EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: GLUTAMIN-sve o njemu  (Read 261768 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
GLUTAMIN-sve o njemu
« on: January 16, 2007, 11:36:22 PM »
Glutamin

Glutamin (GLN) je jedna od 20 amino kiselina  odredjena standardnim genetskim kodom. Hemijska formula glutamina je C5H10N2O3.Sporedni lanac je amidni;formiran zamenjivanjem OH-1 grupe iz glutaminske kiseline sa funkcionalnom amino (NO2) grupom.


Biohemija

Glutamin,kao gradivna materija proteina,je jako vazan u biohemiji.Takodje,jako je bitan kod reakcija u kojima ucestuju azotna jedinjenja.Npr. amonijak (dobija se azotnom fiksacijom) se asimilira u rezervama u toku pretvaranja glutaminske kiseline u glutamin uz pomoc enzima glutamin sintetaze.Glutamin ucestvuje kao donor azota  u biosintezi drugih amino kiselina (purinskih i pirimidinskih).

Prirodni izvori

Glutamin sadrzi hrana  bogata proteinima,kao sto je riba,crveno meso,pasulj i mlecni proizvodi..

Upotreba

Glutamin se koristi kao suplement u bodibildingu,dizanju tegova i u ostalim sportovima radi povecanja izdrzljivosti.Koriste ga i osobe koje pate od bolova  (uglavnom starije osobe) i grceva u misicima.Koristi se pri dijetama bilo koje vrste pri popunjavanju organskih rezervi amino kiselina koje su istrosene tokom vezbanja i ostalih aktivnosti.Studije,koje su pokusale da otkriju eventualne probleme u slucaju koriscenja glutamin u vecim dozama,pokazale su sasvim suprotno.Suplementacija u umerenim dozama je zdrava,jer sluzi da dopuni zalihe amino kiselina posle vezbanja,ali korisenje glutamina je preporucljivo i osobama koje imaju neke psihicke trauma ili boluju od raka ili pada imuniteta.

Pomoc pri postoperativnom oporavku

Poznato je da glutamin ima sposobnost da smanji vreme oporavka posle operacije.Bolnicki oporavci posle operacije abdomena su znatno skraceni usled davanja glutamina pacijentima.Rezultati bolesnika koji su dobijali glutamin su znatno bolji u odnosu na rezultate onih kojima je bio uskracen glutamin.


exYu-fitness Team
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline medena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1145
  • Gender: Female
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #1 on: April 09, 2007, 02:40:17 PM »
kada se pije?
pre ili posle treninga?  :help:
u svetu postoji JEDNO CARSTVO!

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #2 on: April 09, 2007, 02:50:03 PM »
pre treninga 5g , posle 10 g

Offline medena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1145
  • Gender: Female
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #3 on: April 09, 2007, 02:52:30 PM »
5g jedna kafena kasika?! 
u svetu postoji JEDNO CARSTVO!

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #4 on: April 10, 2007, 07:45:59 AM »
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline GRKOVCANIN

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 222
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #5 on: April 11, 2007, 10:28:44 PM »
Kakav je novi glutamin, mjesavina glutamin malat, glutamin AKG i glutamin peptidi? Kao 200% bolja iskoristenost,jer ga ne unistava zelucana kiselina? Cijena kodn nas je Nutrabolics Glutabolic 500g 35€.
Bicu i ja u Troji!

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #6 on: April 12, 2007, 06:03:11 AM »
Kakav je novi glutamin, mjesavina glutamin malat, glutamin AKG i glutamin peptidi? Kao 200% bolja iskoristenost,jer ga ne unistava zelucana kiselina? Cijena kodn nas je Nutrabolics Glutabolic 500g 35€.
..OPA

Offline Gigson

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 40
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #7 on: April 12, 2007, 11:16:03 PM »
Kakav je novi glutamin, mjesavina glutamin malat, glutamin AKG i glutamin peptidi? Kao 200% bolja iskoristenost,jer ga ne unistava zelucana kiselina? Cijena kodn nas je Nutrabolics Glutabolic 500g 35€.



sigurno bolja nego obicni glutamin, glutamin je u slobodnoj formi i nestabilan je, glutamin peptidi su vezane za druge aminokiseline sto ih navodno cini dosta stabilnijim i bolje se absorbuju to su cinjenice a sada koliko ima istine u svemu tome neznam


o da o gluta malatu nemam apsolutno nikakve veze vjerovatno su uradili isto kao sa tri kreatin malatom samo sto je gluta malat :D

Offline Leyla

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1102
  • Gender: Female
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #8 on: April 13, 2007, 09:49:15 AM »
ja upravo koristim ovaj glutabolic, jer kad sam bas htjela da kupim momak sto prodaje (a ujedno i ozbiljno trenira takmici se pa zna sta prica ) mi je rekao da je ovaj puno bolji bas zato sto ima vise vrsta glutamina i da je bolja iskoristenost. ja sam uzimala universalov prije, sad sam uzela ovaj cijena je skoro ista.jedino ovaj mora da se mijesa s whey-om tako se odma veze za njeg, nemoze znaci da se uzima sam , (kao sto sam ovaj navedeni uzimala pred trening 5g solo) ovaj kad sam uzela odma mi se zaljepio za nepce ;D pa mi je onda rekao da mora da se uzima zajedno s wheyom jer se tako odma veze za njeg nema grudvica sve super.. ;D

Offline -XtReMe-

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 142
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #9 on: May 12, 2007, 05:11:53 PM »
Citajuci svuda po malo, donekle, sam shvatio da je razlika u pojedinim markama (mislim na losije i bolje sto mogu da se nadju kod nas) kao izmedju vode iz cesme i neke flasirane u nekoj meri. Taj zakljucak sam doneo citajuci, tako da me nemojte  :thumbdown :crazy: :boxed:... Ako je tako onda mi je bolje da uzmem neki "losiji" pa da ga unosim malo vise ali sam ga platim dosta jeftinije i imam vece pakovanje.