EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike  (Read 355910 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #470 on: March 15, 2013, 10:53:39 AM »
Iako su mi rekli da ću nakon prestanka dejstva injekcije imati bolove, ipak ih nije bilo. Kao što sam i pretpostavljao, sonda je odradila stvar - jer kroz nju ne može ništa krupnije da prođe. Tek kad mi se sonda skine i kad kamenčići krenu napolje, videćemo kako će onda biti... 

JEDNA bitna informacija - sonda ne sme da se drži mnogo dugo u telu, ne duže od TRI meseca, već mora da se ZAMENI. Iz razloga jer može da se uhvati KAMENAC!
Jedna poznanica nije htela da joj se menja sonda nakon tri meseca, pa je nosila šest meseci. I kad su lekari trebali da joj izvade, kamen se "uhvatio" na sondi, da su joj doktori jedva iščupali sondu iz "zagrljaja" kamena! Pa i je te bolove morala da preživi. Sad druge upozorava da ne prođu isto. Tako da treba imati i to na umu!


 



Ali, što se bolova tiče, po nekoj mojoj logici, ne bi trebalo da ih bude - pošto imam SONDU! Jer onda kamenčići ne mogu da GREBU zidove kanala, mogu samo sondu, pa ne bi trebalo biti nekih bolova, ali videćemo...  Sad čekam da prestane dejstvo injekcije, pa videćemo šta me čeka... 


Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #471 on: March 26, 2013, 05:11:10 PM »
Bio sam na kontroli na VMA, obavio rentgen i onog velikog kamena više NEMA. Samo se vide manji sitniji delići na snimku. Verovatno će tu i ostati sve dok se ne skloni sonda. Bolove nemam nikakve.

Skidanje sonde sam zakazao za dve nedelje, tamo gde su mi i stavili, u dr Mišović, pa ćemo posle videti efekte svega... Tada u stvari nastupa glavni scenario kada ovo kamenje krene niz kanal.... To me malo brine, jer to može da bude najbolniji deo... Valjda će proći sve kako treba, nadam se bezbolno... 

Ako se neko pita, gde je najbolje da radi ESWL razbijanje kamena, moja preporuka je: VMA!!! Ja nemam nikakvu primedbu!!! Bili su zaista SJAJNI!

Neke SITNE delove kamenčića sam izmokrio - koji su mogli da prođu kroz sondu - i to trebam da nosim na analizu.
Koga zanima - ispitivanje kamena se radi na prirodno matematičkom fakultetu u Beogradu.
ul. Studentski trg 16, soba 720.   Tel  011  3336 771

Tako da mi bar kažu sastav, da bar znam koju hranu više da ne jedem, da učinim koliko mogu, da mi se ova muka ne pojavi ponovo.
Jer, ovo je stvarno jedno veliko maltretiranje - sto puta neke analize, sto puta neko ispitivanje, te vadiš krv, te mokraću...., te snimaj srce, pluća, rentgen, internista.... laboratorije, mokraća, bakterije... ovo, ono... Znate li koliko samo ode vremena na sve ovo? Znate li koliko ode vremena samo u čekaonicama, dok dođete na red??? Zbog tamo nekog kamena u bubregu!!!

LJUDI, ČUVAJTE SVOJE BUBREGE, ako ne želite ovakvo maltretiranje!!!

AKO NE ŽELITE OVAKVO MALTRETIRANJE, ČUVAJTE SVOJE BUBREGE!!!


Kako? - Imate na netu mnogobrojne savete i uputstva kako... i šta sve smeta bubrezima


« Last Edit: March 26, 2013, 06:54:26 PM by bubreg »

Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #472 on: April 02, 2013, 07:19:28 PM »
11.4. četvrtak - skidanje sonde u Dragiše Mišović! Još 8 dana...

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #473 on: April 04, 2013, 08:41:40 PM »
Caos...
Evo, vreme je da se i ja konacno javim  posle nekog vremena... :)
I ako se nisam javljala sve sam citala sta je pisano i upoznata sam sa svime sto si prosao ovih poslednjih mesec dana. :)
Moram da kazem da sam pozitivno iznenadjena cinjenicom da nisi imao bolove nakon razbijanja kamena.
Kao sto si i sam napomenuo verovatno je to zbog nacina na koji su ti i razbijali - polako.
Mada moram da ti napomenem nesto u vezi sastava kamena i njegovog ispitivanja.
Ono sto je najinteresantnije u celoj toj prici pojavljivanja kamenja , jeste da one mora da znaci da ce ti se uvek javljati kamen istog sastava.
Tj. ti  n a primer odneses kamena na analizu, oniti ustanove da je on na primer oksalatnog svojstva i ti prestanes da jedes odredjenu hranu kako bi njegovo pojavljivanje sprecio, ali sledeci put moze da se desi da se javi kamen drugog tipa, mozda fosfatni ili uratni.... , kada tako pogledas onda bi trebao da sve prestanes da jedes...
Nadam se da neces imati vecih problema kada ti izvade sondu, drzim ti palceve... :)


Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #475 on: April 04, 2013, 08:44:40 PM »
  Prevencija stvaranja kamena u bubregu kod odraslih osoba Prevencija ponovne pojave kalcijumskog kamenja (koje se obično sastoji uglavnom od kalcijum oksalata) za cilj ima smanjenje koncentracije litogenih faktora (kalcijuma i oksalata) i povećanje koncentracije inhibitora formiranja kamenja, kao što je citrat.
Postizanje ovih ciljeva može da zahteva kako izmenu ishrane, tako i primenu odgovarajućih lekova. Medicinska terapija (i metabolička procena) obično se sprovode u slučaju pacijenata koji su formirali više od jednog kamena. Čak i ako je pacijent izbacio jedan kamen, važno je pregledati snimke kako bi se utvrdilo da li postoji i drugo kamenje jer njihov prolazak nije ekvivalentan formiranju. U najmanju ruku pacijenti sa jednim kamenom se ohrabruju da povećaju unos tečnosti i periodično se kontrolišu (obično bubrežnom ultrasonografijom), kako bi se utvrdilo da li postoji novo kamenje.
Ovde ćemo prikazati tretman pacijenata sa ponovljenim formiranjem kalcijumskog kamenja. Tretman pacijenata sa ponovnim formiranjem kamenja drugog porekla, kao i nepoznatog prikazani su zasebno, kao i faktori rizika za ponovni nastanak kalcijumskog.
KAMENJE KALCIJUM OKSALATA- Na ponovni nastanak kamenja od kalcijuma oksalata deluje veliki broj dijetarnih izmena i terapija lekovima.
Promena ishrane - Sa stanovišta dijete, promene količine tečnosti, kalcijuma, oksalata, proteina životinjskog porekla, kalijuma, saharoze, fruktoze, natrijuma, fitata i unos vitamina C mogu da budu korisni. Nejasno je koju ulogu unos vitamina D ima u formiranju ove vrste kamenja.
Povećan unos tečnosti - Povećan unos tečnosti tokom dana (iako nije obavezno da se pacijent budi nekoliko puta tokom noći kako bi mokrio), povećaće stopu protoka urina i smanjiće koncentraciju supstanci rastvorenih u njemu. Obe pojave mogu da utiču na smanjenje mogućnosti nastanka kamena. U jednom prospektivnom ispitivanju, 199 pacijenata sa prvom pojavom kalcijumskog kamena nasumično je određeno za ne sprovođenje terapije i preporuku povećanog unosa tečnosti kako bi formirali barem 2 urina dnevno. Nakon pet godina, incidenca pojave novog kamenja je bila značajno niža u grupi tretiranih pacijenata u odnosu na kontrolnu grupu (12 nasuprot 27 procenata).
Slični nalazi su dobijeni i u drugoj prospektivnoj studiji. Pacijenti koji su kamen razvili jednom imali su veći volumen urina od pacijenata kod kojih se bolest ponovo pojavila (320 ml/dnevno u odnosu na stanje bez promene).
Tip tečnosti - Na rizik od pojave kamenja smatra se da utiče i vrsta tečnosti. Međutim, podaci koji to podržavaju su ograničeni i detaljnije prikazani u posebnoj brošuri.
 
  • Sok od grejpfruta može da se poveže sa povećanim rizikom od pojave kamenja, iako potencijalni mehanizam još uvek nije identifikovan. Iako su podaci ograničeni, izbegavanje grejpfruta i soka od grejpfruta može da bude razumljivo u slučaju pacijenata sa kamenjem od kalcijum oksalata.
  • Kafa, čaj i alkohol su u prospektivnim obzervacionim studijama povezani za smanjenim rizikom od pojave kamenja
  • Sok od brusnice, koja se preporučuje kao profilaksa od pojave infekcija urinarnog trakta, povećava zasićenje urina kalcijum oksalatom kada se unosi u velikim količinama (jedan litar dnevno). Unos umerenih količina obično nije štetno, ali nema dokaza da ovo piće doprinosi prevenciji kamenja.
Redukcija unosa proteina životinjskog porekla- Negativne promene u ekskreciji kalcijuma, urične kiseline i citrata preko urina može da se javi usled ishrane bogate proteinima, jer metabolizam aminokiselina koje sadrže sumpor povećava dnevno kiselinsko opterećenje stvaranjem sumporne kiseline. Životinjski proteini češće dovode do ove pojave od biljnih, jer imaju veći sadržaj sumpora, a samim tim proizvode više kiseline. Zato će smanjeni unos proteina životinjskog porekla dovesti do pozitivnih promena urina. Međutim, nije dokazano da će do smanjiti i pojavu kamena. U obzervacionim studijama, ishrana bogata proteinima životinjskog porekla je faktor rizika za pojavu kamena u bubrezima kod muškaraca, ali ne i kod žena. U nasumičnom ispitivanju redukovani unos proteina životinjskog porekla, zajedno sa većim svakodnevnim unosom kalcijuma i manjim natrijuma bio je povezan sa manjim rizikom od ponovne pojave kamena.
Veći unos voća i povrća - Hrana bogata kalijumom, naročito voće i povrće, može da ima pozitivan uticaj. Povećan unos voća i povrća može da smanji rizik od formiranja kamena od kalcijum oksalata, naročito kod pacijenata koji su konzumirali malo voća i povrća. Ovaj pozitivan uticaj prvenstveno je posledica povećane ekskrecije citrata.
Ograničen dnevni unos oksalata - Neke vrste hrane imaju visok sadržaj oksalata i njih treba izbegavati (npr spanać i rabarbara). Pored toga, neki orasi i mahunarke takođe imaju visoki sadržaj oksalata i njihov unos treba ograničiti (npr kikiriki, indijski orah i bademi). Međutim, postoji malo dokaza da ishrana siromašna oksalatima smanjuje rizik od formiranja kamena. U prospektivnim obzervacionim studijama pojedinaca koji nikada nisu imali kamen, viši dnevni unos oksalata je samo malo povisio rizik od pojave kamena kod muškaraca i starijih žena; nema indikacija kod mlađih žena. Zbog dokumentovanih zdravstvenih koristi mnogih vrsta hrane koje se tradicionalno smatraju bogatim oksalatima (ali i dalje ih imaju 10 mg ili manje po obroku), stroga restrikcija oksalata se ne podržava.
Ograničen unos natrijuma- Kalcijum se pasivno reapsorbuje u proksimalnim tubulama niz odgovarajući koncentracioni gradijent stvoren reabsorpcijom natrijuma i vode.
Iz tog razloga, ishrana siromašna natrijumom (od 80 do 100 meq/dnevno) može da poboljša proksimalnu reapsorpciju natrijuma i kalcijuma, što vodi redukciji izbacivanja kalcijuma. U jednoj studiji, na primer, snižavanje unosa natrijuma sa 200 na 80 meq/dnevno smanjilo je ekskreciju kalcijuma za do 100 mg/dnevno (2.5 mmol/dnevno). Iako je nezavistan doprinos ishrane siromašne natrijumom nepoznat, ona je deo režima za koji se pokazalo da smanjuje pojavu novog kamenja.
Ograničen unos saharoze i fruktoze- Za saharozu je dokazano da povećava koncentraciju kalcijuma u mokraći nezavisno od unosa kalcijuma i povezana je sa povišenim rizikom od nastanka novog kamenja. Fruktoza takođe povišava rizik.
Unos kalcijuma- Iako se veća koncentracija kalcijuma često nalazi kod osoba sa kamenjem u bubrezima, ne preporučuje se ograničen unos ovog minerala. Smanjenje slobodnog intestinalnog kalcijuma može da dovede do povećane apsorpciju dijetarnih oksalata i povećane ekskrecije istih, zbog smanjenog vezivanja oksalata kalcijumom u lumenu creva. Neto efekat može da bude povećana supersaturacija urina u odnosu na kalcijum oksalat i povećana mogućnost formiranja kamenja.
Mogućnost prevencije stvaranja novog kamenja sa normalnim unosom kalcijuma delimično je pokazana petogodišnjom studijom koja je upoređivala dve dijete među muškarcima sa idiopatskom hiperkalcenurijom i ponovljenom pojavom kamenja od kalcijum oksalata. U ovom ispitivanju 120 muškaraca je nasumično prepisana dijeta koje su se sastojale od normalne količine kalcijuma (1200 mg/dnevno [30 mmol/dnevno]) i male količine proteina životinjskog porekla (52 g/dnevno) i soli (2900 mg/dnevno [50 mmol/dnevno] natrijum hlorida), ili dijeta sa malom količinom kalcijuma (400 mg/dnevno [10 mmol/dnevno]).
Nakon pet godina, značajno manji rizik od ponovne pojave kamena primećen je kod muškarcima kojima je prepisana dijeta sa normalnim kalcijumom, malo proteina životinjskog porekla i sa malo soli (neprilagođen relativni rizik od 0.49 sa CI od 0.24 do 0.98). Ova selektivna korist je najverovatnije posledica smanjene ekskrecije oksalata preko urina u poređenju sa povećanjem primećenim sa dijetom sa malo kalcijuma; kalcijum u urinu se zapravo smanjio kod obe grupe. Međutim, nezavistan efekat kalcijuma nije jasan jer su količine unesenih proteina životinjskog porekla i i soli u grupi čija je ishrana imala malo kalcijuma bile različite. Bez obzira na to, ishrana bazirana na maloj količini kalcijuma nema prednosti i ne preporučuje se.
Pored pojačanog formiranja kamenja, ishrana siromašna kalcijumom može da ima i dodatne negativne efekte kod pacijenata sa idiopatskom hiperkalciurijom: nastanak negativnog balansa kalcijuma. Ovaj ekstra gubitak kalcijuma može da pogorša već smanjenu gustinu kostiju kod nekih pacijenata, što je komplikacija koja može da bude posledica povećane resorpcije.
Treba istaći da suplementi kalcijuma nemaju uticaja u prevenciji ponovne pojave kamena i mogu čak i malo da povećaju rizik.
U slučaju pacijenata sa istorijom kamena u bubregu kojima je potrebna suplementacija kalcijuma (npr za tretman osteoporoze), sugeriše se merenje urinarne ekskrecije kalcijuma pre i otprilike mesec dana nakon započinjanja upotrebe dodatnog kalcijuma. Ako postoji klinički značajno povećanje urinarne ekskrecije kalcijuma, dodatak tiazidnog diuretika može da bude koristan u redukciji urinarne ekskrecije tog minerala (i pomaže u održavanju gustine kostiju).
Ostalo- Velike doze vitamina C izgleda da kod nekih pacijenata povećavaju ekskreciju oksalata putem urina, kao i rizik od pojave kamena; zato visoke doze ovog suplementa treba izbegavati kod pacijenata sa većom urinarnom ekskrecijom oksalata. Fitat izgleda da smanjuje rizik od pojave kamena kod žena. Iako nije tek posledica ishrane, veći indeks telesne težine povećava rizik od nastanka kamena, naročito kod žena. Iz tog razloga kontrola težine može da pomogne u prevenciji ponovne pojave kamena.
Terapija lekovima- Terapija lekovima je indikovana ako je bolest usled koje kamenje nastaje aktivna (što pokazuje formiranje novog kamenja ili povećavanje starog. Cilj terapije je prevencija dalje precipitacije kalcijum oksalata; rastvaranje postojećeg kalcijumskog kamenja je gotovo nemoguća (u poređenju sa kamenjem od urične kiseline ili cistinskim kamenjem). Početna terapija varira u odnosu na postojeći metabolički poremećaj:
 
  • Tiazidni diuretici redukuju kalcijum u urinu
  • Alopurinol za hiperurikosuriju
  • Kalcijum citrat za hipocitraturiju
Pridržavanje pacijenta dijete ili prepisanih lekova može da postane značajno pitanje tokom dužeg vremenskog perioda. Ispitivanja koja dokumentuju koristi tih intervencija zahtevaju najmanje tri godine pre nego što rezultati postanu značajni. U analizi više od 3000 pacijenata praćenih u dobro organizovanoj Klinici za kamen pri univerzitetu u Čikagu, redukcija urinarne supersaturacije je bila konstantna ili se poboljšala tokom vremena kod osoba koje su se pridržavale godišnjih kontrola. Međutim, samo 15 do 40 procenata pacijenata se pridržavalo tih uslova tokom tri godine. Pridržavanje dugoročne terapije među onima koji nisu dolazili na kontrolu nije poznato.
Hiperkalciurija- Pacijenti sa visokom koncentracijom kalcijuma u urinu koji nije posledica hiperkalcemije (idiopatske hiperkalciurija) i konstantno aktivnom bolesti koja izaziva nastanak kamenja treba da se tretiraju ishranom sa normalnim kalcijumom, malo proteina životinjskog porekla i malo soli, plus treba da koriste tiazidne diuretike kao što su hidrohlortiazid ili hlortalidon (koji ima duži rok trajanja).
Tiazidna terapija može da smanji ekskreciju kalcijuma preko urina i za 50 procenta. To se primarno odvija indukcijom blagog opadanja volumena, što vodi kompenzatornom porastu proksimalne reapsorpcije natrijuma, a time i to pasivne reapsorpcije kalcijuma. Neto efekat može da bude 90 procentna redukcija incidence stvaranja novog kamenja (iako postoji i značajno poboljšanje od 50 do 65 procenata kod pacijenata tretiranih placebom). Ovo se ne de[ava ako se pored ove terapije ne ograniči i unos soli.
Diuretici se obično počinju pri dozi od 25 mg/dnevno hlortalidona ili hidrohlortiazida (ili njegovog ekvivalenta) kako bi se smanjile komplikacije izazvane diureticima, ali najvećem broju pacijenata je potrebno 50 do 100 mg/dnevno kako bi se postiglo adekvatno snižavanje kalcijuma u urinu. Hlortalidon može da se primenjuje jednom dnevno, ali hidrohlortiazid u dozama višim od 25 mg/dnevno će možda morati da se daje dva puta dnevno zbog kratkog polu života. Treba izbegavati hipokalemiju jer niski nivoi kalijuma redukuju ekskreciju citrata preko urina. Ishranu siromašnu kalcijumom treba izbegavati jer se povećava rizik od nastanka kamena. Napred navedene lekove ne treba koristiti bey prethodnog ispitivanja i njih uvek treba propisati lekar.
Tendencija ka pozitivnom balansu kalcijuma sa tiazidnim diureticima može da ima i dodatne pozitivne uticaje: povećavanje mineralizacije kostiju i smanjenje incidence frakture kuka kod starijih pacijenata. To će biti korisno kod pacijenata koji su greškom stavljeni na ishranu siromašnu kalcijumom i/ili bogatu natrijumom, što može da dovede do negativnog balansa kalcijuma i osteopenije kod pacijenata sa višim kalcijumom u urinu.
Kalcijum u urinu i ekskrecija natrijuma treba da se kontrolišu nakon započinjanja tiazidne terapije. Ako kalcijum u urinu ostane viši od poželjnog, to može da bude posledica većeg unosa natrijuma i treba pokušati da se ekskrecija natrijuma svede na manje od 100 meq (2300 mg) dnevno. Diuretik koji ne snižava kalijum, amilorid (5 do 10 mg/dnevno) takođe može da se doda, jer on može da poveća reapsorpciju kalcijuma u kortikalnim kolektivnim tubulama, čime se ekskrecija kalcijuma još više snižava.
Ukoliko se kalcijum ne smanji u urinu u dovoljnoj meri ili ako bolesnik ne podnosi tiayidne diuretike može se pokušati sa dodavanjem alkalija – jedna od opcija je administracija 60 do 80 meq alkalija dnevno u obliku kalijum bikarbonata ili kalijum citrata (citrat se brzo metaboliše u bikarbonat). Upozorenje: suplementi kalijuma ne treba da se daju redovno sa amiloridom, jer ta kombinacija može da dovede do zadržavanja kalijuma i hiperkalijemije. Ovi preparati se takođe ne smeju davati kod bolesnika sa oštećenom funkcijom bubrega ili povišenim vrednostima kalijuma uzrokovanih drugim oboljenjima. U svakom slučaju ovu vrstu terapije uvek porpisuje lekar. Administracija kalijum citrata ili kalcijum bikarbonata može da ima dodatni pozitivni uticaj povećavanjem ekskrecije citrata putem urina, potentnog inhibitora formiranja kalcijumovog kamena.
Drugo mišljenje je da administracija neutralnog fosfata (ortofosfata) može da redukuje ekskreciju kalcijuma i poveća ekskreciju inhibitora kristalizacije (kao što je pirofosfat). Međutim, nema kliničkih studija koje dokumentuju efikasnost ove strategije u prevenciji ponovne pojave kamena.
Hiperurikozurija- Povišena ekskrecija mokraćne kiseline preko urina se može doprinositi  formiranju kamenaca.
Neke studije su pokazale da primena leka alopurinol može biti korisna kod bolesnika sa povišenim lučenjem mokraćne kiseline urinom i stvaranjem kamenaca u mokraćnom traktu. Terapija alopurinolom je značajno redukovala verovatnoću ponovne pojave kamena kalcijum oksalata (0.12 nasuprot 0.26 po pacijentu godišnje sa placebom). Rezultati dobijeni u drugim studijama nisu potvrdili ovakvo mišljenje bar kada su i pitanju kamenci od kalcijum oksalata.
Hipocitraturija- Povećana ekskrecija citrata putem urina je cilj kod pacijenata sa hipocitraturijom, pošto citrat sprečava nastanak kamena putem izgradnje teško disocijativnog, ali rastvorljivog kompleksa sa kalcijumom, čime se redukuje količina kalcijuma dostupna za vezivanje sa oksalatom ili fosfatom. Ekskrecija citrata može da se poveća alkaliziranjem plazme pomoću svakodnevne primene 30 do 80 meq kalijum citrata ili kalijum bikarbonata. U kontrolisanoj studiji sa 57 pacijenata, na primer, incidenca novog kamenja je bila niža kod hipocitraturičnih pacijenata tretiranih kalijum citratom (0.1 u odnosu na 1.1 pojava po pacijentu godišnje u grupi tretiranoj placebom). To pozitivno dejstvo je povezano sa udvostručavanjem ekskrecije citrata.
Iako je sok od narandže dobar izvor kalijuma i citrata, on ima i neke neželjene efekte: ne snižava ekskreciju kalcijuma; umereno povećava ekskreciju oksalata; povećava kalorijski unos koji može da dovede do povećane telesne težine. Nasuprot tome, limunov sok je efikasan izvor citrata. U jednom izveštaju, na primer, unos 120 ml koncentrisanog soka od limuna dnevno (mešano sa vodom kao limunada, do ukupne količine od 2 litre) dovelo je do povećanih nivoa citrata u urinu kod 11 od 12 pacijenata (prosečno povećanje od 142 do 346 mg/dnevno, su ostali niski) koji ili nisu želeli da se pridržavaju ili nisu tolerisali konvencionalnu terapiju supstitucije citrata. Aktivna terapija je takođe smanjila ekskreciju kalcijuma putem urina i nije izmenila ekskreciju oksalata. Limunadu ne treba zaslađivati radi izbegavanja unosa dodatnih kalorija.
Nasuprot popularnom verovanju, dok sod brusnice ne povećava nivoe citrata u mokraći. To je pokazano u studiji sprovedenoj na 24 osobe (12 je imalo kamen od kalcijum oksalata), kod kojih je ekskrecija citrata bila ista sa vodom (kontrola) ili sokom od brusnice. Moguće objašnjenje nedostatka efekta je u niskom sadržaju kalijuma u soku od brusnice.
Hiperoksalurija- Visoki sadržaj oksalata u urinu može da bude posledica ingestije hrane bogate oksalatima, ili faktorima koji mogu da budu konvertovani u njih (npr vitamin C) i/ili usled povišene GI apsorpcije dijetarnog oksalata (enterična hiperoksalurija). Tretman pacijenata sa enteričnom hiperoksalurijom za cilj ima smanjenje intestinalne apsorpcije oksalata. Inicijalni režim se sastoji od unos veće količine tečnosti, kalijum citrata za korekciju metaboličke acidoze ako postoji, i oralnog kalcijum karbonata ili citrata (1 do 4 g/dnevno) sa obrocima radi vezivanja oksalata u lumenu creva. Iako se deo kalcijuma apsorbuje, veći deo vezuje oksalate.
Ishrana siromašna mastima i oksalatima takođe može da bude korisna kada je u pitanju ovaj poremećaj i to usled redukcije količine masnih kiselina i slobodnog oksalata u kolonu. Međutim, pouzdani podaci o sadržaju oksalata u različitim vrstama hrane dobijeni su tek nedavno i restrikciona dijeta može da dovede do neadekvatne ishrane pacijenata koji pate od loše apsorpcije nutrijenata i/ili sindrom kratkih creva.
Bez metaboličkih abnormalnosti- Neki pacijenti kod kojih se kalcijumsko kamenje ponovo javlja nemaju dijagnostikovane metaboličke abnormalnosti. Međutim, pažljiva analiza je pokazala da ovi pacijenti često imaju više kalcijum i oksalata, i/ili manje citrata u urinu nego što je to normalno, iako nijedna vrednost ne dostiže tradicionalnu vrednost abnormalnog.
Osobe koje formiraju kamenje takođe često imaju manju zapreminu urina, što je još jedan faktor koji povećava mogućnost nastanka kamena. U jednom izveštaju, na primer, pacijenti sa prvim kamenom koji su kasnije razvili još jedan imali su osnovnu dnevnu količinu urina za 250 do 350 ml manju od onih koji nisu ponovo razvili kamen. Kod nekih pacijenata jedina abnormalnost je bila zapremina urina koja je vodila povećanoj koncentraciji kalcijuma i oksalata.
Naglašava se značaji koncentracije urinarnih faktora, ne samo ukupne ekskretovane količine. Na primer, čak i kada kalcijum nije u tradicionalno prihvaćenom hiperkalcinurijskom rasponu, koncentracija kalcijuma u urinu će biti veća kada je zapremina urina manja. Ako zapremina urina ne može konstantno da se održi na višem nivou, kalcijum u urinu mora da se smanji.
Kratak pregled- Sa stanovišta ishrane, promene unosa tečnosti, kalcijuma, oksalata, kalijuma, fitata, proteina životinjskog porekla, saharoze, fruktoze, natrijuma i vitamina C može da bude korisna. Zato preporučujemo sledeće:
 
  • Dovoljan unos tečnosti tokom dana kako bi se proizvele barem 2 litre urina, uključujući i pijenje vode tokom noći (iako nije neophodno da se pacijent budi nekoliko puta noću kako bi mokrio). To će povećati stopu protoka urina i smanjiti koncentraciju rastvorenih supstanci u urinu, što smanjuje mogućnost nastanka kamena.
  • Kako bi se postigao ovaj cilj, najbolje je preporučiti količinu potrebne dodatne tečnosti u odnosu na njegov ili njen 24 časovni volumen urina. Na primer, ako je ukupna zapremina urina 1.5 litar, preporučujemo dodatnih 240 ml tečnosti svakog dana kako bi se dostigla ciljna vrednost od 2 litre.
  • Ograničen unos proteina životinjskog porekla. Iako nije dokazano da ishrana sa malo proteina redukuje incidencu pojave kamena, ishrana botaga proteinima životinjskog porekla je faktor rizika za nastanak kamenaca kod muškaraca ali ne i kod žena.
  • Ograničavanje unosa soli (natrijuma) na 100 meq/dnevno. Ishrana sa malo natrijuma može da poveća proksimalnu reapsorpciju natrijuma i kalcijuma, što vodi redukovanoj ekskreciji kalcijuma i manjoj sklonosti ka stvaranju kamenaca.
  • Veći dijetarni unos kalijuma, jer on smanjuje rizik kod muškaraca i starijih žena. Veći unos kalijum nije dozvoljen kod bolesnika koji imaju oslabljenu funkciju bubrega ili povišene vrednosti  kalijuma u krvi usled drugih uzroka.
  • Ograničavanje unosa saharoze i fruktoze.
  • Ograničavanje unosa oksalata i vitamina C kod pacijenata sa kamenjem od kalcijum oksalata. Međutim, preveliko ograničavanje nije korisno; pacijenti i dalje treba da jedu raznovrsno povrće i voće.
  • Terapija lekovima je indikovana ako je bolest i dalje aktivna (što se pokazuje formiranjem novog kamenja ili  povećavanjem starog), ili ako se ne primećuju adekvatna poboljšanja uprkos promene u ishrani tokom tri do šest meseci.
  • Inicijalna terapija lekovima varira u odnosu na postojeći metabolički poremećaj:
  • Tiazidni diuretici za redukciju ekskrecije kalcijuma urinom
  • Alopurinol za hiperurikozuriju
  • Kalijum citrat za hipocitraturiju
MONITORING ODGOVORA NA TERAPIJU- 24-časovni urin je esencijalna komponenta inicijalne procene i utiče na preporuke za prevenciju. Odgovor na dijetarnu terapiju ili terapiju lekovima prati se ponovljenim 24-časovnim sakupljanjem urina. Esencijalno je da se kod pacijenata sa kamenjem od kalcijum oksalata prate svi urinarni faktori od značaja jer oni često imaju više od jedne urinarne abnormalnosti. Iako ostaci kamenja teoretski mogu da vezuju sastojke urina i na taj način smanje izmerenu koncentraciju, potencijalna greška usled postojećeg kamena daleko je manja od varijabilnosti kao posledice ishrane.
Cilj terapije je reverzija poremećaja detektovanih tokom inicijalnog ispitivanja (npr, mala zapremina urina, hiperkalcinurija, hipocitraturija i hiperoksalurija). Rutinski radimo jedno do dva 24-časovna sakupljanja urina šest do osam nedelja nakon početka terapije kako bismo utvrdili uticaj intervencije. Ako je došlo do željenih promena, vrednosti se ponovo mere nakon šest meseci, zatim jednom godišnje. Ako urinarne abnormalnosti i dalje postoje, potrebna je dodatna terapija.
Još jedna komponenta monitoringa je povremeni ultrazvučni pregled mokraćnog trakta. Ultrazvučni pregled treba da se izvodi jednom godišnje i, ako su negativni, svake dve do četiri godine nakon toga.
KALCIJUM FOSFATNO KAMENJE- Generalno, pacijenti sa kalcijum fosfatnim kamenjem imaju iste faktore rizika kao i oni sa kalcijum oksalatnim (osim hiperoksalurije); zbog toga je terapija ponovljene pojave kamenja slična u svim situacijama.


Preuzeto " Inter tim poliklinika "

 
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #476 on: April 04, 2013, 08:47:41 PM »
TBC BUBREGA I MOKRAĆNIH PUTEVA       E-mail   Ispis   PDF     
• Uvod • Dijagnoza • Prognoza • Radna sposobnost
Uvod
Tuberkuloza bubrega i mokraćnih puteva je lokalna manifestacija opšte tuberkulozne infekcije.
 Tok bolesti S obzirom na vrijeme, tuberkuloza bubrega i mokraćnih puteva je sekundarno oboljene od početka hroničnog toka.
Patogeneza bubrežne tuberkuloze Prvo žarište tuberkuloze pri obolenju urinarnog aparata, nalazi se u bubrezima, koji bivaju zahvaćeni hematogenim putem. Najranije tuberkuloze lezije su epiteloidni i mononuklearni tuberkuli u glomerulima u kortikalnom dijelu bubrega. Ove lezije su bilateralne. Mnogi se od njih izliječe, neki ostaju zatvoreni, dok drugi, zahvaćeni kazeoznom tuberkulozom ulceriraju i provale u tubule. Kako sabirni kanalići konvergiraju ka vrhovima piramida, to su oni skloni da obole od tuberkuloze od žarišta u kortikomedularnoj zoni, kao i od žarišta u tubulima. Početni period bolesti, parenhimatozni stadij, (preulcerozni, zatvoren) je u glomerulima kortikalnog sloja i on prethodi hirurškoj bubrežnoj tuberkulozi (destruktivnom stadiju, ulcerokazeoznom stadiju, ulcerokavernoznom stadiju, pijelorenalnom otvorenom stadiju.
Prve morfološke promjene nalaze se na eferentnim sudovima glomerula. Efererrtni sudovi su najosjetljiviji, jer su na udaru krvi koja je koncentrovanija zbog filtracije u glomerulima.
Poslije prve reaktivne ćelijske proliferacije može se stvoriti malo nekrotično ognjište, koje provali u kapilare glomerulusa i onda se može preneti u tubule. Na taj način, može nastati bacilurija i prije nego što su se stvorili tuberkulozni granulomi.
Iz toga proizilazi da nema bacilurije bez lezija u kori bubrega, odnosno bez morfoloških promjena u vas efferens-u sudovnog pola glomerulusa.
Ako preovladuju odbrambene snage organizma, od lokalnog tkivnog reaktivnog procesa stvoriće se mali ožiljak. Neki glomeruli biće razoreni, a sa njima i okolni dijelovi tubula. Od njih se stvaraju mali ožiljci u kortikalnoj zoni na oba bubrega.
Ako je otpomost organizma slabija razvije se tuberkulozni granulomi u onim glomerulima čiji su eferentni sudovi zahvaćeni: u glomerulima će nastati centralna kazeozna nekroza, i ekspanzivna milijarna tuberkuloza bubrega. Međutim obično ne dolazi do masivnog proširenja procesa. Mnoga žarišta primarne reakciie u vas efferens-u glomerulusa izliječe se, ali se održava stalno kanalikularno izlučivanje bacila tuberkuloze sa stvaranjem fokusa u meduli. Time renalna tuberkuloza ulazi u drugu, ulcerokazeoznu fazu.
Moguća ie hematogena infekcija u meduli kao primarnom sjedištu lezi je, ali uglavnom tuberkulozno žarište bilo u meduli, ili papilama nikad nije samo već uvek postoji u korteksu bar nespecifično ili ožiljno fibrozno ognjište.
Destruktivan ili kako se još naziva ovaj oblik »hirurška bubrežna tuberkuloza«, je uvek nastala poslije nedestruktivnog stadija »parenhimatoznog stadija« bolesti.
Pojava tuberkuloznih bacila u mokraći dokaz je da u bubrezima postoji lezija prouzrokovana tuberkuloznim klicama. Nema bacilurije ako su bubrezi zdravi.
Vrijeme koje protekne od tuberkulozne infekcije do pojave bubrežne tuberkuloze iznosi najmanje 5 godina (Ustvedt i Weideman). Latentni period koji protekne od hematogene infekcije bubrega i kliničkih znakova bubrežne tuberkuloze, može biti dosta dug, 2-3 godine. Otuda, danas se smatra da bubrezi obole od tuberkuloze u drugom stadiju iste, ubrzo poslije primarne infekciie. Nije isključena u izvjesnim slučajevima hematogena diseminacija zbog endogene ili hematogene reinfekcije.
Poslije post primarne generalizacije tuberkuloze, prvi stadij burbežne tuberkuloze - obostrani »parenhimski kortikalni stadij« može da se izliječi. Ali, u mnogim slučajevima što zavisi od virulencije bacila kao i od reaktivne sposobnosti organizma neki od paraglomeruluarnih specifičnih granuloma perzistiraju na vas efferens-u glomerula, sa razaranjem zida glomerula ili susjednih tubula. Onda tuberkulozni bacili mogu da se izlučuju putem mokraće.
Drugo mjesto pogodno za razvoj tuberkuloznih bacila su tubuli kolektori. Zbog reapsorpcije vode koncentrišu se i bacili koji se izlučuju iz lezija u kori, u produženom kontaktu sa epitelom tubula izazovu nekroze epitelijalnih ćelija i prodiru u manje vaskularizovani intersticij medule. Stvaraju se tuberkuli koji zahvataju više tubula i prekidaju njihove lumene. Ako su ovi tuberkuli lokalizovani blizu papila ili u papili, onda oni brzo dovedu do ulcerokavernozne destrukcije. Na taj način nastaje drugi ili hirurški stadij bubrežne tuberkuloze.
U slučajevima lokalne hipertenzitivnosti nastaju žarište kazeozno nekroze, opkoljena sa tuberkuloznim granulomima, a često i sa infiltratom od limfocita i leukocita.
U slučajevima ulcerokazeoznih lezija obično nastaje tuberkulozna infekcija mokraćnih puteva bubrega: pojedinačni tuberkuli u sluzokoži bubrežnih karlica, ali čeešće kazeozna nekroza sluzokože karlice, pa i samih čašica. Na otvoru uretera, zbog otoka sluzokože nastaje suženje koje se može i zapušiti kazeoznim masama. Bubrežna karlica, kao i čašice još nezahvaćene tuberkulozom, postaju šire, a zbog povećanja pritiska u karlici piramide se spljoštavaju; sa razaranjem sabirnih kanalića one podležu sklerozi.
Ako se prepreka za izlučivanje mokraće održava, onda zbog mehaničkog pritiska atrofiše srž i kora bubrega, kazeozne mase bivaju prožimane solima kalcijuma, postaju čvršće. Najzad, cijeli bubreg biva potpuno isključen iz funkcije. Ovakav tok i ishod su ipak rijeđi. Češće je da postoje pojedinačna ognjišta u jednom polu bubrega.
Proces može dovesti do suženja otvora velike ili male čašice, do prave organske strukture sa djelomičnom ili potpunom obstrukcijom kanala. U tom slučaju zbog povećanog pritiska, čašice postaju proširene. Na pijelografskom snimku mogu se vidjeti kavumi koji su dijelom nastali od proširenih čašica, a dijelom od pravih kavuma, nastalih destrukcijom parenhima, ako postoji komunikacija sa bubrežnom karlicom. Ako je opstrukcija potpuna, šupljina od proširenih čašica i od nekrotično izmijenjenih piramida biva ispunjena sa kazeoznom masom ili masom prožetom krečnim solima.
Hronična bubrežna tuberkuloza može imati vid nodularne forme lokalizovane u kori, čiji su substrat granulomi od epiteloidnih ćelija sa džinovskim ćelijama sa malo limfocita, a bez kazeozne nekroze. Ovaj produktivni oblik tuberkuloze obično je praćen nespecifičnom intersticijelnom upalnom reakcijom.
Fibrozni proces može zahvatiti cijeli bubreg, sa atrofijom parenhima, sklerozom bubrega, bez nekroze, bez kazeozne degeneracije, a sa nastalim izlučivanjem tuberkuloznih bacila u mokraći.
Prenošenje infekcije sa primarno inficiranog bubrega na bubrežnu karlicu, uretere i bešiku biva uglavnom putem mokraće. Vjerovatno je da se može širiti i limfnim putem. Tuberkuloza bubrežne karlice, uretera, bešike prouzrokuje razne specifične i nespecifične promjene u sluzokoži ili zidovima u raznim stadijima - granulome, ulceracije ili ožiljne promjene.
Ako nastupi djelomična ili potpuna opstrukcija ma gdje na mokraćnim putevima, sa slijedstvenom retencijom mokraće koja sadrži bacile tuberkuloze, bubrežne piramide bivaju u stalnom kontaktu sa bacilima što može prouzrokovati ekstenzivnu ascendentnu tuberkulozu bubrežnog tkiva. Međutim, tuberkulozne lezije mogu biti neznatne ali da nastane  hidronefroza i atrofija bubrega.
Pod uticajem hemoterapije nastaju promjene i u morfološkoj i u kliničkoj slici. Ipak, morfološke pojave tuberkuloze ostaju iste. Razlika je u tome što je u toku upalnog procesa eksudacije manje ispoIjena, a produktivne reakcije nastaju brže. One su karakterizovane pretvaranjem epiteloidnih ćelija bogatih u protoplazmi u ćelije slične histocitima i Langhaus-ove džinovske ćelije su sve brojnije. Ovi tuberkuli postaju brže vaskularizovani. Ako se eksudativni procesi još odigravaju oni su ubrzo ograničeni ili inkapsulirani.
Ako tuberkulozna kaverna zaliječuje onda je njena ivica stvorena od nespecifičnog granulacionog tkiva i vlakana kolagena, a čak može biti i epitelizirana. Tuberkuloza sluzokože urinarnih puteva i bešike može potpuno da se izliječi.
Pored fibroziranja mnogih tuberkula ima kazeoznih ili kalcifikovanih tuberkula sa hijaliniziranjem vezivnog tkiva koje predstavlja reakciju tkiva na tuberkulozne bacile.
 Izliječena bubrežna tuberkuloza Nalazimo histiocitno granulaciono tkivo sa džinovskim ćelijama, sa nespecifičnim granulacijama, sa vezivnotkivnom sklerozom i oživljavanjem; limfocitni infiltrati su često prisutni, možda kao dokaz nestabilne ravnoteže između organizma i bakterija. U slučajevima liječenim 6 meseci do 3,5 godine glavni nalaz predstavljaju ožiljci u kori, skvrčeni ožiljci u srži sa smanjenjem bubrežnih čašica. Stvaranjem ožiljaka, ostataka i znakova procesa izliječenja nastaju nove komplikacije. Mogu se stvoriti ureteralne stenoze u toku oživljavanja granulomatoznog ulcerativnog tuberkuloznog ureteritisa.
Stenoza čašica u bubrežnoj tuberkulozi često stvore lokalne hidronefroze, a u tim proširenim mestima stvara se kamenje, a nastaje i sekundarna infekcija, pogotovu ako se kaverne loše dreniraju.
Pored bubrežne često postoji i vanbubrežna tuberkuloza pluća, vanplućna, pleuralna, milijarna tuberkuloza, zatim u krstima i zglobovima, tuberkuloza nadbubrežnih žljezda sa latentnim M. Addisoni, genitalna tuberkuloza.
Ako postoje lezije bešike one mogu ometita evakuaciju iz uretera zdravog bubrega, zbog vezikoureteričnog refluksa, atrezije ureteralnog otvora, intramuralnog ureteritisa, ascendentnog ureteritisa ili najzad zbog skleroze vrata bešike. Rezultat je ureterična hidronefroza što najzad prouzrokuje progresivnu atrofiju bubrežnog parenhima.
 Anatomsko-histološki aspekt Tuberkulozni granulomi predstavljaju osnovnu leziju bubrežne tuberkuloze. Sastoje se od džinovskih ćelija, opkoljeneih epitelijalnim ćelijama sa vjencem okruglih limfocitnih ćelija na periferiji. Više granuloma čina nodule. Oni mogu da nekrotišu u kazeoznu masu. Pražnjenjem ovog nekrotičnog tkiva nastaju ulceracije. Granica bolesnog tkiva odvojena je od zdravog pojasom limfocitne infiltracije.
•           U početnom stadiju lezije su u kori. Sastoje se u upalnoj reakciji koja se spontano liječi sa stvaranjem ožiljaka. Bacili kanalikularnim putem prodiru u medulu, proliferišu u okolini čašica. Tu, u zoni gdje se čašice nasađene na papile dolazi do ulceracija.
•           Kasnija evolucija ovih ulceracija je različita. One mogu da skleroziraju ili da se tuberkuli stapaju, kazeozno nekrotišu, stvarajući poslije evakuacije izumrlog tkiva kavernu koja se pruža u piramidu, a drenira se u bubrežnu karlicu uskim, iskrzanim kanalićem. Ulceracije mogu da se pružaju u susjedne piramide. Ovo je drugi ili hirurški stadij.
•           Treći stadij je ulcerokazeozni. Okolina je od granulacionog tkiva, dijelom skleroznoožiljnog tkiva, koje nekiput je impregnirano sa solima kalcijuma. Nekiput kaverne opkoljava čvrsta kazeozna masa, inkrustirana kalcijumom. One mogu sadržavati gnoja.
•           Četvrti stadij je tuberkulozna pionefroza. Odlikuje je potpuno razaranje parenhima ulceronekrotićnim procesom. Građa bubrega se teško može raspoznati. Bubrežni parenhim zamenjen je velikim kavernama i sklerotično lipomatoznim tkivom. Od bubrežnog parenhima zaostane samo tanak kortikalan sloj.
Na sluzokoži karlice i čašica postoje uvek ulceracije, infiltrati, otoci.
Tuberkulozne lezije mogu da sklerotišu i obliterišu jedan kaliks. U tom slučaju kaverna postaje zatvorena, pretvara se u cistu ispunjenu bistrim sadržajem, ili ispunjenu kazeoznim zgusnutom masom. Tu se mogu stvoriti i filoliti - sitne konkrecije sastavljene od koncentričnih slojeva naizmjenice od tamnih, impregnisanih soli kalcijuma i svjetlih, od hijaline mase.
Ako je opstruktivna lezija na ureteru može biti cijeli bubreg isključen. Bubreg može biti pretvoren u kesu ispunjenu gnojem - zatvorena pionefroza; može biti pretvoren u sklerotičnu ljusku ispunjenu sa kašastom bijelom masom impregnisanom sa solima kalcijuma - mastic bubreg. Ako se opstruktivna lezija uretera dogodila u ranoj periodi bolesti, kad je bubreg malo zahvaćen, stvara se tuberkulozna hidronefroza.
 Ureteri Na ureterima lezije su česte i rane. U početku postoji upala sluzokože sa otokom zida, a kasnije ulceracije sluzokože i submukoze, sa infiltracijom sluzokože, sa zadebljanjem adventicije zbog sklerolipomatozne reakcije koja sužava kanal. Ove lezije su mjestimične ili su raspoređene cijelom dužinom uretera. Pod dejstvom liječenja one mogu da se potpuno povuku, ali češće stvaraju stenozu.
Mokraćna bešika U mokraćnoj bešici lezije su dugo lokalizovane u sluzokoži i u submukozi. Mogu se naći granulacije ili ulceracije na vrhu bešike, oko ureteralnog otvora. Mišićni sloj bešike je bez lezija ili sa sklerotičnim promjenama na mjestima koja odgovaraju ožiljavanju ulceroznih lezija na sluzokoži. Može se vidjeti hipertrofija mišića ili naprotiv distenzija. Vrat bešike može biti tvrd, sklerotičan što ga čini inkontinentnim, zjapećim, ali najčešće je stenoziran. Ova stenoza prouzrokovaće anatomske promjene bešike, hipertrofiju detruzora, divertikule, rastezanje bešike i naročito rastezanje uretera, zbog vezikoureteralnog refluksa ili kompresije dijela kanala kroz zid bešike.
 Klinički aspekt Cistitis uporan, rezistentan na antibiotike, koji recidiviše. Smetnje, mokrenja, urinarne promjene, hematurija, piurija, bez drugih pojava, piurija sa mokraćom kisele reakcije;  lumbaini bolovi. Druga tuberkulozna obolenja: obolenja pasjemnika, a naročito kad je obostrano, ili na repu, i bez granice od testisa. Fistule skrotalne, lezije prostate; podaci o tuberkulozi u porodici.
 Funkcionalni aspekt: Tuberkuloza bubrega i mokraćnih puteva - nema posebnog funkcionalnog poremećaja bubrega. Može da remeti funkciju bešike. Kasnije destrukcijom parenhima, lezijama koje isključuju dio ili cijeli bubreg, pridruženim kompilkacijama - pionefroza, intersticijelni nefritis, mogu prouzrokovati smanjenje globalne funkcije bubrega, može ići do teške hronične progresivne insuficijencije. Rijeđe može prouzrokovati akutnu insuficijemciju ili globalnu insuficijenciju ako su bubrezi malo ledirani - njihovim isključenjem zbog obstruktivnih lezija uretera.
Dijagnoza
Anamneza Često mokrenje danju i noću, bolovi pri mokrenju, pečenje, naročito jako na kraju mokrenja. Katkat pojava krvi na kraju mokrenja. Katkad inkontinencija mokraće. Liječenje antibioticima ne daje poboljšanja. Katkad se privremeno smetnje smire, ali se ponovo jave. Hematurija, bez drugih smetnji. Bolovi u slabinama (retencija u bubrežnoj karlici zbog stenoze uretera), katkad prave bubrežne kolike. Bolesnik je imao neku tuberkuloznu infekciju, bilo primarnu infekciju, nodozni eritem, pleuritis ili porodičnu tuberkulozu.
Nekiput ima neko drugo tuberkulozno obolenje: pasjemnika, prostate, sjemenih kanala, fistulu skrotalnu.
Klinika Nekad nalazimo uvećan bubreg. Neki imaju tuberkulozu drugih organa. Opšti znaci nisu obavezno ispoljeni ni karakteristični. Često izgledaju potpuno zdrave osobe. Najveća učestalost je u dobu starosti od 25-30 godina. Desni bubreg češće oboljeva. Tuberkulozne lezije su češće na polovima bubrega, naročito na gornjem. Obostrano obolenje na obdukcijskom materijalu je u preko 47% dok klinički  manifestno u 12,6%.
Centralna tuberkuloza postoji u 80-90% slučajeva sa bubrežnom tuberkulozom.
Bolesnici dobro izgledaju i ukoliko nema velike razdražljivosti bešike, osećaju se dobro sve dok najveći deo bubrežnog tkiva ne bude razoren i oni dospiju u uremičko stanje. Tjelesna težina, apetit, laboratorijski rezultati, eritrociti, urea krvi, opšti nalazi mogu ostati normalni, sve do neposredno prije nastanka bubrežne insuficijencije.
Izuzetak čini pijelonefritičan bubreg jer tada postoji groznica, visoka temperatura. Isto to može da se desi i u infekcijama perirenalnog tkiva.
U odmaklom periodu bilateralne tuberkuloze nastaje nauzea i povraćanje, kao znak bubrežne insuficijencije i prateče uremije.
U slučajevima tuberkuloze ma koga oblika i ma koga organa može da postoji gubitak težine, umor, noćno znojenje, povišenje temperature, što može da bude ispoljeno i u bubrežnoj tuberkulozi, a naročito ako je udružena sa tuberkulozom pluća.
Kod djece prvi znaci su groznica, mršavljenje i narušeno opšte stanje.
U parenhimskom stadiju bolesti, perzistiraju lumbalni bolovi. Hematurija je redovna.
 Cystitis. Genitalna tuberkuloza. Ulcerokazeozni stadij: i u ovom stadiju kao i u prethodnim bubrežna tuberkuloza može biti bez simptoma čak ako je bubreg potpuno razoren. Subjektivni simptomi obično se pojave tek onda kada je se tuberkulozni proces proširio na ureter, bešaku, na pasjemnik, na pelvične genitalne organe.
Nalaze se promjene koje variraju od početne papilarne ulceracije do potpuno razvijene pionefroze u slučajevima operisanim neposredno poslije pojave prvih znakova bolesti.
Glavni simptomi su: •           Od strane mokraćne bešike: dizurija, cistalgija. •           Bubrežni bolovi •           Piurija •           Hematurija •           Epididimitis Često mokrenje je katkad imperativno, sa suprapubičnim bolom. Nagon za mokrenje je samo danju, ili samo noću, ili i danju i noću. U djece je pojava noćne inkontinencije nekiput prvi simptom.
Početak akutnog epidemitisa je u 20-30% slučajeva početni znak bubrežne tuberkuloze. U nekim slučajevima početni znak bio je perinefritični apsces.
U oko 15% slučajeva unilateralnog tuberkuloznog obolenja nastaje renalna hipertenzija (većina ima opstrukciju puteva jednog ili oba uretera), a malignog je tipa u oko 3% slučaja.
Rtg Nativan snimak - katkad nailazimo na čvrste sjenke od litijaze čašica, karlice ili uretera, udružene sa tuberkulozom, zasjenčenja u vidu oblačaka, šara, okruglih izolovanih plaža koje odgovaraju kazeoznim masama dijelom kalcifikovanih. Istovremena koštana tuberkuloza u nekih, spondilitis koji dugo može ostati latentan i neuočen.
Intravenska pijelografija Karakteristični rendgenološki znaci su suženja i kaverne. Suženja zahvataju vrat jedne čašice ili pijelona. Distalno od suženja odgovarajuća čašica može biti rastegnuta, sa dnom izbočenim umjesto da bude konkavno, ako je više čašica iza suženja one dobijaju izgled grozda ili cvijetova. Ako je opstrukcija totalna onda odgovarajući segment čašice ili pijelona biva isključen. Kaverne liče na rastegnute čašice ali za razliku od njih imaju nepravilne konture, nehomogene, katkad su inkrustirane sa kalcijumom. Katkad stvaraju geode spojene sa drugim šupljinama bubrega tankim vijugama kanalom ili su nezavisne od njih. Neke od kaverni nisu vidljive pri intravenskoj već jedino poslije retrogradne pijelografije.
Nespecifične sjenke i manje specifične sjenke proširenja čašica: karlice i uretera bez viljivog suženja, a koje su prouzrokovane ureteritom i često udružene sa vezikoureteralnim refluksom.
Pseudotumoralne slike koje vrše kompresiju na čašice i deformišu i njih i karlicu. One nastaju zbog prisustva velikih kaverni ili tuberkuloma u parenhimu. Ima najzad slučajeva bez morfoloških promjena, uprkos pozitivnog nalaza bacila tuberkuloze u  mokraći.
Isključen bubreg u bolesnika sa pozitivnim nalazom bacila tuberkuloze u mokraći, može da nastane zbog potpunog razaranja bubrega, ili prestanka lučenja zbog mehaničke prepreke u ureteru. Uvijek je potrebno uraditi  i retrogradnu pijelografiju.
Radiografski nalaz na ureterima: suženja i proširenja. Suženja su česta na prelazu bubrežne karlice u ureter ili niže, naročito kod prelaza u bešiku. Suženje može biti jedno ili više.
Proširenja su obično iznad suženja, ali i bez njih ako postoji refluks, cistitis, ili edem oko meatusa uretera. Proširenja mogu biti i zbog atonije, poslijedice zapaljenja zida uretera ili meatusa.
Na bešici postoje slike aktivne ili ožiljne tuberkuloze zida bešike. Ivice su nepravilne, nazubljene u slučaju ulceracija. U slučaju skleroze postoji smanjenje, jednog roga bešike ili polovine bešike, ili samo jedan bočini usjek. U slučajevima difuzne sklerolipomatoze zida bešike ona je asimetrična, policikličnih kontura ili je smanjena i zaokrugljena.
U slučaju skleroze i suženja vrata bešike, mišić detruzor postaje zadebljan (dupla kontura zida bešike na radiografijama) sužava ureteralne meatuse sa proširenjem ili čak velikim rastezanjem bešike.
Kapacitet bešike i dinamike mikcije: dobija se pravljenjem radiografije kad je bešika ispunjena sa kontrastom a potom za vrijeme mokrenja i na kraju mokrenja. Otkriva se veličina bešike, kao i to da li postoji veziko ureteralni refluks i  najzad, koliki je reziduum.
Uzastopnim radiografijama prati se evolucija i efekat liječenja, a na ureterima eventualno nastajanje suženja zbog ranog ožiljnog sklerotiziranja.
Endoskopija: indicirana je kad se drugim metodama nije mogla utvrditi dijagnoza upornog cistitisa, a tuberkuloza nije dokazana; kada je potrebno da se napravi retrogradna ureteropijelografija; ispitivanje da li postoji lezija bešike koja može da održava piuriju kada za nju nema objašnjenja na bubrezima, ureterima, prostati, sjemenim bešikama.
Cistoskopija pokazuje lezije banalnog cistitisa. Lezije cirkumskriptne oko jednog meatusa ili na polovini bešike, prisustvo ulceracije ukazuje na mogućnost tuberkulozne prirode cistitisa. Specifične lezije za tuberkulozu su tuberkuli, bijelo žute granulacije, veličine glave čiode, opkoljene crvenim oreolom; ulceracije sa ivicama izreckanim, sa dnom žute, sive, crvenkaste boje. Cistoskopijom se može konstatovati i stanje vrata bešike i eventualno prisustvo ožiljne skleroze. Najčešći nalaz su rasuta mesta za cistitisom, smanjenje kapaciteta bešike i najzad ulceracije.
 Laboratorij U mokraći prisustvo eritrocita, leukocita, gnoja u odsustvu klica, pri kiseloj reakciji mokraće. U slučaju nefritisa postoji umjerena proteinurija. Odlučujući značaj za dijagnozu ima nalaz bacila Koch-a.
Prisustvo alkohola i acidorezistentnih bacila koji mogu imati i morfološke odlike bacila Koch-a ne dokazuje uvek da je stvarno u pitanju bacil Koch-a jer to mogu biti saprofitne mikrobakterije bez patološkog značaja. One se često mogu naći u genitalnim sekretima, u stajaćoj vodi. Mikrokolonije se pojavljuju već od 7 dana, ali je obično potrebno 3 nedelje ili čak 5 do 6, da bi izrasle kolonije vidljive golim okom.
Inokulacija zamoraca: proba zahteva vrijeme od 6 nedelja.
Nijedna od metoda nije bez mogućih grešaka. Negativan nalaz nema apsolutni značaj. Zato treba ponoviti više puta i kombinovati metode pregleda. U slučajevima superinfekcijo mogu se naći i druge klice.
 Funkcionalno  ispitivanje: Oštećenje funkcionalnog stanja bubrega može biti zbog ulcerokazeoznog destruktivnog procesa oba bubrega. Danas su takvi procesi rijetki. Češće je uzrok bubrežnog oštećenja staza i intersticijelna nefropatija: stenozantni ureteritis, kamenje, sekundarna infekcija već tuberkuloznog bubrega. Stenozirajući fibrozni ureteritisi su čest; zahvaljujući   naročito liječenju streptomicinom.
Retraktivni ožiljci na bešici, smanjenjem njenog kapaciteta ili izazivanjem stenoza bešike stvaraju se uslovi za stazu mokraće. Stenoza može biti i u samoj bubrežnoj karlici ili na pojedinim čašicama.
Kamenje je dosta često i ono stvara pogodan teren za pojavu i održavanje infekcije.
Rasuta tuberkulozna ognjišta često prouzrokuju pojavu intersticijelne difuzne nefropatije, čemu sigurno doprinosi perifokalna relativna ishemija.
Tuberkuloza bubrega nema poseban oblik funkcionalnog poremećaja bubrega. Intersticijelna nefropatija doprinosi oštećenju nastalom zbog gubitaka parenhima tuberkuloznim obolenjem.
Klirensi uree su smanjeni. Urea krvi povišena. Krvni pritisak može da bude povišen. Insuficijencija zavisno od uzroka, može brže ili sporije da se pogoršava do terminalne uremije.
Pored insuficijencije hroničnog toka mogu da nastanu i akutne insuficijencije bubrega. Najčešće zbog stenozirajućeg ureteritisa, što može biti udruženo sa kalkulosom.
Pijelonefritisi isto tako mogu prouzrokovati anuriju, naročito poslije endoskopija i ubacivanja kontrasta u inficirane bubrežne karlice Tada je pored znakova akutne insuficijencije pridružena i slika teške sepse - visoka septična temperatura, leukocitoza, hipotenzija, vaskularni kolaps, brzo narušavanje  opšteg stanja.
Litijaza jednog bubrega može prouzrokovati akutnu anuriju, ako je drugi bubreg isključen. Akutnu anuriju mogu još prouzrokovati akutna pionefroza, akutna insuficijencija kore nadbubrega, poslije hirurških operacija na tuberkulozinom bubregu (obično je u pitanju akutni zamah postoperativnog   pijelonefritisa).
Hipertenzija ima veliki uticaj na funkcionalno stanje i na evoluciju bolesti. Nastaje zbog intersticijelnog nefritisa. Promjena na jednom bubregu, isključenja jednog bubrega, hipotrofija jednog bubrega - unilateralni intersticijelni nefritis sa sklerozom; obliteracija jedne arterijske grane sa infarktom bubrega, ishemijom odgovarajućeg dijela bubrega; velike kaverne potiskivanjem krvnih sudova ka periferiji (arteriografija i hipertenzijama bubrežne tuberkuloze pokazuje veliku učestalost poremećaja vaskularizacije tih bubrega). Dijagnoza
Anamneza Osobe srednje doba, mlade osobe, oba spola. Uporne cistične smetnje, koje antibioticima ne mogu da se smire. Učestalo mokrenje, bolovi, bezbolne hematurije, retencije mokraće.
Klinički nalaz Eventualno povećan bubreg, endoskopski nalaz - ulceracije oko meatusa uretera, tuberkuli u sluzokoži bešike. Uzrok za ispitivanje u pravcu tuberkuloze može biti u slučajevima bez smetnji, nalaz bacila u mokraći, proteinurija, piurija, epididimitis.
Laboratorij Nalaz bacila Koch-a u mokraći.
Rtg pregled Deformacije karlice, čašica, prisustvo kaverni, suženje uretera, dilatacije karlice, uretera,  nefrokalcinoza.
Funkcionalne  karakteristike Nema specifičnog funkcionalnog poremećaja. Dešava se da u ranom periodu bolesti, kad nema značajnog razaranja tkiva, postoji poliurija i nesposobnost za koncentrovanje mokraće. Mala tuberkulozna lezija u bubregu, čak i minimalna, može prouzrokovati smanjenje funkcije bubrega, naročito koncentracije uree. Zadovoljavajuće objašnjenje za to nema. Zakašnjenje u izlučivanju boje može biti zbog zahvatanja donjeg dijela uretera, sa otokom sluzokože što može prouzrokovati proširenje uretera i bubrežne karlice.
Smanjenje bubrežne funkcije više je u skladu sa stepenom aktivnosti lezije nego sa njihovom veličinom. Otuda funkcionalna testovi nisu pogodni za procjenjivanje veličine lezije u bubrezima.
 Lokalizacija tuberkulozne lezije Danas se većina zadovoljava podacima koji se dobijaju intravenskom   pijelografijom. Retrogradna pijelografija, ureteralna kateterizacija posebno svakog bubrega (odnosno prividno zdravog) određivanje uree i PSP probe u ureteralnoj mokraći, može biti teško, a i nemoguće u slučaju teškog cistitisa. Neki to praktikuju, ako drugi bubreg treba da se vadi. Drugi autori se zadovoljavaju ako je funkcija dobra sudeći po pijelografiji, vrijednostima klirensa uree i probe koncentrovanja.
U slučajevima kad treba uraditi parcijelnu nefrektomiju a kontralateralni bubreg je izvađen tada treba uraditi kreatinin, ureu, PAH klirense. Inače urografija daje po Cibert-u iste informacije u pogledu funkcionalne vrijednosti bubrega, kao i probe urea klirens, PSP proba, indigo karmin test, određivanje uree i hlorida u mokraći za svaki bubreg posebno.
Prognoza
Akutni fulminantni slučajevi su danas rijetki. Uregenitalna tuberkuloza danas ima hroničan tok sa remisijama dugog trajanja i pogoršavanja, sa tokom od više godina, pa i decenija.
Faktori koji utiču na prognozu •           vanbubrežne tuberkuloze, •           lokalni faktori kao striktura uretera, •           cistitis sa sklerotičnom bešikom koja može i drugi, zdravi, bubreg da razori povećanjem pritiska u karlici tog bubrega smetnjom za oticanje mokraće. U eri tuberkulostatika bubrežna tuberkuloza neliječena, hirurški, prouzrokovala je smrt u toku prve dvije godine u 31,3%, a 27,2% umrlo je u toku 3-5 godina. Samo je 20% bolesnika živjelo više od 5 godina, a 6% više od 10 godina od početka bolesti.
Po drugim statistikama rezultati su bolji tako da 33% su živi 5 godina poslije postavljanja dijagnoze bubrežne tuberkuloze.
Ako mora da se uradi nefrektomija zbog ekstenzivne destruktivna lezije a bubreg kao uzrok simptoma koji se nefroktomijom mogu izliječiti (dok je tuberkulozni proces u drugom bubregu je minimalan), prognoza zavisi mnogo od toga da li u mokraći iz drugog bubrega ima gnoja i tuberkuloznih bacila. Cilj nefrektornije je da ublaži, ukloni simptome. Ne može se računati da će nefrektomija povoljno djelovati na izliječenje drugog bubrega, sem u slučajevima pionefroze ili bubrega koji je uzrok  hipertenzije.
 Autonefrektomiran bubreg Takav bubreg nije izliječen. Može da prouzrokuje lumbalni bol, bubrežnu koliku, opšte simptome, kao opštu slabost, mršavljenje. Može prouzrokovati komplikacije, kao perinefritični apsces. Većina smatra da ga treba vaditi jer predstavlja žarište tuberkuloze. Izuzetak je ako je drugi bubreg teško obolio. Bubrežna tuberkuloza u slučajevima sa vanbubrežnom tuberkulozom
Većima autora je za to da se nefrektomija odloži dok se vanbubrežne lezije ne smire. Čak ako se radi o hroničnom fibroznom tipu plućne tuberkuloze mora se računati s tim da operativna trauma može dovesti do egzacerbacije lezije koja je dotle mirovala, bilo lokalno, bilo na drugim   organima ili tkivima.
U odabranim slučajevima može se uraditi nefrektomija: npr. pionefroza, pogotovu ako prijeti stvaranje perinefritičnog apscesa ili je pridružena sekundarna infekcija, zatim teški cistitis. Uklanjanje takvog bubrega može poboljšati opšte stanje i povećati sposobnost da se izlijeći  vanbubrežna lezija.
 Trudnoća i bubrežna tuberkuloza Prognoza nije obavezno loša. Danas se dozvoljava da se trudnoća održi pod uslovom da bubrežno obolenje nije prošireno i da pluća nisu mnogo zahvaćena. Ali ako se kontrolnim urografijama utvrdi da se proces proširuje, trudnoća se mora odmah prekinuti. Prema tome, dozvoljava se trudnoća ne samo ako je tuberkuloza u parenhimatoznom (nedestruktivnom) stadiju, već čak i ako ima malih ulceroznih  promjena. Poslije nefrektomije popravlja se opšte stanje. U većini slučajeva tuberkuloza uretera zaliječi se. Međutim, u tom zaostalom patrljku uretera (poslije nefrektomije) može da nastupi urinarna fistula ili infekcija rane, ilijačni bolovi, perzistirajući cistitis ili perzistirajuća bacilurija.
Cistitis se često brzo zaliječi poslije nefrektomije, ali u nekim slučajevima zaliječivanje je sporo, ili je uspjeh nepotpun, a dešavaju se i potpuni neuspjesi.
Sa minimalnom tuberkuloznom infekcijom, poremećaji bešike mogu brzo da iščeznu. Ako u vrijeme nefrektomije postoje proširena žarišta u bešici, potrebno je 1-2 godine da se tuberkulozni cistitis zaliječi i da bi iščezla potreba čestog mokrenja.
U slučajevima sa izliječenim cistitisom može da preostane učestalo mokrenje, a bez vidljivog anatomskog objašnjenja (navika, neuropatsko stanje, preosjetljivost bešike na rastezanje).
Smetnje mogu da postoje zbog smanjenog kapaciteta bešike. Najčešći uzrok za održavanje smetnji od bešike je perzistiranje cistitisa, obično zbog tuberkuloze ostalog bubrega. Katkad patrljak uretera nastavlja da izlučuje gnoj u bešiku i tako održava leziju iste.
Neki cistitisi se održavaju zbog hronične retencije mokraće. Tada bolovi i često mokrenje su praćeni otežanim pražnjenjem bešike što nastaje zbog strikture uretera ili skleroze vrata bešike.
Tuberkulozni cistitis koji zaostaje poslije nefrektomije može dovesti  do ureterohidronefroze u drugom  bubregu.
Poslije nefrektomije, ako je samo taj bubreg bio obolio može da iščeznu iz mokraće i gnojne ćelije i bacili. Ako je zaostao cistitis ili postoji genitalna tuberkuloza u muškaraca piurija i bacilurija se mogu održavati godinama i desetinama godina. Mogu i ne pričinjavati smetnje bolesniku (genitalna zaostala tuberkuloza). Otuda poslije nefrektomije bacilurija perzistira češće u muškaraca, nego u žena.
 Preostali bubreg poslije nefrektomije U eri prije hemoterapije tuberkuloze nastajala je tuberkuloza preostalog bubrega u 10-20% slučajeva u različitim intervalima poslije nefrektomije. Smatra se da nije u pitanju naknadna infekcija već je i ovaj bubreg bio obolio od tuberkuloze u vrijeme nefrektomije.
Hidronefroza preostalog bubrega Ako poslije nefrektomije perzistira cistitis postoji rizik od hidronefrozne degeneracije bubrega kao posljedice strikture donjeg dijela uretera ili zbog veziko-ureteralnog refluksa.
Genitalna tuberkuloza poslije nefrektomije Nefrektomija nema nikakvog uticaja na genitalnu tuberkulozu i ona se razvija potpuno nezavisno. Tako u nekih se epidemititis pojavi poslije nefrektomije.
Plućna tuberkuloza poslije nefrektomije Dešava se da se razvije plućna tuberkuloza poslije nefrektomije u oko 5% slučajeva, što znači da operacija ne obezbjeđuje od plućne tuberkuloze. U slučajevima istovremene plućne tuberkuloze, nefrektomijom se ne postiže promjena toka plućne tuberkuloze.
 Rani mortalitet (postoperativni) U najvećem broju slučajeva rana smrtnost nastaje zbog hematogene diseminacije (oko 45%). Inače smrtnost u toku od 1 godine dostiže oko 10-20% operisanih.
Totalna smrtnost Iznosila je u eri prije hemoterapijskih sredstava 17,1-42,3% . Najviše umiru u toku prve dijve godine, 53%, slijedećih 3 godine 31,2% a kasnije smrtnost pada na 14,2%.
Oporavak Pod potpunim oporavkom podrazumjeva se potpuna rehabilitacija bolesnika i osposobljavanje  za  rad. U prijehemoterapijskoj eri oporavljalo se 50-60% od operisanih bolesnika.
Uticaj drugih faktora na prognozu •           Starost: prognoza je gora u djece, nego u odraslih, jer je veća sklonost za generalizacijom   tuberkuloze. •           Spol: smrtnost poslije nefrektomije veća je kod muškaraca. Uzrok se nezna, ali je činjenica da je veća učestalost genitalne tuberkuloze u muškaraca i da je genitalna tuberkuloza razlog da je manji procenat izliječenja u muškaraca. •           Socijalne prilike: od ljudi u dobrim materijalnim uslovima 81% se oporavlja i sposobno je za rad; u grupi radnika, zanatlija, koji žive u nepovoljnim uslovima, oporavlja se i osposobljava za rad 25%.
Trajanje tuberkulozne infekcije Prognoza je rđava u slučajevima kada je malo vremena prošlo od primarne infekcije do pojave bubrežne tuberkuloze. Rizik od pojave novih bubrežnih ognjišta tuberkuloze i od milijarne diseminacije je veći nego ako se renalna tuberkuloza javi kasnije.
Obim tuberkuloznih lezija u izvađenom bubregu mortalitet je veći među onima čiji su bubrezi bili skoro potpuno razoreni, nego u onih sa malim lezijama.
Ekstra urogenitalna tuberkuloza pogoršava izglede na uspjeh i povećava mortalitet, ako postoje u vrijeme kad se vrši nefrektomija. Prognoza je bolja u onih sa zaliječenim tuberkulozama pluća ili osteo-artikularnom tuberkulozom nego u onih bez tuberkuloze drugih organa.
Prognoza i evolucija u hemoterapijskoj eri liječenja Kriteriji za procijenjivanje povoljnog liječenja su sledeći: •           Iščezavanje tuberkuloznih bacila iz mokraće, •           Zaustavljanje destruktivnog procesa, •           Oslobođenje striktura, •           Fibroziranje i/ili kalcifikacija, •           Kliničko poboljšanje simptoma, •           Prestanak piurije, •           Eventulano poboljašnje bubrežne funkcije. Najvažniji kriterij je iščezavanje tuberkuloznih bacila iz mokraće. Od značaja je da li se radi o ekskluziji tuberkulozne lezije u bubrezima, ili ona još komunicira sa bubrežnom karlicom. U ovom slučaju  iščezavanje bacila znak je poboljšanja bubrežne tuberkuloze.
Važan je urografski nalaz - onde gdje se lezije održavaju nepromjenjene u toku liječenja, ne mogu se smatrati izliječenim - iskustvo pokazuje da u tim slučajevima recidiviše bacilurija.
Pojava nove kaverne, povećanje postojeće kaverne ne mora da znači da se destrukcija tkiva nastavlja. To može da bude zbog čišćenja kaverne od nekrotičnog tkiva; otuda može se primjetiti da se kaverne oštrije ocrtavaju i ivice postaju oštrije. Promjena veličine može biti uzrokovana promjenom pritiska u bubrežnoj karlici, pa i taj uticai treba uzeti u obzir.
Nova kaverna ili proširenje već postojeće može nastati i mehaničkim dejstvom ožiljavanja jedne lezije, čime se drugi kaliksi dilatiraju, što može prouzrokovati hidronefrotičnu degeneraciju odgovarajućeg   bubrežnog parenhima.
Strukture čašica mogu dovesti do radiološke slike amputacije čašice; međutim, tu može da bude kazeozni materijal i taj odsutni kaliks može da se kasnije opet otvori. To onda nije znak izliječenja - to je zatvaranje vrata čašice i iščezavanje gnoja i bacila iz mokraće. Tuberkulozni proces može ostati aktivan (za takve strikture) uprkos hemoterapije.
 Kalcifikacije Ne rijetko one nastaju na tuberkuloznim lezijama. One se ne smatraju znakom izliječenja. Kaverne u bubrezima ne mogu potpuno da iščeznu, kao npir. u plućima gdje djeluje proces skvrčavanja ožiljaka. Ono je moguće samo ako su promjene male. Zbog toga bakteriološka kontrola više vrijedi od radiološke za ocjenu rezultata hemoterapije.
Na liječenje utiče mnogo faktora, veličina destrukcije pored ostalih. Ipak od najvećeg je značaja stanje bubrežne funkcije. U slučajevima parenhimskih i unilateralnih ali ne jače destruktivnih bubrežnih tuberkuloza, može se postići znatno poboljšanje koncentracione sposobnosti hemoterapijom, ako su lezije obostrane poboljšanje je umjereno.
Shodno tome dreniranje urinarnog trakta je od najvećeg značaja za uspjeh medikamentoznog liječenja. Obično strikture donjeg dijela uretera smetaju dreniranje bubrega.
Hemoterapija može da ima dobar uticaj na tuberkulozne lezije bubrega, ali to može biti od male koristi, jer bubreg može biti razoren hidronefrozom degeneracijom.
Iščezavanje gnoja i bacila tuberkuloze iz mokraće ne potvrđuje još uvijek izliječenje; oživljavanje vrata čašice može da zatvori jednu leziju, gdje bacili ostaju živi i proces aktivan uprkos hemoterapiji.
Od daljeg značaja zaliječenje je, ne samo zbog antibiotika, već i trajanje liječenja. Treba liječiti najmanje godinu dana, a kod većih lezija 18-24 mjeseca. Neki se liječe 3 godine i više.
 Rezultati kombinovanog liječenja nefrektomijom i hemoterapijom Zahvaljujući dobrim rezultatima liječenja hemoterapijom sužene su indikacije za nefrektomiju: Nefrektomija je indikovana u slučajevima autonefrektomije, u tuberkuloznoj pionefrozi, u slučajevima sa odmaklom tuberkulozom.
Parcijalna nefroktomija lindikovana je u slučajevima sa lokalizovanim destruktivnim tuberkuloznim procesom. Kavernotomija je idikovana u zatvorenim lezijama bubrega, a naročito ako je to solitaran bubreg.
Na evoluciju može da utiče i bubrežno obolenje koje se razvilo kao poslijedica tuberkuloze. Tako npr. može da nastupi bubrežna insuficijencija bubrega, ne samo zbog destrukcije bubrežnog parenhima već npr. zbog staze i sljedstvenog intersticijelnog nefritisa. Staza može da bude posljedica stenozantnog uteritisa, ili zbog litijaze.
Tuberkulozne lezije donjeg dijela uretera ili bešike stvaraju stenozu mokraći, a time olakšavaju sekundarnu infekciju mokraće i intersticijelnu nefropatiju. Stenozirajuće lezije uretera su još češće poslije liječenja streptomicinom.
Lezije bešike, ako se dovoljno rano liječe brzo se povuku. Međutim, veće lezije se zaliječuju stvaranjem ožiljaka, koji se skvrčavaju, koji smanjujući kapacitet bešike ili stvarajući stenozu vrata bešike izazivaju stazu mokraće i time održavaju infekciju mokraće.
Stenoza koja ima za poslijedicu stazu mokraće, može da bude u karlici ili na čašicama; pod uticajem liječenja još više može da se pojača deformacija i stenoza.
Katkad je pridružena bubrežna litijaza, intersticijelni nefritis, ili tuberkuloza drugih organa - pluća, kostiju, zglobova i dr.
Intersticijalni nefritis ima svoj tok i on evoluiše nezavisno od tuberkuloznog procesa - ovaj se može smiriti potpuno, a nefropatija se pogoršava kao što i inače biva kod ovog tipa nefropatije.
Ravnomjerno progresivan tok povremeno može imati pogoršavanje zbog svježih urinarnih infekcija.
Većina ima normalan arterijski krvni pritisak. Ukoliko nastane hipertenzija, bolest evoluiše mnogo brže i insuficijencija se brže uspostavlja.
 
        Preuzeto " Vas doktor "
  <ins><ins></ins></ins>   
     <ins><ins></ins></ins>     Trenutno aktivnih Gostiju: 196     
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #478 on: April 04, 2013, 08:50:24 PM »
UROLOGIJA: Urođene bolesti bubrega Važnost nasledstva i familijarna učestalost, opravdavaju klasifikaciju urođenih bolesti bubrega predloženu od Perkoffa (vidi sledeće prikaze). Mada relativno retke u širokoj populaciji, urođene bolesti bubrega moraju se poznavati, jer to omogućuje ranu dijagnozu i lečenje drugih članova familije i omogućuje genetsko savetovanje.
Mnoge bubrežne bolesti, koje se mogu pojaviti kao nasledne navedene su u 30tom poglavlju. (Neke bolesti sa poznatim načinom nasleđivanja.) Izabrane bolesti biće ukratko iznesene.

1. Urođeni hronični nefritis
Simptomi bolesti se obično pojavljuju u detinjstvu, sa epizodama hematurije, obično posle infekcije gornjih respiratornih puteva. Renalna insuficijencija se često razvija kod muškaraca, ali samo retko kod žena. Preživljavanje duže od 40 godina je retko.
U mnogim familijama, zajedno sa oboljenjem bubrega javljaju se gluvoća i abnormalnosti očiju, česte komplikacije su infekcije urinarnog trakta.
Patohistološka slika podseća na glomerulonefritis. Cesto postoje masno napunjene ćelije (penaste ćelije) koje su ili makrofagi ili potiču od tubularnih ćelija. Ovo se karakterističnoj javlja na kortikomeđularnom spoju.
Laboratorijski nalazi su u srazmeri sa postojećom renalnom insuficijen čijom.
Lečenje je simptomatsko.
2. Cistična bolest bubrega
Urođene anomalije bubrežne strukture, moraju se uvek uzeti u obzir u bilo kog bolesnika sa hipertenzijom, pyelo,nephritisom ili renalnom insuficijencijom. Manifestacije abnormalnosti renalne strukture su u vezi sa priđodadm oboljenjima, čiji su tok i prognoza izmenjeni poremećajima renalne strukture.
Policistični bubrezi
Policistična renalna bolest je familijarna i često zahvata pored bubrega i jetru i pankreas.
Misli se da je formiranje cisti u kori bubrega posledica poremećaja u vezivanju sabirnih i konvolutnih tubula pojedinih nefrona. Nove ciste se ne stvaraju, ali one koje postoje šire se i pritiskom vrše razaranje susednog tkiva. Ciste se mogu naći u jetri i u pankreasu. Učestalost aneurizmi moždanih krvnih sudova je veća nego normalno.
Slučajevi policistične bolesti se otkrivaju za vreme ispitivanja uzroka hipertenzije, pomoću dijagnostičkih ispitivanja bolesnika sa pielonefritisom ili hematurijom, ili istraživanjem familije bolesnika sa policističnom bolešću. Ponekad, slabinski bol, nastao zbog hemoragije u cisti, može skrenuti pažnju na bubrežne poremećaje. Drugi simptomi i znaci su oni koji se često viđaju kod hipertenzije ili renalne insuficijencije. Pri fizikalnom pregledu, lako se pipaju prošireni, iregularni bubrezi.
U urinu se mogu naći leukociti i eritrociti. Sa krvarenjem u cistama, može nastati krvavljenje u urinarnom traktu. Biohemijski nalazi krvi odražavaju stepen renalne insuficijencije. Rentgenska ispitivanja pokazuju uvećane bubrege a urografija demonstrira klasično izdužene kalikse i bubrežne karlice, rastegnute preko površina cisti.
Ne postoji specifična terapija i hirurška intervencija je kontraindikovana, ukoliko ne postoji opstrukcija uretera sa susednom cistom. Hipertenzija, infekcija i uremija se lece na uobičajeni način.
Mada bolest može postati simptomatska u detinjstvu ili u ranoj mladosti, obično se otkriva u četvrtoj ili petoj deceniji. Ukoliko ne postoje fatalne komplikacije u vidu hipertenzije i nfekcije urinarnog trakta, uremija se razvija vrlo polako i bolesnici žive duže nego sa renalnom insuficijencijom usled drugih uzroka.
Cistična bolest renalne srži
Sa povećanjem frekvence, otkrivena su dva sindroma, jer je njihova dijagnostička karakteristika postala bolje poznata.
Medularna cistična bolest
Familijarno oboljenje koje može da daje simptome za vreme adolescencije. Anemija je obično početna manifestacija, a azotemija, acidoza i hiperfosfatcmija brzo postaju manifestni. Hipertenzija se takođe može javiti. Nalaz urina je bez osobitosti, mada često postoji odsustvo mogućnosti koncentrisanja urina. Mnoge male ciste su razbacane kroz medulu bubrega.
Sunđerasti bubrezi ne daju simptome i otkrivaju se pomoću karakterističnih pojava u urogramu. Pri intravenskoj pijelografiji vide se proširenja čašica i papila i male šupljine unutar piramida. Mnogi mali kalkulusi često ispunjavaju ciste i infekcija može da bude uporna. Prognoza quo ad vitam je dobra.
Odgovorni autori:
 Dr Henry Brainerd, profesor medicine
 Dr Marcus A. Krupp, profesor medicine
 Dr Milton J. Chatton, profesor medicine
 Dr Sheldon Margen, profesor medicine
Članak:
 Dr Marcus A. Krupp
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #479 on: April 04, 2013, 08:53:04 PM »
       Intersticijalni nefritis
     
• Uvod • Vrste obolenja • Dijagnoza • Prognoza • Radna sposobnost
Uvod
Opstruktivni intersticijelni nefritis je bubrežno oboljenej nastalo zbog mehaničke prepreke za oticanje mokraće (lokalizovane na urinarnim putevima) nezavisno od infekcije.
Vrste obolenja
Etiološki aspekt
•           Opstrukcija urinarnih puteva stranim tijelima, kamenjem.
•           Opstrukcija upalnim ili sklerotizirajućim procesom (tuberkuloza pijelona, uretera, mokraćne bešike, prostatae; nespicifičan stenozirajući ureteritis; retroperitonealna liposkleroza i periureteritis; skleroza mokraćne bešike poslije iradijacije; prostatitis sa sklerozom; upalno suženje uretre - prostatae zbog urođenog poremećaja razvoja ili poslije traumatske rupture).
•           Urođeni poremećaji razvoja (proširenje pijelona - uretera; cistično prošireneje završnog dijela uretera; bolest vrata mokraćne bešike; retrokavalni položaj uretera; kompresija uretera zbog ukrštanja sa abnormalnom arterijom).
•           Tumori (adenom prostatae; papilomatoza uretera, mokraćne bešike; kancer mokraćne bešike; kancer prostatae; retroperitonealna kancerozna adenopatija; invazija neoplastičnog tkiva karlične duplje ili retroperitonealnog tkiva sa kompresijom ili zahvatanjem jednog ili oba uretera).
•           Neurološki poremećaji (uzetost mokraćne bešike — povreda kičme, paraplegija).
Klinički aspekt
•           Latentan oblik, bez simptoma (opstruktivna nefropatija bez bubrežne insuficijencije).
•           Akutna anurija.
•           Hronička progresivna bubrežna insuficijencija.
Topografski aspekt
•           Opstrukcija unilateralna (unilateralna hidronefroza).
•           Opstrukcija bilateralna (procesi u retroperitonealnom prostoru, karličnoj duplji sa zahvatanjem oba uretera; procesi nisko lokalizovani - mokraćna bešika, prostata, uretra).
Anatomski aspekt
Prepreka mehanička (ili funkcionalna) na jednom ureteru stvara unilateralnu hidronefrozu.
Zavisno od stepena opstrukcije kanala šupljina pijelona i kaliksa (čašica) proširuje se na račun bubrežnog parenhima.
U ekstremnim slučajevima tkivo parenhima svodi se na tanku čauru, u kojoj se više ne razlikuje kortikalni i medularni sloj, a Bertini-jeve kolone i piramide su spljoštene ili zbrisane.
U drugim slučajevima difuzna fibroza zahvata parenhim i zamjenjuje razorene nefrone.
Akutna hidronefroza: hiperpresija u pijelonu, povećanje volumena bubrega, napetost bubrežnog tkiva, zbog distenzije pijelona; edem perirenalnog tkiva, venska staza.
Zavisno od prirode prepreke, ako se ona ukloni nastaje restitucija bez štetnih posljedica. Ako je duže trajala kompletna ili nepotpuna opstrukcija za oticanje mokraće, razvija se hidronefroza sa sekundarnim promjenama na bubrezima.
Funkcionalni aspekt
Postoje razne mogućnosti.
•           Ekskretorna funkcija oba bubrega može biti očuvana.
•           Globala funkcija može biti očuvana zahvaljujući nekompletnoj opstrukciji ili kompletnoj opstrukciji, ali samo jednog bubrega, dok je drugi sposoban da preuzme funkciju oba.
•           Akutna insuficijencija bubrega zbog kompletne opstrukcije urinarnih puteva oba bubrega, ili samo jednog, a drugi insuficijentan iz ma kog razloga.
•           Intermitirajuća insuficijencija kada opstrukcija nije konstantna
•           Insuficijencija bubrega različitog stepena pri očuvanoj funkciji izlučivanja mokraće.
Dijagnoza
Anamneza
Kod djece, zastoj mokraće, noćno mokrenje, žeđanje noću, pojačana diureza, bolovi u leđima po završetku mokrenja - probuđuju sumnju na urođene anomalije razvitka.
Bolovi tipa kolika javljaju se kod kalkuloze, akutne hidronefroze.
Žali se na teškoće pri mokrenju, slab mlaz, prekidanje mlaza u toku mokrenja, nemogućnost da se isprazni mokraćna bešika.
Često mokrenje, bolovi pri mokrenju, nevoljno ispuštanje mokraće - bolest vrata bešike.
Krvarenja spontana, ćudljiva - jave se i prestaju bez vidljivog, razumljivog razloga, kod tumora bubrega, ili mokraćne bešike.
Povreda kičme, neka bolest kičme, koja je dovela do uzetosti mokraće bešike.
Upadljive promjene u diurezi: naglo prekid mokrenja, prekid mokrenja praćen pri uspostavljanju diureze jakom poliuričnom krizom: poliurija.
Klinička slika
Niska kompletna opstrukcija sa prekidom mokrenja:
Mokraćni mehur jako uvećan, napet, pri perkusiji daje muklost Površina ravna, gornja ivica konveksna, konzistencija tvrdo elastična, napeta. Pri palpaciji bolna.
Zbog anurije, zastoja mokraće u pijelonu, bubreg je uvećan, postoji lumbalna bol. Katkad bolovi tipa kolike, češće samo težina u slabinskom predijelu. Obično anurija mehaničkog porijekla nastaje u bolesnika sa jednim bubregom (drugi hipoplastičan ili nedostaje) i svaku akutnu anuriju, u bolesnika sa samo jednim bubregom, treba smatrati mehaničkom, dok se ne dokaže nešto drugo.
 Unilateralna hidronefroza: Neodređena lumbalna bol. Arterijska hipertenzija je rijetka. Hidronefroza bude bez simptoma dotle dok ne nastupe komplikacije, gnojenje, kalkuloza, hemoragija. lako klinički latentna, hidronefroza, zbog hiperrepresije komplikuje se progredijentnim razaranjem bubrežnog parenhima, što biva maskirano zbog kompenzatorske hipertrofije i funkcionalne kompenzacije drugog bubrega. Opstrukcija je nepotpuna i diureza održana: Takva situacija je češća nego potpuna opstrukcija. Trajno povišen pritisak u pijelonu, iako umjereno povišen, prouzrokuje postepeno razaranje odgovarajućeg bubrega. Bolovi u slabinskom predijelu ili težina u karličnoj duplji mogu da postoje, ali ne uvijek; katkad postoje smetnje u mokrenju. Rijetko je da postoji oligurija. Češće je poliurija sa izostenurijom. Poliurija katkad velika kao kod insipidnog dijabetesa. Edema nema, sem ako nije pridružena srčana insuficijencija. Ukoliko je prostata uzrok prepreke, mokraćna bešika je jako uvećana, rastegnuta, sa rezidualnom mokraćom poslije mokrenja. Znaci poslije uklanjanja mehaničke prepreke: Kad je prepreka bila jednostrana, ne mora da bude nikakvih znakova promjene u funkciji, jer je drugi bubreg obezbjeđivao efikasno izlučivanje. Ukoliko je postojala hipotonična poliurija uklanjanje prepreke ne mijenja ništa tj. i dalje postoji poliurija, ali može i da se uspostavi funkcija koncentrovanja i iščezavanje poliurije. Ako je opstrukcija bila obostrana, nastupi pojačana diureza, katkad i po desetak litara dnevno u toku nekoliko prvih dana. Rijeđe diureza postepeno raste, ali ne dostiže veće vrijednosti od 2-3 litre. Edemi (ukoliko ih je bilo) povlače se, težina bolesnika se smanjuje, rad srca nije više tahikardičan. Krvni pritisak se normalizuje, otok jetre se smanjuje, povlače se znaci prouzrokovani retencijom vode i soli. Poliurija traje nekoliko dana. Uklanjanje prepreke može prouzrokovati komplikacije kao smanjenje, pa i prekid diureze (lučenja mokraće) poslije prvobitne poliurične krize, pad krvnog pritiska i druge znake sudovnog kolapsa - blijedilo, hladne ekstremitete, tahikardiju, kilnićke znake dehidratacije. Rtg Nativan snimak bubrega: bubrežne sjenke su povećane i u širini i dužini. Sa uklanjanjem prepreke veličina sjenke se smanjuje i vraća ka normalnoj vrijednosti. U hroničnim slučajevima sjenke bubrega mogu biti smanjene, nejednake, sa nepravilnim ivicama, nekad je jedan dio jače uvučen, ili jedan pol jako smanjen.
Slučajevi nekompletne obstrukcije sa očuvanom diurezom: »velik bubreg«; ako se uradi kontrasna pijelografija vidjeće se distendirani pijeloni, nedovoljno kontrastni, sa sporim i nedovoljnim ispražnjenjem kontrasta. Čašice su deformisane, izdužene, sa nejasnim ivicama, maljičasto proširene. Papile se ne ocrtavaju, utonule su u kontrast čašica; čašice su izgubile i svoj reljef, kao i kontraktilnu sposobnost. U ekstremnim slučajevima pijelon se ocrtava, kao ogromna kesa, sa policikličnim izgledom spoljne ivice zbog ekstremno proširenih čašica, sa parenhimom bubrega svedenim na tanku  opnu.
U nekim slučajevima mokraćna bešika je defeormisana, uvećana, izdužena, a ušća uretera mogu biti izdužena, istanjena, u vidu udica.
U slučajevima vezikalnog refluksa, postmikcioni radiogram, pokazuje refluks kontrasta u uretere, pa čak i u pijelone.
Biološki kriterijumi
laboratorijski:
 Urinarni sindrom: Proteinurija obično minimalna, rijetko 1-2 gr 24 časa. Sediment mokraće: može da bude u granicama normalnog izlučivanja čelijskih elemenata. Češće obilna leukociturija, pa i piurija. Sterheimer-Malbin-ove ćelije. Epitelijalne ćelije. Leukocitni cilindri. Mikrohematurija, kvantitativno obično manja od leukociturije. Rijetka je makrohematurija, zbog lezija pijeluma, uretera, mokraćne bešike, a rijeđe je zbog samog intersticijelnog nefritisa, ili zbog nekroze papila. Makrohematurija je redovna kod litijaza, tumora, hidronefroza. Sindrom bubrežne insuficijencije: Smanjena globalna funkcija bubrega zbog lezije i glomerularnog i tubularnog aparata - gubitak nefrona. Preovlađuje insuficijencija tubula - funkcija zakiseljavanja mokraće, obligatna poliurija, rezistentna na antidiuretski hormon; deficit koncentracije može da se uspostavi prije znakova globalne renalne insuficijencije. Funkcija dilucije očuvana. Urinarni gubici bikarbonata i natrija, a nedovoljno izlučivanje NH4; manje vrijednosti kiselinskog titra nego npr. u osoba sa drugim oblicima bubrežne insuficijencije. Sniženi bikarbonati u plazmi. Sniženje pH plazme (ukoliko metabolička acidoza nije potpuno kompenzovana). Hloridi plazme često povećani, do 110-115 m Eq/1 L (karakteristično za renalne acidoze sa relativno očuvanom, odnosno manje oštećenom glomerularnom nego tubularnom funkcijom). Acidoza sa hiperhloremijom je često rani nalaz, prije uspostavljanja teške globalne bubrežne insuficijencije. Može biti i jedva naznačena, ali i da potpuno nedostaje. Gubici natrijuma nekad prelaze nekoliko grama za 24 časa, čak i pri ishrani bez soli. Izuzetno postoji soni dijabetes. Uzrok je osmotska diureza, glomerulotubularni debalans, lezija proksimalnih tubula. Povišene vrijednosti kreatinina, mokraćne kiseline, fosfata, sulfata, je isto kao kod svih bubrežnih insuficijencija. Osobine mokraće u poliuričnoj fazi poslije uklanjanja mehaničke prepreke: Mokraća je izosmolarna sa plazmom; diureza je osmotskog tipa, obligatna je i varira prema stepenu azotemije, tako da prestaje onda kad se i azotemija smanji. Ona je utoliko intenzivnija ukoliko je glomerularna filtracija manje oštećena. Mokraća u ovoj fazi sadrži dosta natrija, a u manjem stepenu i kalija. Ovi gubici su srazmjerni osmotskom opterećenju i glomerularnoj filtraciji. Gube se i kiseline, ali ne dolazi do alkaloze, jer su bolesnici u momentu uklanjanja prepereke uvek u metaboličkoj acidozi. Histologija Sledeće promjene zajedničke su za sve intersticijeine nefritise: Intersticijum: prostor između nefrona proširen je zbog prisustva čelijskih infiltrata i fibroznog tkiva. Ove promjene su izražene u kortikalnom dijelu.
Čelijski infiltrati sastoje se iz polimorfonuklearnih leukocita, limfocita, plazmocita, histocita, ili fibroblasta, čija priroda zavisi od etiologije.
Ukoliko je proces stariji utoliko preovlađuju fibrozne promjene nad infiltrativnim i obratno.
Glomeruli: u svježim slučajevima glomeruli su nepromijenjeni, sem na mjestima gdje su čelijski infiltrati naročito veliki. U hroničnim slučajevima razvija se dosta karakteristična promjena Bowman-ove kapsule; ona je zadebljana i pretvorena u hijalne naslage koncentrično razmještene. Kapilarne petlje imaju očuvanu normalnu građu. U odmakloj fazi bolesti glomerularno kapilarno klube biva razoreno i zamijenjeno hijalnim fibroznim tkivom u kome se može raspoznati dio neke kapilarne petlje, ili je ono bezstrukturno, fibrosklerotično. Na drugim mjestima, međutim, ima potpuno očuvanih glomerula.
Tubuli: u akutnim oblicima tubuli mogu imati normalan izgled. U kasnijem razvoju mogu se naći tubuli kojima je razoren zid i u čijem lumenu se stvaraju  leukocitni cilindri. Epitel tubula postaje  niži.
U odmakloj fazi bolesti lumeni tubula su širi; oni sadrže koloidne ili hijaline cilindre, tako da slika podsjeća na tireoidnu žljezdu.
Karakteristično je da promjene glomerula i tubula nisu difuzne čak ni u hroničnim slučajevima, tako da se i pored odmaklih sklerotičnih promjena mogu naći očuvani glomeruli i tubuli.
Krvni sudovi: na mestima najvećih infiltrativnih promjena mogu se naći tromboze arterija srednjeg kalibra, kao i vena.
Papile: one su dosta često zahvaćene različitim lezijama. U slučajevima sa zapaljenjem mogu nastati supuracije papila; u slučajevima sa opstrukcijom mogu nastati ognjišta nekroze, na vrhu papila ili dublje, koje ih mogu potpuno amputirati; slične promjene nastaju u hroničnim procesima, naročito toksičnim, sa ishemičnom aseptičkom nekrozom papila.
Mogu biti zahvaćene sve strukture, ali preovlađuju promjene u intersticijumu nad promjenama na krvnim sudovima i tubulima. Najzad, ima dijelova sa potpuno očuvanom strukturom.
U slučajevima sa odmaklom evolucijom, promjene su difuzne. Na intersticijalni nefritis ukazuje nejednakost oba bubrega, duboki ožiljci, obimne skleroze, koje idu od papila do korteksa.
U slučajevima opstrukcije koje su dovele do aseptičke hidronefroze, lezije mogu biti minimalne, ali može biti i difuzna fibroza, koja zamjenjuje razorene nefrone i koja se širi od medule bubrega ka površini, U slučajevima kompletne opstrukcije nastaje brzo u meduli citolitična nekroza, na vrhu papila, bilo dublje u vidu žarišta koja konfluiraju. Pojedine piramide iščezavaju zbog nekroze tkiva. U korteksu, a naročito u kortikomedularnom prelazu tubuli su zahvaćeni degenerativnim promjenama, čak i nekrozom njihovog epitela.
Nekrotičan proces zahvata i mjesta implantacije kaliksa sa stvaranjem ruptura koje omogućavaju pijelointersticijelni refluks.
Na krvnim sudovima nastaju rupture elastike interne i hijalinoza zida. Na mnogim venama nastaju tromboze. Intrarenalna venska staza je jako ispoljena.
 Funkcionalni kriterijumi Postoje prelazi od potpuno očuvane funkcije izlučivanja, preko insuficijencije koncentrovanja, zakiseljavanja mokraće, do globalne insuficijencije. U ranijoj fazi bolesti može biti više oštećena funkcija tubula nego glomerula.
U slučajevima unilateralnih procesa jedan bubreg može biti potpuno iskuljen iz funkcije, a da ipak ne postoji smanjenje globalne funkcije izlučivanja, ako je drugi bubreg zdrav.
Redoslijed za dijagnozu obstruktivnog intersticijelnog nefritisa
 Anamneza bolovi kad su karakteristični - kalkuloza. Klinika uvećanje bubrega, prostate, promjene u mokrenju - anurija, poliurija, retencione pojave. Laboratorij promjene u krvi - azotemija u slučaju insuficijencije, urinarni nalaz - kristaii, hematurija. Rtg promjene veličine bubrega, hidronefroza, isključenje bubrega, nalaz kalkuloze, retrogradna i intravenska pijelografija. Dokaz refluksa pri mikcionoj cistografiji. Funkcionalno ispitivanje: veće oštećenje tubularne od glomeru-larne funkcije. Urološko ispitivanje prolaznosti mokraćnih puteva. Funkcionalne karakteristike Obstruktivni intersticijelni nefritis može da ošteti bubrežne funkcije na slijedeće načine: 
  • kompletna      opstrukcija, prekid izlučivanja oba bubrega. Posljednja je akutna uremija.
   
  • kompletna      opstrukcija jednog bubrega, funkcija izlučivanja može ostati očuvana radom      drugog bubrega.
   
  • djelomična      opstrukcija ekskretornih puteva jednog ili oba bubrega sa sledstvenim      hidronefrozom i odgovarajućim oštećenjem bubrega zbog zastojnog povećanja      pritiska u bubrežnoj karlici.
  Drugi bubreg može da kompenzira funkciju oštećenog ako je proces jednostran.
 
  • intersticijelni      nefritis ima slijedeće ispade funkcija:
  1.         oštećena globalna funkcija izlučivanja, tako da su proporcionalno umanjene i glomerumarna i tubularne funkcije. To su slučajevi sa razaranjem velikog broja nefrona.
2.         veće oštećenje tubularnih funkcija nego glomerularne filtracije,
3.         smanjena sposobnost koncentrovanja mokraće - hipotonija mokraće, otporna na dejstvo antidiuretskog hipofiznog hormona (u poređenju sa stepenom oštećenja glomerularne fiItracije ovo oštećenje je veće u pijelonefritisima, nego u drugim nefropatijama.
 
  • nedovoljna      sposobnost za izlučivanje kisele mokraće (ako još ne postoji smanjenje      globalne  funkcije  izlučivanja, ovaj poremećaj moguće je      dokazati samo probom opterećenja sa NH4CI,       onda se ispoljava zakašnjenje u izlučivanju H jona, nedovoljno      sniženje pH mokraće, koja ne pada ispod 5 kao kod zdravih osoba).
  Nedovoljno izlučivanje NH4 jona.
Postoje urinarni gubici bikarbonata i natrija, što ima za posljedicu pad bikarbonata u plazmi. Ako metabolička acidoza nije kompenzovana, može doći i do pada pH plazme.
Jon Cl plazme je povišen.
Rezultat je hiperhloremija sa acidozom.
Pri ispitivanju odvojene mokraće može se konstatovati nesimetrična oštećenja funkcija (ispitivanje ureteralnim sondama ili jednostavnije metodom scintigrafije, ili izotopske renografije)..
 
  • U      slučajevima opstrukcije, poslije uklanjanja iste, funkcija bubrega može      biti očuvana, ako prekid izlučivanja nije trajao duže.
   
  • Ako      je mehanički zastoj trajao nekoliko dana, više je oštećena sposobnost      koncentrovanja nego glomerularna filtracija.
   
  • Ako      je kompletna opstrukcija trajala više od 3 nedelje bubreg iza prepreke      teško je oštećen i po uklanjanju prepreke nema osetnog poboljšanja      glomerularne filtracije, ona ostaje jako snižena.
   
  • Ako      je kompletna opstrukcija bila 10-12 nedelja onda je bubrežna funkcija      definitivno ugašena.
   
  • Bubreg      iza nepotpune opstrukcije održava se dugo ako je drugi zdrav. Hiperpresija      prouzrokuje oliguriju, hiperosmolarnost, smanjenje natrija u mokraći,      smanjenje glomerularne filtracije istoga.
  Hiperpresija, refluks mokraće prouzrokuje funkcionalno oštećenje reverzibilne prirode, ali ako stanje traje dugo nastaju definitivna oštećenja bubrega i odgovarajući funkcionalni poremećaji.
 
  • Nepotpuna      opstrukcija sa održanom diurezom:
  Glomerularna filtracija je normalna ili smanjena.
PSP jako snižen, naročito u poređenju sa klirensom uree i kreatinina, koji nisu u odgovarajućoj mjeri smanjeni. To dokazuie da postoji povećanje mrtvog urinarnog prostora tj. prepreka na ekskretornim putevima.
Hiperazotemija, acidoza, hiperhloremija, deshidratacija zbog renalnih gubitaka vode su glavni humoralni poremećaji nekompletne opstrukcije koja je dovela do težeg oštećenja glomerularne i tubularne funkcije.
Funkcija poslije uklanjanja prepreke ako je hiperpresija u pijelonu bila uzrok bubrežne insuficijencije:
Obligatna poliurija, dehidratacija, hipovolemija, hipo ili hiper-natremija.
Poslije nekoliko dana uspostavlja se i glomerualrna i tubularna funkcija, kao i osjetljivost na antidiuretski hormon.
Zavisno od stepena opstrukcije i njenog trajanja zaostaju definitivni ispadi funkcija poslije uklanjanja mehaničke prepreke, odnosno uzroka povišenog pritiska u pijelonu.
 Minimalni program ispitivanja funkcionalnog stanja: •           Klirens uree i kreatinina. •           Koncentraciona proba. •           PSP proba. •           Kiselinski titar. •           Urološko ispitivanje urinarnih puteva, pijelografija. Prognoza
Opstruktivni intersticijelni nefritis je obolenje čija prognoza zavisi od prirode opstrukcije, stepena opstrukcije i naročito od dužine trajanja opstrukcije.
Od značaja je da kad se ukloni uzrok opstrukcije, čak i ako je ona dovela i do Iezija koje nisu više reverzibilne prirode, te lezije gube evolutivan, progresivan karakter.
Ukoliko se prepreka ukloni brzo moguća je potpuna reparacija tkiva i restitucija funkcije.
Ako je opstrukcija djelomična na jednom bubregu, a drugi zdrav, onda destrukcija bubrežnog parenhima ne napreduje brzo, ali je neizbježna.
             
Само јаки можемо све, буди јака