EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: trening program  (Read 17067 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline D-man

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • no brain no pain
Odg: trening program
« Reply #20 on: June 25, 2007, 09:14:10 PM »
SAD SAM VIDIO DA MISLIS DA TI JE BROJ SERIJA PO MISICNOJ PARTIJI MALI...

POENTA JE DA PRVO RADIS OSNOVNE VIJEZBE ZA ODREDJENU MISICNU GRUPU,A SLIJEDECI TRENING ISTE GRUPE RADIS IZOLACIONE VIJEZBE,npr.PON-CET...

NPR.RADIS GRUDI-RAMENA-TRICEPS,A TO SU MISICI KOJI SE MEDJUSOBNO DOPUNJUJU I POMAZU U RADU...
KADA RADIS GRUDI POMOCNI MISICI SU TI PREDNJE RAME I TRICEPS ITD.
ZATO JE DAT MANJI BROJ SERIJA I RADIS ISTE MISICNE GRUPE 2X NEDELJNO...

S OBZIROM DA SI PISAO KAKO SE HRANIS,MISLIM DA JE SASVIM DOVOLJNO...

Od kolijevke pa do groba najljepše je kameno doba!

Offline alem

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 334
  • Gender: Male
Odg: trening program
« Reply #21 on: June 25, 2007, 11:14:14 PM »
aha ee hvala danas sam probo radit i mogu rec da mi se svidja zato sto radim vise misica za trening a ne ko prije samo prsa ili ruke pokusacu s ovim programom svidja mi see tahnks mislim valjda da cu s ovim postic nesto naravno uz dobru ishranu

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: trening program
« Reply #22 on: June 26, 2007, 12:06:07 AM »
Ken  Lain bench pres matrix

10-o nedeljni program za optimum mase i snage

Metod je “push-pull” i sastoji se od 4 treninga nedeljno. Na “push” danima(npr. ponedeljak(heavy) i cetvrtak(light)) se rade grupe misica koje ucestvuju u guranju: grudi, ramena, triceps, a na “pull” danima(utorak(heavy i petak(light)) se rade ledja i bicepsi i noge.
Odredite svij 1RM i na to dodajte otprilike 10%(npr. 1RM=125kg; 10%=12,5kg). Cilj je za 10 nedelja napredovati 10% u odnosu na prethodni 1RM tako sto ce se koristiti vece kilaze(125kg+12,5kg=137,5kg). za polaznu osnovu se uzima predvidjeni rezultat nakon 10 nedelja(u ovom slucaju 137,5kg).
Za grudi, ledja i noge nemojte raditi vise od 12 serija po treningu u 3-4 vezbe, a za ostale misivne grupe po 2-3 vezbe u 2-3 serije izmedju 6 i 8 ponavljanja.

Ovaj program se primenjuje samo na jednu vezbu tokom 10 nedelja, sto je u ovom slucaju bench press. Nakon zavrsetka desetonedeljnog programa, 4-6 nedelja se radi smanjenim intenzitetom, 2-3 serije sa 12-15 ponavljanja.

Maximum Muscle Bulk & Power formula = Genetics + Unlimited Training + Unlimited Intensity + Unlimited Nutrition & Supplements + Unlimited Recovery & Sleep = Maximum Muscle Bulk & Power.

NEDELJA 1:
ponedeljak (Heavy Day) 55% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 3 serije, 10 ponavljanja.
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 3 x 10 
NEDELJA 2:
ponedeljak (Heavy Day) 60% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 3 serije, 9 ponavljanja. 
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 3 x 9 
NEDELJA 3:
ponedeljak (Heavy Day) 65% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 3 serije, 8 ponavljanja.
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 3 x 8 
NEDELJA 4:
ponedeljak (Heavy Day) 70% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 3 serije, 7 ponavljanja.
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 3 x 7 
NEDELJA 5:
ponedeljak (Heavy Day) 75% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 3 serije, 6 ponavljanja.
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 3 x 6 
NEDELJA 6:
ponedeljak (Heavy Day) 80% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 3 serije, 5 ponavljanja.
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 3 x 5
NEDELJA 7:
ponedeljak (Heavy Day) 85% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 2 serije, 4 ponavljanja.
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 2 x 4 
NEDELJA 8:
ponedeljak (Heavy Day) 90% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 2 serije, 3 ponavljanja.
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 2 x 3
NEDELJA 9:
ponedeljak (Heavy Day) 95% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim 1 serija, 2 ponavljanja.
cetvrtak (Light Day) 80% tezine prethodnog treninga. 1 x 2.
NEDELJA 10:
sreda (Personal Record Day) 100% od predvidjenog 1RM. Uradite 2-3 serije laganog zagrevanja; zatim prvi pokusaj 88-92 ½ Max 1 serija, 1 ponavljanje. Drugi pokusaj 95-97 ½ Max 1 serija, 1 ponavljanjae. Poslednji pokusaj sa 100-102% Max 1 serija, 1 ponavljanje.





over & out

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: trening program
« Reply #23 on: June 26, 2007, 12:10:32 AM »

   Tajna superiorne relativne snage je u regularnoj upotrebi maksimalnih tezina. Vecina bodibildera se striktno drze opsega od 6-12 ponavljanja kada treniraju ruke. U vecini slucajeva, 6-12 ponavljanja je najbolje za izgradnju masivnih ruku, ali kao i sve drugo, deluje odredjeno vreme.
Kad pogledate hipertrofiranu butinu dizaca tegova, ili disciplinasa snage, najcesce je toliko snazna koliko i izgleda. Ipak kod mnogih bodibildera, pogotovo kod onih koji koriste velike doze anabolika i hormona rasta, njihova snaga je cesto u zaostatku za njihovom masom.
U cemu je razlika? Steroidi mozda? Ne. Mnogi disciplinasi takodje koriste anabolike, ali najveca je razlika u njihovom izboru metoda treninga. U glavnom strongmen takmicari i disciplinasi rade manje vezbi u vise serija i manje ponavljanja sa dugim pauzama izmedju.
Zasto koristiti maksimalne tezine? Pa kao sto je poznato, cesto je nervni sistem zapostavljena komponenta bodibildinga, a trening maksimalnim tezinama cilja na ovu komponentu pojacavajuci vezu izmedju cns-a i misica(intra-muskularni trening). Ovime ce se povecati aktivacija motornih jedinica po povrsini poprecnog preseka misicnog tkiva.

Neuromuskularna osnova za treniranje sa maksimalnim tezinama (Poliquin, 1988)

Pojacan nervni impuls ka misicu

Povecana sinhronizacija motornih jedinica

Povecana aktivacija kontraktilnih mehanizama

Redukovani zastitni mehanizmi misica


Ovako izgleda 12-o nedeljni program treninga za jace ruke. Krajnji rezultat ce biti vece ruke koje su jake onoliko koliko se i doimaju.

NEDELJA     BR. SERIJA      BR. PONAVLJANJA
1-3                      5                                  5

4-6                      6                               2 - 4

7-9                      2                               6 - 8 do otkaza

10-12                  5                               5 / 4 / 3 / 2 / 1




NEDELJE 1-3   (metod 5 x 5pon, tempo 402, pauza izmedju serija 2’)

A1(biceps): pregibanje u sedu s bucicama
A2(triceps): propadanja (ako je potrebno koristiti dodatno opterecenje)
B1(biceps): pregibanje u nathvatu na skotovoj klupi
B2(triceps): potisak s cela lezeci(pod ili klupa)

Nakon uspesno izvrsenih 5x5 ponavljanja povecati kilazu za 2-5 kila na sledecem treningu.

NEDELJE 4-6  (metod 6x 2-4 ponavljanja, tempo 501, pauza izmedju serija 4-5’)

Pocnite s kilazom koju mozete podici 2 puta u 6 serija. Cilj je ovu istu kilazu podici 4 puta u 6 serija. Posto je pauza 4-5 minuta, u tom periodu mozete odraiti sledecu vezbu i upariti agoniste i antagoniste.

A1(biceps): pregibanje sa ravnom sipkom na skotovoj klupi(uski hvat)
A2(triceps): uski bench
B1(biceps): stojece pregibanje sa E-Z sipkom
B2(triceps): rask lock-outs/ floor press

NEDELJE 7-9  (metod 2x6-8 ponavljanja do apsolutnog otkaza, tempo 302, pauza 90”)

U ovom periodu koristice se manje tezine, ali je akcenat na misicnoj kontrakciji. Postoje tri tipa misicnog otkaza: koncentricni(podizanje tereta), ekscentricni(spustanje tereta) i staticki(drzanje, izometrijska kontrakcija).
Kada vise ne mozete podici tezinu, pomozite se drugom rukom, ili partner neka vam pomogne da podignete tezinu, kontrolisano je spustite i tako 2-3 ponavljanja. Povecajte tezinu na narednom treningu onda kada uradite 8 ponavljanja.

A1(biceps): rack lock-outs pregibanja
A2(triceps): lezeci potisak sa cela bucicama
B1(biceps): sedece prgibanje sa bucicama, dlanovi okrenuti jedan prema drugom(hammer curls)
B2(triceps): potisak s cela na kontra kosoj klupi sa E-Z sipkom

NEDELJE 10-12 (metod 5/4/3/2/1, pauza 2’)

Ovaj metod ce vas nauciti da ispoljite svoj pravi 1RM. Pocnite sa tezinom koju mozete podici najvise 5 puta(5RM), u sledecoj seriji povecate kilazu za 2-3% i uradicete jedno ponavljanje manje, tako sve dok ne dodjete do 1RM.

A1(triceps): kontra kosi bench uski hvat (tempo 321)
A2(biceps): jednorucno pregibanje bucicom na skotovoj klupi (tempo 601)
B1(triceps): potisak sa cela na kosoj klupi (tempo 311)
B2(biceps): stojeci pregib kontra hvat (tempo 321)

*NAPOMENA*

Ovo je primer, programa, vezbe ne moraju biti iste, radite one koje ste u mogucnosti da izvedete i koje vam odgovaraju. Vodite racuna o tome da menjate uglove rada misica, kao i hvatove, menajte vezbe, za bolji efekat, jer se na taj nacin izbegava adaptacija misica na odredjen pokret.

TEMPO- tempo izvodjenja vezbe je izrazen u odnosu ekscentricna kontrakcija-maksimalno opruzanje-koncentricna kontrakcija misica. To znaci ako je „tempo 301“, spustamo teret tri puta sporije od onog vremena koje podizemo, ne zadrzavamo u potpunoj ekstenziji i podizemo. Npr . 3“ spustamo, 0“ zadrzavamo, 1“ podizemo.
over & out

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: trening program
« Reply #24 on: June 26, 2007, 12:14:03 AM »
evo ti par programa sto se ticu mase i snage koje sam ja postavljao negde po forumima. ja sam licno primenjivao ovaj drugi i mogu ti reci da sam imao dosta dobre rezultate. a ovaj prvi su moji ortaci primenjivali i imali su uspeha, mada vise u snazi nego li u masi, jer nisu se hranili bog zna kako kavalitetno.
over & out

Offline D-man

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • no brain no pain
Odg: trening program
« Reply #25 on: June 26, 2007, 04:21:25 PM »
aha ee hvala danas sam probo radit i mogu rec da mi se svidja zato sto radim vise misica za trening a ne ko prije samo prsa ili ruke pokusacu s ovim programom svidja mi see tahnks mislim valjda da cu s ovim postic nesto naravno uz dobru ishranu

nema na cemu...
bitno je da program ispratis do kraja,poslije radi neki drugi...
Od kolijevke pa do groba najljepše je kameno doba!