EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: TIPOVI KONSTITUCIJA  (Read 42420 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mikoshmarinin

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 341
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #10 on: September 28, 2008, 09:38:15 PM »
pogresno,dobice masu,ali ne misicnu,u tome i jeste poenta moje price,dobijanje kvalitetne misicne mase.
Nisam mislio da samo konzumira UH tokom dana, naravno da bi u ishrani trebalo da bude dosta proteina, ali za dobijanje misicne mase telo mora biti u kalorijskom suficitu a ektomorfi uglavnom najbolje reaguju na velike kolicine UH, sto ce reci da odatle dobijaju dosta energije. Znaci preovladavaju UH+P obroci.
Dok endomorfi bolje reaguju na P+M obroke.

Pod uslovom da pricamo o bodybuildingu, zamolio bih te (ili nekog drugog) da mi objasnis koje bi bile razlike treninga ekomorfa/endomorfa/mezomorfa?

Offline dukaWCRA

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 10
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #11 on: September 28, 2008, 09:41:52 PM »
Quote
Za kraj treba reci da "cist" ektomorf, mezomorf ili endomorf ne postoji. Osoba je obicno mesavina sva tri tipa u razlicitim proporcijama, gde su jedan ili dva tipa dominantniji. Sprinteri su obicno mezomorfi-ektomorfi, bacaci kugle mezomorfi-endomorfi, dugoprugasi su vise ektomorfi. Bitno je da prepoznate koji tip je kod vas dominantan kako bi ste mogli da dizajnirate odgovarajuci trening program. Jedan morfoloski tip ne moze biti promenjen u drugi, ali odgovarajuci trening moze da pomogne ljudima da ojacaju tako sto ce ograniciti stvaranje masti, zategnuti dominantni oblik tela i potom izgraditi misice.

...samo da dodam da se ja potpuno slažem s ovim,ali mi je namera bila da napišem odgovor za nekog ko sutra želi po prvi put da ode u teretanu i da trenira. Da ne kopira samo vežbe od nekog ko je uspeo dobro da se izgradi i pomisli da će ako bude radio isto što i on sutra i izgledati kao on. Da proba na prostiji način da shvati da se razlikuje i da treba da se upozna i sa svojom građom,ali i načinom na koji ceo njegov organizam reaguje na to što radi.

Offline dukaWCRA

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 10
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #12 on: September 28, 2008, 10:06:18 PM »
Quote
Pod uslovom da pricamo o bodybuildingu, zamolio bih te (ili nekog drugog) da mi objasnis koje bi bile razlike treninga ekomorfa/endomorfa/mezomorfa?

...postavio si savršeno pitanje,razlike u treningu. Stvar je u tome da određivanjem da li spadaš u jednu od ove tri grupe Ti možeš da odrediš svoje predispozicije,a vrsta treninga između dva endomorfna tipa i dalje može da bude veoma različita kao da su upitanju dva različita tipa. I tu kao malo pre što smo došli do zaključka vezano za ishranu, mogu da se izvuku neke smernice koje mogu da pomognu u početku,ali za svako pravo napredovanje onda treba preći na ozbiljniji nivo. Npr. imaš dva tipa koji spadaju u mezomorf,što znači da bi trebali da imaju jaka ramena. Prvom tipu odlično reaguju na vežbe prednji rameni mišiči,a drugom zadnji. Logično je da neće forsirati istu vežbu,a ako je početnik kako on to da prepozna s tim što mu je neko reko e ti spadaš u mezomorfne tipove i samo cepaj ovu vežbu za ramena.

Offline mikoshmarinin

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 341
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #13 on: September 28, 2008, 10:12:16 PM »
Zar se ovo ne tice genetike onda? A ne tipova konstitucije?

Dvominutno ispitivanje svog tela ispred ogledala ti moze dati odgovor na pitanje koji misici su ti genetski bolje potkovani.

Offline dukaWCRA

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 10
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #14 on: September 28, 2008, 10:22:28 PM »
...pa jeste,ali i konstituciju ti određuje genetika.

Quote
Dvominutno ispitivanje svog tela ispred ogledala ti moze dati odgovor na pitanje koji misici su ti genetski bolje potkovani

...mnogi mogu da provedu i sate ispred ogledala pa neće ništa skapirati,a što je gore od toga provešće mesece u teretani i ništa neće uraditi.Ljudi misle da je sve ovo prosta stvar ideš malo u teretanu uzmeš koji preparati i to je to. I sam verovatno znaš da to nije baš tako. Mnogo je ovde stvari povezano jedno s drugim.

Offline mikoshmarinin

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 341
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #15 on: September 28, 2008, 10:52:45 PM »
...pa jeste,ali i konstituciju ti odredjuje genetika.
:lol: :lol: :lol: :lol: :wallbash1:
Joooooj al sam lupio.
Ajde ovako. Sutra odgovaram, kad budem u normalnom stanju. Imao sam extra jebitacan trening ledja a posle toga dobar cardio. Osecaj nebeski posto nedelju dana nisam krocio u teretanu. Ali sam toliko umoran da mi je mozak trenutno prebacen na autopilot.

Odo da spavam, pa sutra postujem odgovor. :innocent: :)

Offline mikoshmarinin

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 341
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #16 on: September 29, 2008, 09:08:34 AM »
Dobro jutro :)

Pokusacu da objasnim ono sto mi juce nije bilo jasno pa sam malo bulaznio.

Izgleda da se nismo najbolje razumeli.

I tu kao malo pre sto smo dosli do zakljucka vezano za ishranu, mogu da se izvuku neke smernice koje mogu da pomognu u pocetku,ali za svako pravo napredovanje onda treba preci na ozbiljniji nivo. Npr. imas dva tipa koji spadaju u mezomorf,sto znaci da bi trebali da imaju jaka ramena. Prvom tipu odlicno reaguju na vezbe prednji rameni misici,a drugom zadnji. Logicno je da nece forsirati istu vezbu,a ako je pocetnik kako on to da prepozna s tim sto mu je neko reko e ti spadas u mezomorfne tipove i samo cepaj ovu vezbu za ramena.
Ok, slazem se sto se ovoga tice.
Ali ono sto sam ja juce (bezuspesno) pokusavao da kazem je da su genetski bolji/losiji misici ili misicne grupe karakteristicni za pojedince, a ne za telesne tipove. Mezomorf ima prosto vise misica na sebi od ektomorfa (po default-u) a sad kojih misica - to zavisi od osobe do osobe. Stoga to sto ti pricas mislim da nema veze sa time koje je neko telesne gradje, vec od njegovih predispozicija.
Opet se vracam na ono - ako nekome kazem da je endomorf, necu mu automatski napraviti program treninga nego cu mu reci prema cemu za pocetak da uskladi ishranu.
Mislim da anaerobni trening treba da bude isti za sva tri telesna tipa. Recimo da govorimo o tri osobe - od kojih svaka ima dominantan razlicit telesni tip, a da su svi podjednako genetski obdareni misicima. Trening ce im biti isti.
Ako gresim, neka me neko ispravi.
Nadam se da sam malo bolje objasnio ono sto sam hteo da kazem.

Offline dukaWCRA

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 10
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #17 on: September 29, 2008, 10:42:36 AM »
Sad sam Te razumeo vidi se da si se odmorio. Slažem se.

Offline Mr.X

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #18 on: September 29, 2008, 08:48:03 PM »
bio ti jedno drugo i trece treba ti brdo proteina,brdo UH i Brdo treninga i spavanja......ako se gojis smanjis UH ako ne napredujes povecas proteine,ako se osecas slabo povecas UH.......prosta stvar......

+Ne verujem u genetiku,mnogo vise verujem da konstituciju odredjuje ono cime se bavis u adolescenciji dok se jos prirodno luci GH!Tada postavis osnovu i to ti je sto ti je!
Na sve proizvode iz pansporta 10% popusta,plus dodatni extra popust na porudzbine preko 6000din

061/20-37-867

DAJTE VULETU SECERA I VODE!!!!

Offline Vinsanity

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 609
  • Gender: Male
Odg: TIPOVI KONSTITUCIJA
« Reply #19 on: September 29, 2008, 11:04:41 PM »
+Ne verujem u genetiku,mnogo vise verujem da konstituciju odredjuje ono cime se bavis u adolescenciji dok se jos prirodno luci GH!Tada postavis osnovu i to ti je sto ti je!

Ovo sam i ja hteo da napisem, imam potpuno isto misljenje. Zato mi je krivo sto se ozbiljnije nisam bavio nikakvim sportskim aktivnostima (ako ne nekim sportom, bar vezbanjem u teretani) do svoje 22, 23. godine... Jesam stalno visio na basketu i fudbalu ali samo rekreativno, a to nije to...
#15 Vince Carter