EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Misicna memorija(muscle memory)  (Read 5933 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mladi bilder

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 136
  • Gender: Male
Misicna memorija(muscle memory)
« on: January 16, 2009, 10:25:40 PM »
Pa . takav je zivot, zajeban. Nego citao sam negde da onaj ko je u proslosti vezbao i imao misice
pa izgubio kasnije kad radi ponovo na misicnoj masi lakse ce je dobiti nego neko ko nije
nikad vezbao, to kao misici "pamte" da su nekad bili veliki.No to je tesko za objasniti a nije jos
ni dokazano.
Pa kako ti sad ide napredak, mislim jel se vraca sve na staro ili neide ?

Offline lokk1

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2294
  • Gender: Male
Misicna memorija(muscle memory)
« Reply #1 on: January 17, 2009, 07:48:38 AM »
Pa . takav je zivot, zajeban. Nego citao sam negde da onaj ko je u proslosti vezbao i imao misice
pa izgubio kasnije kad radi ponovo na misicnoj masi lakse ce je dobiti nego neko ko nije
nikad vezbao, to kao misici "pamte" da su nekad bili veliki.No to je tesko za objasniti a nije jos
ni dokazano.
Pa kako ti sad ide napredak, mislim jel se vraca sve na staro ili neide ?

muscle memory google it :D nije teshko za objasniti i dokazano je :D

na to se uzdam ... noga mi je posle operacije 45cm :D ... strashno .. zamalo da mi je ruka veca ;D morace neke supsi da padnu sada u oporavku :( :D
OATZ AND SQUATZ !

HATERS GONNA HATE!!

Offline Slipi

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 82
  • Gender: Male
Odg: Misicna memorija(muscle memory)
« Reply #2 on: January 17, 2009, 02:27:00 PM »
Misicna memorija se moze opisati kao vrsta kretanja na kuju se vremenom vasi misici navikavaju.Naprimer,bebe nemaju misicnu memoriju za hodanje ili puzanje.Jedini nacin da ti misici postanu naviknuti na taj pokret je da bebu naucimi kako da radi te stvari i vezbanjem ih dovede do napredka.
Kako beba bude ucila da hoda,padace manje,imace bolju ravnotezu i posle ce moci da koristi i druge aktivnosti kao sto je trcanje.

Iako je precizan mehanizam misicne memorije jos nepoznat,dokazano je da kada neko vezba novi pokret ili se priseca nekog starog,svo vreme postoji aktivnost u mozgu tokom toga.Dete koje hoda zapravo gradi nervne precice koje ce misicima dati osecaj misicne memorije-tojest graditi im pamcenje.
Drugim recima,cak i bez razmisljanja dete ce moci uskoro da prohoda a misici se prilagoditi tom procesu.Dete nece morati da kaze telu-sad hodaj- vec ce taj posao uraditi nervi i preneti tu poruku misicima.

Misicna memorija ovim postaje nesvestan proces.Misici rastu prilagodjavajuci se odredjenom pokretu.Ovo je vrlo vazno u svim sportovima.Sto cesce radite odredjeni pokret vase telo ce se na njega navici i raditi ga podsvesno u trenutku kada zatreba.Kada se pokret nauci misic je vec upoznat sa njim i nije mu tesko da ga ponovi,samim tim i stres koji je nekada imao kada je ucio taj pokret sada nestaje.
E to je u nasem sportu koliko dobro toliko i nije.Recimo pocetnik u BB neka bude ta beba,on ce na pocetku uciti da pravilno izveda neki slozeni pokret kao sto je benc.Kada prvi put bude probao taj pokret,njegovi misici ce biti trapavi-ruke ce stojati ukosene-jedna vislje druga nize i tako dalje.Shvatite to kao da je beba naisla na stepenik i pala.Pocetnikov nervni sistem ce samim tim sto je upravo naglo sokiran imati kompletnu paznju usmerenu na taj misic-u ovom slucaju grupu misica i pitati se:sta ova budala sada radi :crazy:???
Kao sto smo rekli misici rastu kada se prilagodjavaju odredjenom pokretu,samim tim njegovi misici ce poceti da rastu.Svima je poznato kako u pocetku misici brzo rastu i razvijaju se.Ali sta onda?Pocinju sve sporije da rastu,mi se trudimo i trudimo,pokusavamo da se sredimo na drugim poljima tipa ishrane ali slabo vidimo bilo kakav veci napredak.Sta se desilo?
Misici su se navikli na pokret koji izvodite svaki treci dan i tako vec par meseci i krajnje je vreme da misicu pokazete neki novi pokret koji nezna ili barem nije toliko naviknut na njega kako bi ovaj poceo da uci taj a zaboravlja ovaj.To jeste resenje,ili samo malo promenuti tok vezbi i vec cemo imati bolji efekat u teretani.Ali ipak onaj misic koji je vrlo dobro naucio onaj pokret za koji vise nije morao da se napreze NECE SKROZ ZABORAVITI TAJ POKRET.Posle nekoliko puta kada bi se vratili na njega on bi se setio.To je druga stvar koja nam je ponekad vrlo korisna ali ponekad nikako nije.
Posle nekog vremena nevezbanja kada se vratite u teretanu vasi misici su opet zaboravili pokrete koje ste izvodili.Zavisno od vremena koliko niste vezbali njima ce trebati vremena da se prisete.Naravno oni ce se prisetiti i vasi misici ce vrlo brzo dobiti onu staru velicinu i snagu,za mnogo manje vremena i truda nego sto je nekad kad ste bili apsolutni pocetnik trebalo.I to je misicna memorija,i vrlo je korisna u ovakvim slucajevima.

Zakljucak je da redovnim menjanjem pokreta nedozvoljavamo misicu da nauci pokret,jer kada ga nauci nece vise biti toliko stresa koji ga tera da se privikne i samim tim raste i razvija se,i redovnim promenama cemo donekle uspeti da razvijemo telo kakvo zelimo a da netapkamo u mestu :clap:

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Misicna memorija(muscle memory)
« Reply #3 on: January 17, 2009, 04:17:21 PM »
slipi ovo nema veze to sto si ti pisao sa misicnom memorijom...to st osi ti pisao-objasnjavao su filogenetske i ontogenetske sposobnosti a ne misicna memorija :)
al se nekad dobro jelo

Offline mladi bilder

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 136
  • Gender: Male
Odg: Misicna memorija(muscle memory)
« Reply #4 on: January 19, 2009, 08:32:46 PM »
slipi ovo nema veze to sto si ti pisao sa misicnom memorijom...to st osi ti pisao-objasnjavao su filogenetske i ontogenetske sposobnosti a ne misicna memorija :)
U pravu si, i ja mislim da to sto je on pisao nema veze sa onim o cemu je bilo govora na pocetku,
sa tim da ce neko ko je imao nekad misice lakse vratiti misice nego neko ko ih nikad nije imao
pa tek gradi od pocetka...

Offline Hans

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2519
  • Gender: Male
Odg: Misicna memorija(muscle memory)
« Reply #5 on: January 19, 2009, 08:39:27 PM »
tacno,isto vazi i za salo,svaki sledeci put definisanje ide malo lakse
Why so serious?

Offline luka.l

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 286
  • Gender: Male
Odg: Misicna memorija(muscle memory)
« Reply #6 on: January 21, 2009, 02:44:58 AM »
a i gojenje... :)
Powerlifting seems to be one of the only sports that you can be attempting to break a record and the guy whose record you're breaking is screaming at you to get it.

Offline nellle

  • ExYu sampion-JUNIOR
  • *
  • Posts: 212
  • Gender: Male
  • masa je keva!!!!
Odg: Misicna memorija(muscle memory)
« Reply #7 on: January 21, 2009, 11:09:09 AM »