EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike  (Read 355933 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #460 on: February 20, 2013, 09:49:30 AM »
Za ESWL, već se počeo da se raspitujem kod nekih koji su to radili, kažu "mogu da ti razlupaju leđa, da ti ništa ne urade i posle toga da kažu - ipak ovo mora na operaciju! I? Efekat - nikakav!
Ok, razmotriću sve. U petak idem na VMA, pitaću doktora - je li bolje na operaciju ili ESWL?

A ovo "to je sigurno bol bubrega", ok! Nego više me zanima, šta prouzrokuje tu bol? Koji je UZROK da se javlja bol?
Da li možda ova sonda, kao strano telo, ili ovaj kamen....?
Pretpostavljam da ovaj kamen sada "šeta", da možda nije našao svoje ležište, da kad prolazi mokraća, da se i on pomera, vrti...
Tijana, hvala puno na svim savetima!



Bol koji ti se javlja jeste sigurno bol bubrega.

Ni meni se ne svidja ta metoda, cula sam da je veoma bolna, a naravno uvek moze da se desi i to sto si i sam rekao.
Sta da izaberes u ovom slucaju ne bih zelela da te savetujem, ali u svakom slucaju razmotri opcije koje imas, razgovaraj sa doktorima, raspitaj se koji je za ESWL lekar dobar.


Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #461 on: February 20, 2013, 09:32:08 PM »
Pa, evo da i ja podelim sa vama moje trenutno stanje.
Bol u bubregu, bol u mokracnom kanalu,bol koji se spusta niz nogu, zadnja loza, povremeni bol i u drugom bubregu...
Sve ovo sluti da cu uskoro morati da se malo bolje pozabavim svojim kamenom.
Ovo je osma godina, tj. osam godina ce biti 08.04.2013.
Dug period, ali veoma kratak kada se isti problem javi.
Sta ce biti i koje resenje ce u mom slucaju biti moguce.....
Videcemo...
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #462 on: February 20, 2013, 09:34:24 PM »
I jedno i drugo ti stvaraju taj nelagodan osecaj, koji ce do aprila biti manji, jer ce kamen naci svoje mesto isto kao i JJ sonda, ali ce se povremeno javljati bol.
Bar je tako bilo kod mene, mada ja sam imala samo JJ sondu, jer kamen sa izbacila prirodnim putem.
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #463 on: February 24, 2013, 08:02:36 AM »
 :)
Само јаки можемо све, буди јака

Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #464 on: February 25, 2013, 11:23:51 PM »
Bio sam na VMA i kaže doktor da niko od lekara neće da radi klasičnu operaciju zbog nekog kamena od 10-tak mm. U smislu, žargonski, neće niko toliko da se smara, ogromnom operacijom, oko tamo nekog kamenčića. 
Tako da mi je ESWL jedina opcija, zakazano mi je za dve nedelje, pa videćemo kako će ići... 
Posle saznam od jedne poznanice koja je imala problema sa kamenjem u bubregu, i koja je operisana, da bi klasična operacija bila OK, ali samo u slučaju da mi se kamenje više neće pojaviti. U suprotnom, klasičnom operacijom bi bubreg morao da se seče kaže ona. A to nije baš preporučljivo ako postoje i jednostavnije opcije.
Tako da mi je ostao ESWL, pa videćemo šta će biti...

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #465 on: February 28, 2013, 08:16:59 PM »
Bio sam na VMA i kaže doktor da niko od lekara neće da radi klasičnu operaciju zbog nekog kamena od 10-tak mm. U smislu, žargonski, neće niko toliko da se smara, ogromnom operacijom, oko tamo nekog kamenčića. 
Tako da mi je ESWL jedina opcija, zakazano mi je za dve nedelje, pa videćemo kako će ići... 
Posle saznam od jedne poznanice koja je imala problema sa kamenjem u bubregu, i koja je operisana, da bi klasična operacija bila OK, ali samo u slučaju da mi se kamenje više neće pojaviti. U suprotnom, klasičnom operacijom bi bubreg morao da se seče kaže ona. A to nije baš preporučljivo ako postoje i jednostavnije opcije.
Tako da mi je ostao ESWL, pa videćemo šta će biti...

Budi siguran da ce ti se kamenje ponovo javiti, tako se nemoj nervirati oko jedine opcije koja ti je predlozena.
Posle ESWL/a kada ti kamenje razbiju i kada ga izbacis, ti ces ponovo moci da vodis normalan zivot, da trcis, vezbas, dizes tesko..... sve ono sto ja nikada necu moci.
Mnogo je bolje i ne razmisljaj o klasicnoj operaciji.
Misli samo pozitivno i o stvarima koje su prednosti ove operacije.
Bices nov covek.
Zamisli, uurade ti klasicnu operaciju i tebi se posle par godina ponovo pojavi kamen, veoma je komplikovano sta uraditi u toj situaciji, jer komadi kamena , pesak... moze da zapara oziljak i da napravi haos u bubregu i organizmu.
U odlicnoj si poziciji da sacuvas svoje zdravlje.
Drzim ti pesnice.
:)
Само јаки можемо све, буди јака

Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #466 on: March 04, 2013, 02:25:53 AM »

H V A L A   T I J A N A!!!! 

POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOZDRAVVV!!!        : - ))))

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #467 on: March 04, 2013, 10:36:00 PM »
H V A L A   T I J A N A!!!! 

POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOZDRAVVV!!!        : - ))))

Zelim ti brz oporavak.... :)
Само јаки можемо све, буди јака

Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #468 on: March 12, 2013, 02:39:05 PM »
Ljudi, evo da vam javim, upravo sam došao sa VMA! Danas su mi radili ESWL - razbijanje kamena u bubregu i evo da vam kažem informacije iz PRVE RUKE:

Dakle, na VMA putem te ESWL metode me NIJE NIŠTA ZABOLELO!  NI MALO!!! 
Pošto sam se naslušao raznih priča - jedni pričaju jedno, drugi drugo - jedni pričaju kako ti više razlupaju bubreg nego kamen - I ne znaš koga više da slušaš, ovo je moje lično iskustvo:

DAKLE, LJUDI, u vezi ESWL metode, NIJE BILO NIKAKVOG BOLA!!! NI NAJMANJEG!!!!

Prvi put sam ovo radio, tako da od sad te priče, ko šta priča ne znam, ovo je moja priča!
A sad ću vam reći i odgovor u čemu je caka i fora! Doktor mi je posle intervencije rekao da je udarce podesio do TROJKE, a inače maksimum najjači udarci idu čak do DEVETKE!   

Dakle, moj savet, ko treba da radi ESWL jeste u ovome - kažite doktoru da vas ne lupa tom mašinom tako što će da je pojačava do broja DEVET! Sad i ja shvatam one koji su kukali na ESWL!  Pa naravno da će da BOLI kad se MAŠINA ZA RAZBIJANJE POSTAVI NA NAJJAČI MOGUĆI MAKSIMUM - na DEVET! Dakle, u tome je fora! Eto, sad znam zašto neki kukaju!

Pitao sam doktora da li je kamen razbijen, kaže da je - OVO PO NJEMU OK, u smislu da je razbijeno. Ipak, sve ću jasnije znati do kontrole za dve nedelje - ZAVISI sve od toga šta ću i koliko da izmokrim kamenčića i da se nešto nije zaglavilo ili ostalo u bubregu i slično.

Tako da sad mi predstoji da obavezno mokrim u teglu, kako bi "pohvatao" uzorke kamena. Međutim, pošto imam sondu, pitanje je da li će nešto kroz sondu moći da prođe, ili će moći tek kad skinem sondu! Uglavnom, prave rezultate znaću za 2 nedelje.

Što se uzoraka kamena tiče, kažu da je najbolje da se odnese na Rudarsko geološki fakultet.
I takođe ( ovo su sve priče iz čekaonice sa drugim ljudima koje muče isti problemi ) da je najbolje otići kod nekog NUTRICIONISTE i on ti na osnovu sastava tog kamena, odredi koju hranu treba jesti, kako ti se ne bi NIKAD VIŠE POJAVIO NOVI KAMEN!!! Nutricionista je rešenje!

 Odmah posle intervencije kad sam otišao prvi put da mokrim, pojavila se krv u mokraći, što je i bilo logično, a to su mi rekli i neki u čekaonici i pta me sve sad čeka. Kažu da me tek čekaju bolovi i to kad prestane dejstvo injekcije, nekoliko sati kasnije.
Zato, odmah šibam kod dr opšte prakse da mi napiše ove lekove koje su mi sa VMA preporučili, napisal su: Furosemid, Ciprofloksacin, Tamsulosin.

Ali, što se bolova tiče, po nekoj mojoj logici, ne bi trebalo da ih bude bolova - pošto imam SONDU! Jer onda kamenčići ne mogu da GREBU zidove kanala, mogu samo sondu, pa ne bi trebalo biti nekih bolova, ali videćemo...  Sad čekam da prestane dejstvo injekcije, pa videćemo šta me čeka...  :dunno:

Takođe, napisali su mi da unesem što više kalijuma ( banane i paradajz ) i natrijuma ( slanija hrana ) = 8 dana.
???? Nije mi jasno zbog čega i natrijum? Ako je to so, a od soli se stvara kamen???? Da li neko zna?

Pozdrav za sve i naravno za Tijanu - autora ove teme!!!



Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #469 on: March 12, 2013, 05:41:29 PM »
Nešto sam skontao zašto se ljudi žale na ovaj ESWL "da to užasno boli". Pazite sad! Odgovor se krije u NORMI!!!

- Pošto doktori jure da ispune svoju NORMU ( da pregledaju zadati broj pacijenata u toku radnog dana ), zato oni da bi ispunili svoju satnicu, podešavaju udarce ESWL-a na sve jače i jače, da bi Vas što pre "otkačili", u smislu, da što pre sa Vama završe posao, jer i drugi čekaju.
I tako žure da stignu do što jačeg broja, a maksimum je famozni broj DEVET koji ima najjače udarce! Vi naravno možete da dignete levu ruku ako vas boli i tada doktor prestaje!

Dakle, oni žure da što brže završe posao sa Vama i da ispune svoju satnicu, koju im zadaje zdravstveni zavod! A to što Vas užasno bole ti ESWL udarci, to njihov problem - NIJE!!! Njihov problem je samo = N O R M A!!!

Šokantno, ali - istinito!!!

E, zbog toga ljudi, kada odlaze u privatne klinike, lepo PLATE VREME i onda može ovaj da podesi ESWL da ih "lupka" i po 2 sata ako treba, jer podesi ESWL na "jedinicu" i nema da ih boli ništa!!!

Ovo se nikako ne odnosi na VMA, jer kao što vidite, ovaj doktor nije žurio! Ali sam skontao da ima u drugim zdravstvenim ustanovama.
Ima slučajeva i gde doktori uključe ESWL da lupka pacijenta, a oni odu da piju kafu??? A ovog lupka mašina i boli ih uvo. Upravo sam čuo u čekaonici tu verziju u vezi jedne klinike u BG, da je sad ne spominjem ovde javno. Dakle ima i toga!

Zaključak: Tačno je da ESWL BOLI, ali BOLI samo kad se juri NORMA!!!  Verovali ili ne!

Pozz




Dakle, moj savet, ko treba da radi ESWL jeste u ovome - kažite doktoru da vas ne lupa tom mašinom tako što će da je pojačava do broja DEVET! Sad i ja shvatam one koji su kukali na ESWL!  Pa naravno da će da BOLI kad se MAŠINA ZA RAZBIJANJE POSTAVI NA NAJJAČI MOGUĆI MAKSIMUM - na DEVET! Dakle, u tome je fora! Eto, sad znam zašto neki kukaju!