EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Tonus hleb - odlican izvor vlakana  (Read 41959 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline filip85

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 963
  • Gender: Male
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #40 on: September 22, 2012, 02:35:12 AM »
Ne, moj argument je prof. dr Dragan Katanic.
Htela sam da ti ga predstavim.

A ovo je moj nutricionista, takodje lekar i profesor.

Jos uvek nisu gostovali povodom zumanaca na televiziji.  :dunno:



Ok, ne mogu sad da gledam random klipove o antioksidansima, kad bude nešto na temu uticaja žumanaca na LDL holesterol kod zdravih i fizički aktivnih osoba, onda postavi, da ne lutamo sad previše.



Vidi se koliko si strucan kad uopste mozes hormone da povezes sa holesterolom. :evillaugh:


Verovala ili ne, jako su povezani. :)


Uzgred, moj otac nema hormonski disbalans, nego problem sa ldl holesterolom o kome pricamo, i ne sme da konzumira zumanca. Koji put vise to da ti ponovim?


Ja stvarno ne znam kakav tvoj otac ima zdravstveni problem, ali ponavljam opet - govorimo o zdravim i fizički aktivnim osobama. Tvom ocu se sigurno nije povisio LDL holesterol od žumanaca već od generalno loše hrane koja se jede (koju jedu i moji u kući, da ne pomisliš da sad nešto negativno govorim o tvom ocu).
Pogledaj šta ljudi oko nas jedu, kakvu hranu unose... i onda ti dođeš ovde gde ljudi jedu uglavnom nemasno meso, ne jedu belo brašno, peciva, šećer, slatkiše i razne grickalice, ne prže hranu u decilitru ulja i pričaš kako će im skočiti LDL holesterol od par žumanaca. Malo nelogično. :)


Laku noć.

Offline eleonora

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 59
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #41 on: September 22, 2012, 03:00:54 AM »
Ne znam ni zasto se i dalje natezem sa tobom, ali dobro... valjda mi djavo ne da mira.

Zdrava i fizicki aktivna osoba moze da unosi umerenu kolicinu svih prihvatljivih namirnica. Jaje jeste prihvatljiva namirnica. Tu se slazemo. Ono u cemu se ne slazemo jeste kolicina. Ja smatram da je jedno dovoljno, vi smatrate da je 6 normalno. Smatram zato sto mi je tako rekao lekar, vi smatrate zato sto ste procitali na internetu, i to je to. Otisli smo predaleko.

Svako od nas ima pravo da smatra onako kako zeli, i da veruje u ono sto mu odgovara. Moj pristup bio je malo navalentan, priznajem. Nikom nisam dosla da solim pamet, vec da prenesem misljenje nekog strucnog, koji smatra da gresite. Mozda i vi imate nekog svog lekara koji vam je preporucio da jedete tako. Slusacete koga zelite. Vasa stvar. Mnogi ljudi na forumu imaju dragocene i korisne savete, da nije tako, ne bih ni bila ovde. Ne bih ni trazila savete da ne mislim da mnogo znaju. Ali imam pravo i da izrazim svoje misljenje. Niko od prisutnih u diskusiji nije mi se obratio na nacin na koji si mi se ti obratio, i to je ono sto me ljuti. To je vec odraz tvog nevaspitanja.

Laku noc i svako dobro.


Offline tenssa

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2787
  • Gender: Male
    • www.flash-dizajn.com
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #42 on: September 22, 2012, 07:32:26 AM »
Eleonora moze pitanje?

Zasto je meni holesterol dobar nakon dvogodisnjeg svakodnevnog konzumiranja bar 5 cjelih jaja (na dijeti 3 cjela i vise bjelanjaka)?

Ni ti ne znas, vec samo prenosis sta si cula, od "strucnih" ljudi, a oni da su dovoljno strucni bi malo citali i edukovali se, a ne radili po informacijama iz proslog stoljeca. I kakve veze ima sto je informacija sa interneta, rijec je o zvanicnoj studiji gdje su sve informacije poznate. Imas puna imena ljudi (doktora) koji su radili studiju, ako ti oni nisu dovoljno strucni ona ne znam sta da ti kazem.

I kao sto neko rece ne mozes porediti nas i nasu ishranu sa ishranom prosjecnog covjeka, sjecam se kada mi je lik na poslu govorio kako djeci ne daje vise od 3 jajeta sedmicno "jer su doktori tako rekli da ne valja", ali zato domace slanine i cvaraka, ihahaj, to je domace i zdravo...
hmmm..dobro ..ipak wi znate mnogo wise od mene..poslusacu was..uradicu owako...sad ima da jedem swe ziwo cak cu i surutke i sok  od cvekle da kupim..tj svu zdravu hranu..za 1 mesec cu onda da uzmem metan..a posle metana cu jos wise da jedem.a onda cu stucem jos jednu turu pa posle toga cu 3 meseca da jedem kao stoka..a kasnije ako se wide rezultati nastawicu sta da  wam drugo kazem..uglawno hwala wam puno..pozdraw.

Offline eleonora

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 59
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #43 on: September 22, 2012, 08:23:56 AM »
Verovatno zato sto unosis dovoljno namirnica koje povecavaju HDL (dobar) holesterol, koji sakuplja stetne masnoce iz krvnih sudova. Ako ti je HDL visok nemas cega da se plasis.
Ako su jaja jedini izvor loseg holesterola, a pritom jedes nemasne mlecne proizvode, nemasno meso, gomilu vlakana iz interalnih zitarica i povrca, hladno cedjeno maslinovo ulje, masline itd. To sve spada u namirnice koje povecavaju dobar holesterol. Medjutim, spominjete u temi nejedenje hleba i zitarica, zbog toga sam vas pitala zasto unosite toliko jaja?

Da li jedes crveno meso? I to moze da ima uticaj na povecanje LDL holesterola. Ali, crveno meso se mora jesti u umerenim kolicinama. Belo ga ne moze zameniti, jer nema gotovo nikakav uticaj na jacanje kostiju.

Isti slucaj je i sa jajima...

Zasto ne uzivati u svemu pomalo? Jedno jaje, 100g dzigerice da prste polizes, jedna snita slanine sa sirovim povrcem u salati, malo hleba da sve sto je lose pokupi i izbaci napolje. Jos bolje ako su mekinje u pitanju, ako vec volite ovsene pahuljice u tolikoj meri. I uz to uzmes u obzir da unesemo preko 2 litre tecnosti dnevno. Medjutim, ovde se pise o nejedenju hleba, nekonzumiranju slozenih ugljenih hidrata, a preteranom konzumacijom jaja. To je ono sto svo vreme pokusavam da vam kazem.

Ono sto takodje ima uticaj na odnos loseg i dobrog holesterola je genetika. Mozda i njoj mozes da zahvalis jednim delom. :) Tako je barem u mom slucaju. U potpunosti sam povukla na majku.

Radnici koji pomazu ljudima moraju da prate aktuelnosti u svetu. Isto kao sto i pravnici moraju da prate zakone, isto tako i lekari moraju citavog zivota da uce. Sigurno je da se ne oslanjaju samo na ono sto su naucili na fakultetu pre sto godina. Pogotovo ako imas srece da te lece strucnjaci, kao sto je to kod mene slucaj. Necu da ga hvalim, ali ovaj endokrinolog mi je izlecio opstipaciju, nesanicu, hormone... iako mu to nije uza specijalnost. Hocu da kazem da su generalno obrazovani kad je u pitanju opsta medicina. Preterano se generalizuje i potcenjuje njihova struka. Tebi je upala kasika u med ako se susretnes sa lekarom koji uci citav zivot.

Ono sto nama ostaje jeste da se brinemo o sebi koliko god mozemo. Svi smo mi preuzeli stvar u svoje ruke tako sto smo krenuli da se bavimo sportom. Isto koliko zarad dobrog izgleda, toliko i zarad zdravlja. I nije ponekad lose proveravati u laboratoriji sve ono sto nam padne na pamet. Necemo ceo zivot imati vremena da svaki dan posvecujemo svom telu toliko paznje kao sada. Moj otac je recimo bivsi kosarkas. Nije imao problem sa holesterolom dok je igrao kosarku. Otkad mu je posao vezan za stolicu, neredovnu ishranu onako kako mora, javio se problem sa holesterolom. I o tome pojma nije imao dok se nije pojavio giht.

Offline tenssa

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2787
  • Gender: Male
    • www.flash-dizajn.com
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #44 on: September 22, 2012, 08:34:12 AM »
Quote
nekonzumiranju slozenih ugljenih hidrata
Nadji gdje ovdje pise da se ne smiju konzumirati slozeni ugljeni hidrati?


Quote
Zasto ne uzivati u svemu pomalo? Jedno jaje, 100g dzigerice da prste polizes
Ista ta dzigerica je filter za toksine, puna otrova...

Quote
jedna snita slanine sa sirovim povrcem u salati, malo hleba da sve sto je lose pokupi i izbaci napolje.
Ti malo zajebavas sada?   :)

Quote
Medjutim, ovde se pise o nejedenju hleba
Da, rafinisanog bijelog hljeba jer kod nas nema bas kvalitetnog hljeba...


Quote
Radnici koji pomazu ljudima moraju da prate aktuelnosti u svetu.
Ma nemoj, ko bi rekao da moraju, steta st one prate, mozda bi se edukovali bolje, hebe se njima za napredovanje, usavrsavanje i edukaciju, njima je bitno da se primi drzavna plata...

Quote
nije ponekad lose proveravati u laboratoriji
Pa provjerio sam, nakon 2 godine jedenja 5 cijelih jaja krvna slika savrsena, u cemu je onda problem?

Quote
Otkad mu je posao vezan za stolicu, neredovnu ishranu onako kako mora, javio se problem sa holesterolom.
Neka bude srecan sto nema gorih problema...neredovna fizicka aktivnost, losa ishrana...realno moras biti malo tup pa ocekivati da takva osoba bude zdrava...

I tako, a molio bih te kada vec raspravljamo da pocnes odgovarati na moja pitanja, to se inace smatra kulturom da odgovoris kada te nesto pitam, posto je ruzno vise puta pitati...
hmmm..dobro ..ipak wi znate mnogo wise od mene..poslusacu was..uradicu owako...sad ima da jedem swe ziwo cak cu i surutke i sok  od cvekle da kupim..tj svu zdravu hranu..za 1 mesec cu onda da uzmem metan..a posle metana cu jos wise da jedem.a onda cu stucem jos jednu turu pa posle toga cu 3 meseca da jedem kao stoka..a kasnije ako se wide rezultati nastawicu sta da  wam drugo kazem..uglawno hwala wam puno..pozdraw.

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #45 on: September 22, 2012, 08:47:03 AM »
Ljudi, nije sve u telesnoj masnoci, ima nesto u onoj u krvi i izmedju krvnih sudova.
I nemojte da se igrate sa svojim zdravljem jeduci jaja u toj kolicini. Niko ne moze da me ubedi da je normalno i potrebno jednom coveku 5, 6 jaja dnevno. To je neumereno i bespotrebno.
Otac mi ima problem sa losim holesterolom u krvi, i izricito mu je zabranjeno da unosi jaja. Znam koliko je ozbiljan problem, pod strucnim nadzorom lekara je.

Vi ga mozda nemate sad, ali na taj nacin sigurno povecavate rizik. A sta to povlaci sa sobom? Pa kardiovaskularna oboljenja i rizik od infarkta.

Naravno da su telu potrebne masti. Ali postoji nesto sto se zovu dobre i lose masti. Manite te tekstove sa interneta, nijedan, ali nijedan lekar vam nece reci da su jaja dobar i bezbedan holesterol.

Moj lipidni status je savrsen. I cik pogodite koliko jaja smem da unosim? Jedno!
pa drugo je sto tvoj otac ima genetski visok holesterol, on nije to dobio jeduci jaja.nasledio je od oca majke..kapiras
ali da jede jaja ne bi dobio jos veci, jer to tako ne funkcionise..nego nasi glupi lekari ne znaju nista novo jer su obrazovani po titovim sistemima skolstva, zato nam je zdravstvo na poslednjem mestu u svetu
pa cekaj kako da verujem lekaru iz srbije a ne verujem lekarima iz celog sveta
dali smo ti linkove STUDIJA to je merodavnije nego izjava nekih nasih doktora

vidi, niko tebe ovde nece da zezne..ali bar procitaj sta ti se da..ne stavljamo traceve kao primere..
 evo cak i nase trac novine menjaju pricu o jajima :)

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/323586/Konzumacija-jaja-ima-pozitivan-uticaj-na-metabolizam-i-sitost
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline filip85

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 963
  • Gender: Male
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #46 on: September 22, 2012, 10:18:04 AM »
Niko od prisutnih u diskusiji nije mi se obratio na nacin na koji si mi se ti obratio,



Ne razumem stvarno, na koji način? :boxed:

Daj molim te, ne drami i ne glumi žrtvu, ako se ne slažem sa tobom to ne znači da te vređam.
Štaviše, čak sam i iskulirao ovakve podrugljive komentare:

Vidi se koliko si strucan kad uopste mozes hormone da povezes sa holesterolom. :evillaugh:


Nisam udarao istom merom stavljajući ove smajlije koji se rugaju, iako su tvoji postovi dali  i previše povoda za to. :)

Kao što rekoh, prestani da dramiš i izigravaš ugroženost, niko tebe ovde ne napada a kamoli vređa. Došla si da drugima popuješ da kako ishrana nije zdrava jer jedu jaja a ne jedu hleb. Ti jedi kako hoćeš, to je tvoja stvar samo ne prosipaj gluposti kao što je ova:



Zasto ne uzivati u svemu pomalo? Jedno jaje, 100g dzigerice da prste polizes, jedna snita slanine sa sirovim povrcem u salati, malo hleba da sve sto je lose pokupi i izbaci napolje.



Jel možeš malo detaljnije da opišeš tu proceduru "izbacivanja napolje", veruj mi da bi mnogi ovde voleli da pojedu neki junk i hlebom sve ono loše "pokupe i izbace napolje"? :)

Offline Alokin

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 494
  • Gender: Male
Re: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #47 on: September 22, 2012, 11:05:39 AM »
Nakon ovog citata sa jednim jajetom, dzigericom i hlebom mislim da vise nema potrebe raspravljati na ovu temu :o

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #48 on: September 22, 2012, 12:36:46 PM »
Hormoni i holesterol nisu povezani?  :wallbash1: 
Ja sam radio krvnu sliku 2 dana posle perioda kad sam jeo 10 celih jaja svaki dan (keto dijeta) i bila je savrsena. Drugar je radio posle perioda kad je jeo 20 celih jaja dnevno i bio je celokupni holesterol malo povecan, ali je jeo i majonez i svinjetinu u tom periodu.
Kako to da je belo meso pristupacno kad meni treba 1.5kg dnevno?
Dzigerice i ostale filtere organizma koje si preporucila necu ni da komentarisem.
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline eleonora

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 59
Odg: Tonus hleb - odlican izvor vlakana
« Reply #49 on: September 22, 2012, 12:44:13 PM »
Kao prvo, smirite strasti. Ovo je forum, i svako ima pravo na svoje misljenje. Nikoga od vas nisam uvredila, samo se ne slazem sa vama. Rekoh vam, verujte u sta hocete.
Ponekad nije lose cuti nesto sto odstupa od onoga cega se pridrzavate, pogotovo ako je obrazlozeno. Svidela se ta logika vama ili ne.

Nedovoljno konzumacija slozenih ugljenih hidrata spram tih jaja koje jedete.
Dzigerica se ostavi 24h u mleku, i toksina nema. Ali pretpostavljam da i mleko ubrajate u lose namirnice, tako da vam to ne dolazi u obzir.
Ne zafrkavam. Ne konzumiram ni slaninu, ni dzigericu uopste, cak ni crveno meso u dovoljnoj meri. Samo svrstavam te vrste namirnica u istu u kojoj su jaja. I smatram ih losim, odnosno junkom. Ne znam kako da ti blize priblizim taj proces sa LDL i HDL holesterolom od onoga sto sam napisala. Delovalo mi je u potpunosti jasno. Ako nista, znate i sami funkciju vlakana, pa povezite sve to u jednu pricu.
To nije tacno da kod nas na trzistu nema pravog hleba. Sve gde pise graham brasno, to ti je integralno brasno, i to je dobar hleb. Ako si vec toliki fanatik kao i ja, i ne podnosis nigde dodat secer i aditive, koji moraju da se dodaju kako bi hleb moga da izdrzi transport, onda uzmi pa ga zamesi sam. Uopste ni ne moras jesti hleb, to je sasvim individualno. Rekoh vec, izvora slozenih ugljenih hidrata imas koliko hoces.

Krvna slika nije isto sto i lipidni status. Krvna slika pokazuje odnos krvnih zrnaca, a lipidni status holesterol u krvi. Cisto sumnjam da bi iko iz cista mira proverao ovo drugo, jer je u pitanju analiza koja kosta oko 4 hiljade dinara.

Zbog cega je merodavnije? Sve je merodavno u istoj meri. Isto tako na internetu mozes da nadjes i studije nekog kanadskog univerziteta koji smatraju da je za krvne sudove jedenje jaja isto lose kao i konzumacija cigareta. Ali, to macku o rep. Da ne mislite da to koristim kao argument.

Sledeci put kad budem otisla na kontrolu, pitacu je da mi objasni zasto ne podrzava konzumaciju jaja. Ne da bih se pravila pametna, nego da i sama saznam vise o tome. Ako ih volite, pa jedite, majku mu, nece da vas ubiju.

I jos nesto - znam da nije prijatno kad se neko ne slaze sa navikama za koje smatrate da su odlicne. Nije ni meni bilo prijatno dok sam slusala kritike na moj rezim ishrane, za koji sam mislila da je zdrav.