EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike  (Read 355892 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #500 on: May 25, 2013, 09:54:20 PM »
Lazicu, hvala na podrsci, mnogo mi znaci... :)
Sok od krastavca...slazem se sa tobom da je u svakom slucaju mnooogo bolja varijanta nego operacija. :)
Moram priznati da je ukusan i mnogo bolji nego ako se mesa sa limunom ukoliko zelite da ublazite ukus / ne valja.
Samo cist sokic, odlican je. :)


Само јаки можемо све, буди јака

Offline Andjelka.K.

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #501 on: May 27, 2013, 11:51:54 PM »
Evo i mene konacno.
Tijana izvini, nisam ranije mogla da odgovorim na tvoj post. Pripremala sam dokumenta za operaciju. A kako imam problem sa stitnom zlezdom, i kamen u zuci morala sam brdo analiza da uradim.
Ajde prvo da ti odgovorim kako je bilo u trudnoci. Kontrole sam imala svakog meseca. Ultrazvuk, urin, krv. Ostala snimanja su rizicna za plod. Kod mene je sve bilo ok tokom cele trudnoce. Bolove sam imala cesto, oticala sam puno, cak previse. Veliki je rizik trudnoca sa bubrezima kakvi su meni. Sva sreca pa nisam imala nikakvih problema, a kako mi je doktor pricao moglo je doci ne samo do gubitka bebe, vec sam i ja bila u opasnosti. Porodila sam se ranije 20 dana. Sto je bolje, beba je bila 3800kg-a. Da sam izdrzala celu trudnocu morala bih na carski. Posle trudnoce mi se pogorsalo stanje. Dosla sam do zadnjeg stepena zastoja.
Ne bole me u isto vreme uvek, ali kada krenu bolovi ne pomaze mi ni jedan lek.
Operisana sam 07.05. Prvo mi je desni operisan, nikada se ne rade oba zbog komplikacija. Izvadili su mi rebro, uoglavnom se vadi zbog pristupa bubregu. Doktor se zaista trudio da mi rez ne bude preveliki. Isekli su mi kanal i kako on kaze ono sto ne valja. Napravili od tkiva novi i ubacili DJ sondu. Operacija je prosla super. Ali budjenje iz anestezije...... Bolovi nemoguci, ne mogu da se pomerim, vrtoglavica, mucnina. 2 dana sam umirala, davali su mi trodone, ali i pored toga sam trpela bolove.
Na intenzivnoj sam bila 3 dana. Slede 2 divna dana bez bolova. Da bi se sve u sekundi promenilo. Dobijam jake bolove, temperaturu, osecam kao da mi se nesto u bubregu isteze, probada, ne znam kako da opisem. Na ultrazvuku sok, zastoj i dalje postoji zapusen mi je kanal. Ako tako ostane i ako budem imala i dalje temperaturu morace opet da me seku. Pored svega toga upalila mi ze zucna kesa i stvorio jos jedan kamen. E to je vec bila prava nocna mora. Temperatura, bolovi, stres, neizvesnost, ma muka mi je bilo od svega. 2 dana je trajalo sve to. Jedva sam cekala sledeci ultrazvuk. Bolovi su polako poceli da se smanjuju pa sam pretpostavljala da ce biti sve ok. Tako je i bilo.
Konce su mi skinuli 17.05. Rana mi je super. Dj sondu ce mi izvaditi od ponedeljka zbog ciklusa.
Oporavak za sada ide super. Setam, igram se sa malom, danas sam cak i prala prozore. Smeta mi promena vremena puno. Tada imam bolove i tesko mi je uzasno. Jedva cekam sunce da mogu da uzivam.
Danas sam bila na kontroli i za sada je sve ok. Doktor mi je rekao da ce se pravi rezultat videti 3 meseca nakon operacije. I nada se da nece biti nikakvih problema. Nadam se naravno i ja. Parenhim mi je 10mm, duplo manji od levog. Ja se nadam da se to moze popraviti sada posle operacije.
Sto se tice levog bubrega za sada ga necemo dirati. Dok se ne oporavim dobro i dok ne vidimo kako ce desni raditi. Meni se ne ide na jos jednu operaciju, ja bih ako moze da se to zavrsi laparoskopski. Kod mene ne moze, ali pretpostavljam da u Bgd-u moze. Mislim da je previse operacija, jos ako budem morala i zuc....
Nadam se da si ti ok sada, i drago mi je sto ne moras na operaciju opet.
Bubreg ti si me sada uplasio za skidanje sonde. Ni meni nece dati anesteziju. A mozda nije ista sonda u pitanju. Uh.... ma briga me kada sam izdrzala ovo, i ta sonda ce izaci za cas.
Pozdrav.


Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #502 on: June 08, 2013, 02:30:43 AM »
A evo i mene  :-))))

Bio sam na kontroli na VMA...,  uradio rengen snimak... Sestra kaže: - Kod tebe je situacija OK, ima jedno malo parčence što je ostalo, ali ništa strašno.... 
Kaže da uradim metaboličko ispitivanje, kako bi mi doktor rekao u vezi ishrane šta da koristim. Posle sam uradio i to ispitivanje, isto na VMA ( daje se krv i mokraća ) i posle 2 nedelje otišao sam da uzmem rezultate... 
Doktor mi je napisao uputstvo šta od hrane da uzimam... i uz sve to i neki lek Nutri mag...

I to je to....  Nekako sam prebrodio ovo...

Ponekad osetim neko pomeranje ispod desnog rebra... čisto da mi to parčence da do znanje da je tu, ja to odmah protrljam rukom i sve bude ok....

Šta će dalje biti videćemo... Nadam se najboljem i da mi se neće opet ovo javljati.


« Last Edit: June 08, 2013, 03:33:09 AM by bubreg »

Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #503 on: June 08, 2013, 03:24:33 AM »
Evo šta mi je doktor napisao, ono najglavnije:
( Ovo je za moj slučaj, dakle nije univerzalno, sve zavisi od organizma do organizma )

Izbegavati unos koncentrovanih šećera, slatkiša i zaslađivača ....

Obavezno uneti 400 ml tečnosti pre spavanja, da ne bi došlo do koncentrovanja urina tokom noći

Unositi mleko i mlečne proizvode, ali umereno ( nikako ne izbaciti ove namirnice bogate kalcijumom iz upotrebe )

Održavati unos tečnosti 2.5 - 3 lit dnevno...  čajevi od koprive, nane, kamilice, lipe ruzmarina, peršuna, rtanjski, uvin...., razblaženog soka od jabuke....   Poželjan je unos vode bogate magnezijumom.

Obroke izdeliti na 3-5 dnevno. Konzumirati multivitaminsku, nejednoličnu ishanu, koristiti biljno ulje i pre svega niskokalorične namirnice....
Smanjiti unos kafe, crnog čaja, gustih sokova.... 
Zabranjeno je konzumiranje alkoholna pića, a naročito piva, kao gazirana pića, slatke limunade i "Cola" pića... 

Konzumirati Prolom vodu jer alkalizuje urin. 

Poželjna PH je između 6.0 i 6.6.



Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #504 on: June 08, 2013, 03:48:37 AM »

Kod žena je to i mnogo lakše i bezbolnije  :-)))


Bubreg ti si me sada uplasio za skidanje sonde. Ni meni nece dati anesteziju. A mozda nije ista sonda u pitanju. 

Offline zzjelena

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 5
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #505 on: June 28, 2013, 12:23:18 AM »
Nadam se da jos posecujete forum jer imam par pitanja.

Ja se lecim u pokrajinskoj bolnici u Ns-u, ugradjena mi je jj sonda, sada je nosim vec trecu nedelju,kod kuce sam, kamen mi je zaglavljen u mokracnom kanalu, pokusavam sve da bih ga izbacila ali ide tesko jer imam uzak mokracni kanal i urolog mi kaze da je jedva stavio jj sondu.

Imala sam deset dana pre stavljanja sonde uzasne bolove koje sam kod kuce trpela jer u pokrajinskoj bolnici u  Novom Sadu ne primaju u bolnicu dok ne dobijes temperaturu, kada sam dobila temperaturu i uvecanje bubrega, kao i hidronefrozu II-III, primili su me u bolnicu, posle 2 dana su mi ugradili jj sondu, posle postavljanja sonde imala sam uzasne bolove , dobijala sam protiv bolova injekcije. Pustena sam kuci posle dva dana.  Sada je treca nedelja kako nosim jj sondu i na rengenu su mi pre par dana rekli da mi kamen stoji na istom mestu, kada sam se cula sa urologom predlozio mi je da mi skine sondu i da pokusam prirodnim putem da izbacim kamen jer ce mi sonda prosiriti kanal. Rekao je i da ce da boli.

Ne znam zasto mi nije predlozio razbijanje kamena kada je kamen zaglavljen u gornjem delu mokracnog kanala? Nisam ga jos pitala... sta ako mi ne izadje kamen(urolog kaze da nije velik) ni posle vadjenja sonde?
Ne znam ali mi se cini da je u NS velika guzva na tom aparatu i da se ceka dosta dugo, ne znam sta da radim, koliko se ceka na vma i koliko kosta razbijanje  ESWL metodom?

totalno sam zbunjena?!


Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #506 on: June 29, 2013, 01:27:19 AM »
Ja sam slučajno sad naleteo, pa odmah da odgovorim

Moj savet vam je - idite na VMA - Beograd.  Mogu da kažem sve sve najbolje.  Niti sam čekao dugo na ESWL, niti sam imao problema sa ESWL.
Kad sam dosao prvi put, zakazali su mi da dođem na razgovor za 10-tak dana. Na tom razgovoru su mi zakazali intervenciju za 3 nedelje ( da bih sakupio sve od nalaza  )

Meni je intervenciju radio dr Savić. A sestra je Ruža, jedna sjajna, ljubazna, super žena! Tražite samo njih. Četvrti sprat! Zaista sam sjajano prošao.

*Pre toga - meni je isto bio kamen u gornjem delu, pa su ga prvo pokušali u Dr Mišović razbiti litotripsijom, ulaskom u mokraćni kanal, ali se kamen vratio nazad u bubreg, pa sam onda išao na VMA. A u vezi bolova, nisam imao neke bolove i tu sam dosta srećno prošao.



Nadam se da jos posecujete forum jer imam par pitanja.

Ne znam zasto mi nije predlozio razbijanje kamena kada je kamen zaglavljen u gornjem delu mokracnog kanala? Nisam ga jos pitala... sta ako mi ne izadje kamen(urolog kaze da nije velik) ni posle vadjenja sonde?
Ne znam ali mi se cini da je u NS velika guzva na tom aparatu i da se ceka dosta dugo, ne znam sta da radim, koliko se ceka na vma i koliko kosta razbijanje  ESWL metodom?

totalno sam zbunjena?!

Offline zzjelena

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 5
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #507 on: June 29, 2013, 08:38:05 PM »
Hvala na odgovoru, vidim iz tvog odgovora da se postupak lecenja razlikuje u NS KCV, meni si stavili jj sondu i nosim je vec tri nedelje, i sada zele da je skinu, i da pokusam jos jednom prirodnim putem da je izbacim kamen koji je visoko u  mokracnom kanalu, urolog kaze da cu ponovo dobiti bolove, sto me plasi, a i brine da ne dobijem infekciju, urolog preporucuje ovo jer su ostale metode invazivne i ostecuju organe, tkiva.

Sledece nedelje idem da mi skinu jj sondu, pa cu pitati urologa koji su dalji planovi, ako ne uspe prirodno izbacivanje kamena.

Hvala na odgovoru. :) Pozz svima sa foruma...svi ste hrabri!

Offline bubreg

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 71
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #508 on: July 06, 2013, 10:52:39 AM »
Pa pročitajte od ranije što sam pisao, ima detaljnije kako je išlo...
Pitajte vi lepo na VMA, ne gubite ništa radi obične informacije...   tel. 011 360 9049
Ja sam otisao tamo, tako sto sam uzeo UPUT od mog lekara opšte prakse. Uput, zdravstena knjižica overena – i poneo sam sve snimke. Nisam ništa plaćao. 
Dok sam čekao, pričao sam u holu sa drugim pacijantima, dolaze ljudi iz raznih gradova

  vidim iz tvog odgovora da se postupak lecenja razlikuje u NS KCV


Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #509 on: July 07, 2013, 03:59:14 PM »
Evo i mene posle gomilu prezauzetih dana....
Andjelka K.
Moram prvo da ti se izvinim sto ti kasno odgovaram ana poruku, a onda da ti se i zahvalim sto si pronasla malko vremena da mi pomognes i iz prve ruke kazes ono sto ti se desavalo tokom trudnoce.
Jedino ono sto mi nije jasno i cega se ja plasim jeste sam porodjaj.
Pretpostavila sam da ce se stanje bubrega pogorsati nakon porodjaja, ali mi nije nikako zamislivo da imam porodjaj prirodnim putem.
Plasim se kako ce to moj bubreg podneti i sam taj deo koji je operisan.
Plasim se da ce u toku porodjaja taj oziljak koji imam na ureteru puci i da ce mi se napraviti glupost.
Kako su ti to objasnili  i da li si nakon porodjaja imala bolove u bubregu?
Ja takodje imam problema, izgleda, sa zuci, neki pesak i malo savijena zuc... sve problem do problema....

Sto se tice tvog levog bubrega, koliko sam videla njegov parenhim je 20mm, sto je fenomenalno, nadam se da su i ostale reference bubrega isto tako dobre da bi se radila laparoskopija.
Ja sam pitala mog doktora za laparoskopiju i rekao mi je cuti i uzivaj... ne bas tako , malo se salim, ali sustina je u tome, posto mi je bubreg u jako losem stanju laparoskopijom moze samo da se pogorsa stanje i da bubreg pocne da se susi.
Znam da ti je muka od i same pomisli na jos jednu operaciju i ja ti od sveg srca zelim i drzim ti palceve da nemas to iskustvo jos jednom.

DJ sonda je DJ sonda, sve su iste i za isto se koriste / prosirivanje mokracnog kanala, ili u tvom slucaju drzanje mokracnog kanala i uretera u prirodnom obliku do trenutka skidanja.

Nadam se da su ti ipak davali lokalnu anesteziju, jer znam kako je mene bolelo sutradan, a samo mogu, tj. ni ne zelim da zamislim kako boli dok se vadi. 
Samo mi nije jasno zasto vade bez anestezije.


Само јаки можемо све, буди јака