgetik (tako mi je rekla, nisam siguran bas najbolje sta mu dodje).

 Ishrana joj je bila katastrofa do pre nekih 7 dana, sada je malo bolja, ali treba jos da se koriguje. Prvo sto je gresila je u izabiru namernica (to smo promenili),pa u kombinaciji namernica (skrob i skrob npr) i u koje vreme je jela to (npr skrob u 21h). To smo sve ispravili. Onda jela je 2 dnevno, neki put 3 i na tome radimo...verovali ili ne, sada je skolarac pa joj je to plus da poveca br obroka dnevno. Ovako se hranila u juce i danas posto sam je ja korigovao, ali sigurno sam  negde pogresio pa mi treba vasa pomoc.

6:30h Budjenje - neka kafa sa malo mleka 1,5%MM :hitself: , zamenicemo to mleko sa onim od 0,5mm
7:40h Dorucak sa mnom - 50g ovsene + odakativno jogurta. (danas + malo cimeta)
8:30h SKOLA
10-10:15h Pauza jabuka (danas: integralna zemicka (razana) + posni sir + tuna + malo: zelena salata,krastavac,paprika,paradajz - samo je rekla da ce pojesti pola sendvica)
12-13h Pauza juce ne znam sta je bilo (danas: pirinac + som)
14-14:15h Pauza juce ne znam sta je bilo (danas: ili u rucku nije jela soma, pa ce ovde, ili voce sto je ponela-borovica i malina)
15:30 KRAJ SKOLE

..i tako ce biti sigurano isplaniran svaki radni dan, a onda ima cetri varijante:

                            I                                                         II                                                                   III                                         IV
           16-17:30h plivanje (1-3x nedeljno)              dolazi kuci posle skole, oko 16h                      svrlja po gradu posle skole                       nesto skroz neplanirano
              rekao sam joj da pojede malo                                                                               ili ide kod drugarice, kuci je do 20h
          onog soma posle plivanja i malo pirinca


....a juce se dan zavrsio ovako:
   bilo ovo pod III i bila je kuci oko 18h i onda odmah jela
     oko 18:10h socivo i belanca
     oko 21:30 nesto tune i  salata (zelena + krastavac + paradajz + paprika + zejtin i maslinovo ulje), sad ona kaze da je stavila malo zejtina i ulja, a meni ono izgleda bas mnogo, ali nemam pojma
da li je stvano mnogo posto ja ne stavljam nista u svoju salatu pa mi je i kap necega mnogo..
23:30h zajedno smo pojeli po 200g posnog sira.
do 1h najkasnije spavanje
           
..sve ove mere koje je jela ne znam ko je su, sve ona to odokativno izmeri, koliko misli da moze da pojede....za whey trenutno nismo u mogucnosti, za koji mesec ce moci da se iskesira..

..neke stvari koje sam nasao u ostalim temama, a povezano je s mojom babom:

Quote
Lazic, Jul 02, 2007, 04:16:04
-postepeno smanjiti toliku kolicinu voca.
- ovo smo polako poceli da radimo, pre je zdrala jabuke, banane, mandarine, kajsije, grozjde, lubenice, ali opet ona bi da ga jede svaki dan..

Quote
Lazic Februar 13, 2008, 08:51:05 pm
moras da jedes vise proteinskih obroka i dosta salate..skrob samo do 14h za tebe..mlecne proizvode do 16h.
uvece moze voce tipa ananas i mandarina
..a mi jeli sinoc posni sir pred spavanje..ne znam jel valja to? ..koliko sam razumeo sir racuna kao proteinski obrok zbog kazeina, ali opet nije da nije to mlecni proizvod.

Quote
LazicMaj 16, 2010, 12:05:10 am
pa u principu ti treba da jedes namirnice sa sto nizim glimenskim indexom, da imas umerenu fizicku aktivnost..
..ja jos nisam stigao da procitam koje su to namernice, ali pretpostavljam da moja baba jede one sa visokim indexom.

Quote
lola28 Maj 31, 2010, 01:53:28 Takodje, metabolizam jeste usporen pa se ne smeju jesti namirnice koje usporavaju rad stitne zlezde (kupus, breskve, brokoli...)

..moja baba jede sva tri, cesto i dosta..moracemo da izbacimo...znate jos neke namernice da mi kazete koje treba da izbaci?

Quote
Pedja Petrovic  Jun 01, 2010, 06:24:19
cardio program moras da budes veoma OPREZNA jer i biciklo a narocito stpeer vrse tj prilikom pokreta nogu vrsiss veliko opterecenje na donji deo kicme i tu trebas da budes pzanjiva prilikom odredjnjvannja LEVEL-a na kojem radis.
sve u svemu..VEOMAAAAAAA KOMPLEXNO..

..sad ne znam da li baba ima ovu bolest o kojoj su pedja i lola28 pricali (diskus hernija) , ali znam da moja baba nekad vozi bickilu u podrumu i da vozi plafon 10min jer onda dobije bolove, tacno na ovo mesto koje je pedja opisao.


..jeste da je post bas dugacak, ali pokusao sam da dam sto vise bitnih informacija odjednom..a nadam se da sam sve nepotrebne sve na minimum..
..bez velikih odricanja, nema ni velikih rezultata..

Offline Vexxx

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 517
  • Gender: Male
    • NVO VeraAlerEnergy - Za bolje i cistije sutra
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #1 on: June 08, 2010, 06:59:57 PM »
Baba ide u skolu?

Offline tuli90

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Bez velikih odricanja nema ni velikih rezultata..
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #2 on: June 08, 2010, 07:03:27 PM »
Baba ide u skolu?
Da, jer zbog povrede na radu (kolena) ne moze da radi vise u svojoj struci (medicinska sestra)..po nekim propisima je tako, u praxi bi mogla..
..zato sada ide u skolu, uci da koristi komp i tako te stvari da bi mogla da radi po nekim kancelarijama po bolnici, starackim domovima i sl (vodi zapisnike i tako to)..

edit: pije tiroksin 125, jednu tabletu..ali ovo 125 ne znaci 125mg nego nemam pojma sta znaci..pije ga 5-6 godine, a od 84 do 89 lecila je hipertireozu - povecano lucenja tiroksina..
..bez velikih odricanja, nema ni velikih rezultata..

Offline Und3i2c0v3i2

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 4223
  • Gender: Female
  • Think I'm Sarcastic? Watch Me Pretend To Care
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #3 on: June 08, 2010, 07:43:41 PM »
Baba ide u skolu?

od svega si imao da pitas jel baba ide u skolu
bolje daj neki savet, i ti imas hipotireozu, ne?

ako mozete somove da zamenite belim mesom, ili oslicem to bi bilo mnogo bolje
ovsene su odlican izbor, i dovoljan joj je jos jedan obrok sa UH, pirinac recimo, ili integralni hleb i to je to, ne potrosi baba tolko hidrata sigurno, znaci 2 obroka sa UH
ostalo proteini i salata, sto vise salate (ide leto, nece biti problem, sad svega ima)
od proteina belo meso (bez kozice), jaja (belance pre svega), riba (neka ne previse masna, a masnija kao sto je skusa recimo jednom nedeljno), posni sir
voce u manjim kolicinama


Love your Enemies ....
It Fucks wit their Heads

Offline tuli90

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Bez velikih odricanja nema ni velikih rezultata..
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #4 on: June 08, 2010, 08:29:41 PM »
ako mozete somove da zamenite belim mesom, ili oslicem to bi bilo mnogo bolje
..ok, probacemo ovog soma da izbacimo i da ubacimo oslic..jel moze tuna? ..belo meso baba ne gotivi bas toliko da bi ga jela svaki dan..ali ako nema drugog izbora jesce ga..

ovsene su odlican izbor, i dovoljan joj je jos jedan obrok sa UH, pirinac recimo, ili integralni hleb i to je to, ne potrosi baba tolko hidrata sigurno, znaci 2 obroka sa UH
..da izbacujemo hleb? ..vise ga ni ne voli kao pre, a znam da bi radije jela kuvani krompir...


od proteina belo meso (bez kozice), jaja (belance pre svega), riba (neka ne previse masna, a masnija kao sto je skusa recimo jednom nedeljno), posni sir
jel moze i junetina i curetina?? Jel tuna spada u masne ribe? ..ja sam juce prvi put jeo tunu u zivotu :blush: u konzervi, u sopstvenom sosu i bas mi je lepa, a i baba je gotivi bas....ovde je malo drugaciji izbor ribe, imaju ti fileti pangasius (kazete som i da je masan, a na pakovanju pise da ima manje masti nego npr piletina), ima neki Seelax iz severnog mora, nemam pojma sta je, u konzervi ima tune,sardine i heringa...imaju oni pohovani fileti i jos jedan filet (ne znam koja riba) i ostalo ribe koje se prodaju su sa sve skrgama, ocima i ostalo :puking: ...i sta je sa ovom lazicevom izjavom da mlecni prozvodi ne smeju posle 16h? jel da posni sir ne ubrajam u mlecni proizvod?

voce u manjim kolicinama
ne znam kada da joj uglavim to voce? ..a jede jednu ili dve vocke..banane izbegavamo..


..a danas se ovako zavrsio dan, baba je u poslednjoj pauzi (14-14:15h) jela voce (borovnice i maline) i posle skole je otisla na plivanje (16h) i rekla mi je da je posle malo plivanje osetila malaksavost i veliki umor..
..ja sam ovo procitao negde, samo ne znam ko je rekao, a pretpostavljam da je zbog toga osecala tu slabost..nemam pojma da li sam upravu..
Quote
onaj osecaj slabosti na treningu 90% sluchajeva hipoglikemija prouzrokovana dizanjem insulina pre samog treninga .. a valjda smo svi nauchili kako insulin radi i shta se deshava sa glukozom kad ga dignete (INSULIN    ) .. ahhem .. to je taj uzrok slabosti .. zato kazem da je prob u insulinu

..a kaze da je tokom treninga dobila neopisivu glad (kaze da se ne seca kada je toliko bila gladna)..cim se zavrsio trening odmah je pojela sve pirinca i soma sto joj je ostalo od rucka..

..i sad kad je dosla sa plivanja pojela je salatu (paradajz,paprika,zelena,krastavac) + malo posnog sira + belanca..
..i kasnije ima da jede soma ili sardinu i neku salatu i pred spavanje opet posni sir..
..kaze da se ne seca kada je ovoliko "puno" jela..
..bez velikih odricanja, nema ni velikih rezultata..

Offline Und3i2c0v3i2

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 4223
  • Gender: Female
  • Think I'm Sarcastic? Watch Me Pretend To Care
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #5 on: June 08, 2010, 08:45:59 PM »
moze tuna, mogu sardine, haringa je masna riba sama po sebi, moze junetina (neko posnije, manje masno, parce), moze curetina ali isto prsa i bez kozice (batak i ostali delovi su masniji i ne trebaju babi, nek se drzi prsa/grudi)
problem kod tih konzerivirranih riba je sto ma kolko da cedis to ulje ne mozes ga skroz ocediti, i onda na kraju nemas predstavu koliko si masti uneo sa tom ribom
nek jede voce za prvu uzinu recimo. nije to toliko bas bitno, sitnice :)
moze sir uvece

a ako je jela oko 12, pa onda oko 14 voce koje je skoro nista, ne cudi me da je u 16-16:30 osetila malaksalost
malaksalost moze da se javi i zbog fibromialgije  :dunno:


Love your Enemies ....
It Fucks wit their Heads

Offline tuli90

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Bez velikih odricanja nema ni velikih rezultata..
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #6 on: June 08, 2010, 08:54:55 PM »
moze tuna, mogu sardine, haringa je masna riba sama po sebi, moze junetina (neko posnije, manje masno, parce), moze curetina ali isto prsa i bez kozice (batak i ostali delovi su masniji i ne trebaju babi, nek se drzi prsa/grudi)
problem kod tih konzerivirranih riba je sto ma kolko da cedis to ulje ne mozes ga skroz ocediti, i onda na kraju nemas predstavu koliko si masti uneo sa tom ribom
..ok, i ne jedemo te batake i kozice, svinjetinu (pecenje i sl jer ja ne volim, pa ona ni ne kupuje), jedemo iskljucivo pileca i cureca prsa, juneci but (stoji ovako na pakovanju 21P 0 UH 4M), do sad smo jeli ovog soma, sadacemo ubaciti i tunu..a probacemo i oslic (nisam ga probao  :blush:, pa ako mi se svidi uvescemo i njega)..ali za babu ide ovako onda kao izvor proteina?
1. oslic
2. belo meso
3. curetina
4. tuna
5. sardina
6. som
7. junetina
8. haringa

..sto se tice tune, kupujemo u sopstevnom sosu, ne u suncokretovom ulju..pa valjda nema nesto vise masnoce nego sto pise :dunno:

edit: izracunao sam da babin dnevni kalorijski unos sa 1-3x treninga nedeljno sa deficitom od 15% treba da bude 1836 Kcal, samo  ne znam kako da joj raspodelim odnos P/UH/M ?
..bez velikih odricanja, nema ni velikih rezultata..

Offline Und3i2c0v3i2

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 4223
  • Gender: Female
  • Think I'm Sarcastic? Watch Me Pretend To Care
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #7 on: June 08, 2010, 09:27:07 PM »
..sto se tice tune, kupujemo u sopstevnom sosu, ne u suncokretovom ulju..pa valjda nema nesto vise masnoce nego sto pise :dunno:

odlicno, meni je odvratna tako i ne mogu da je jedem
kao izvor proteina tu su i belanca/jaja i posni sir

puno je babi 1800kcal
ti si sigurno racunao njenu kilazu (90kg) ali ja verujem da je tu puno sala, koje metabolicki nije aktivno, probaj da preracunas ponovo i da stavis oko 70kg, pa da pocnemo od toga mozda (mislim da joj ne treba vise od 1500kcal)


Love your Enemies ....
It Fucks wit their Heads

Offline tuli90

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 81
  • Gender: Male
  • Bez velikih odricanja nema ni velikih rezultata..
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #8 on: June 08, 2010, 09:41:22 PM »
Bila si blizu :) ..meni vise izgleda kao da ima dosta vode, nego sala..


..bez velikih odricanja, nema ni velikih rezultata..

Offline Und3i2c0v3i2

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 4223
  • Gender: Female
  • Think I'm Sarcastic? Watch Me Pretend To Care
Odg: Mrsavljenje + Stitna zlezda + Fibromialgija
« Reply #9 on: June 08, 2010, 10:10:55 PM »
ima sigurno, al ni ona nije metabolicki aktivna tako da na isto dodje  :lol:
ajde da proba sa 150-200gr proteina (napravis jelovnik neki pa se uklopi u cifru izmedju, nemoj u sitnice molim te  :lol: ), oko 80gr UH (ujutru ovsene 60-70gr, za rucak oko 50gr pirinca/200gr krompira-meris sirovo), omega 3 bi dobro dosle kao dodatak, maslinovo ulje za salatu (ako pravite salatu sa uljem sad)
sto vise salate uz svaki obrok uz koji moze da se jede

nek pocne ovako, pa nas apdejtuj sta se desava  ;D


Love your Enemies ....
It Fucks wit their Heads