EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Vegetarijanac-ishrana za masu  (Read 30671 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #40 on: September 29, 2007, 01:57:20 PM »
Gamby,koliko dugo si ti vec vegeterijanac? Zanima me bas... :crazy:
Sto se tice ovog programa sto si napisao...meni se cini OK za masu za jednog vegeterijanca  :innocent:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #41 on: September 29, 2007, 02:12:10 PM »
 :lol: :lol: :lol: :lol:

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #42 on: September 29, 2007, 02:49:32 PM »
:lol: :lol: :lol: :lol:
Sto se smejes?  :blowkiss:
Pitam Gambija koliko dugo vec ne jede namirnice zivotinjskog porekla,zato sto ne znam da li je upucen u to koje su posledice svega toga,nedostatka vitamina B12,koji se inace nalazi u mesu,ribi,jajima,iznutricama,dakle u namirnicama zivotinjskog porekla,nema ga u povrcu...a ima ih i u zitaricama,samo u jako malim kolicinama...ne verujem da unese toliko... :boxed:
Megaloblastna anemija,tacnije perniciozna anemija je posledica nedostatka vit. B12,a nastaje nedovoljnim unosenjem ili njegovom slabom apsorpcijom u zelucu,a kasnije i u ileumu(zavrsni deo tankog creva,gde se vrsi apsorpcija svih vitamina zajedno sa mineralima,hranljivim sasojcima itd. u krv)
Moze da da dodje do ostecenja nervnog sistema,ali verujem da vas to ne zanima,pa da ne pisem o tome...ali moje je da ukazem na to...kao zdrav. radnik.
Znam da cete mi sada reci i par gluposti koje mogu da se dese i sa unosenjem mesa...ali necu reagovati na to...jer je umerenost majka...a iskljucivost je bualastina i ne razumem onoga koji tako kaznjava sebe...za mene je to kaznjavanje...kada se covek necega odrice,a da je bez razloga.
Navescu samo neke od simptoma ne unosenja vit. B12 :
-parestezije ruku i nogu(osecaj obamrlosti)
-slabost i nestabilnost
-mentalna sporost
-depresija
-halucinacije
-osoba je bleda,malaksala i tesko dise
-na kraju i smrt ukoliko nastane anemija perniciozna...eto ukratko od mene
Postujem svaciji izbor...ne ljutite se sto se mesam u njegov izbor,samo sam htela da ukazem ostalima koji su nameravali da izbace ovo ili ono iz ishrane,da se prvo dobro informisu o tome sta je prednost,a sta mana toga i odluce se za ono sto prevagne...
 :blowkiss:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #43 on: September 29, 2007, 06:15:34 PM »
Sto se smejes?  :blowkiss:
Pitam Gambija koliko dugo vec ne jede namirnice zivotinjskog porekla,zato sto ne znam da li je upucen u to koje su posledice svega toga,nedostatka vitamina B12,koji se inace nalazi u mesu,ribi,jajima,iznutricama,dakle u namirnicama zivotinjskog porekla,nema ga u povrcu...a ima ih i u zitaricama,samo u jako malim kolicinama...ne verujem da unese toliko... :boxed:
Megaloblastna anemija,tacnije perniciozna anemija je posledica nedostatka vit. B12,a nastaje nedovoljnim unosenjem ili njegovom slabom apsorpcijom u zelucu,a kasnije i u ileumu(zavrsni deo tankog creva,gde se vrsi apsorpcija svih vitamina zajedno sa mineralima,hranljivim sasojcima itd. u krv)
Moze da da dodje do ostecenja nervnog sistema,ali verujem da vas to ne zanima,pa da ne pisem o tome...ali moje je da ukazem na to...kao zdrav. radnik.
Znam da cete mi sada reci i par gluposti koje mogu da se dese i sa unosenjem mesa...ali necu reagovati na to...jer je umerenost majka...a iskljucivost je bualastina i ne razumem onoga koji tako kaznjava sebe...za mene je to kaznjavanje...kada se covek necega odrice,a da je bez razloga.
Navescu samo neke od simptoma ne unosenja vit. B12 :
-parestezije ruku i nogu(osecaj obamrlosti)
-slabost i nestabilnost
-mentalna sporost
-depresija
-halucinacije
-osoba je bleda,malaksala i tesko dise
-na kraju i smrt ukoliko nastane anemija perniciozna...eto ukratko od mene
Postujem svaciji izbor...ne ljutite se sto se mesam u njegov izbor,samo sam htela da ukazem ostalima koji su nameravali da izbace ovo ili ono iz ishrane,da se prvo dobro informisu o tome sta je prednost,a sta mana toga i odluce se za ono sto prevagne...
 :blowkiss:

joj honey...meni je stvarno zao sto mene svi shvacaju pogresno pa evo i ti...

daklem....ovo sto si ti napisla je i vise engo fenomenlano....cak sto vise...da sam na lakijveom emstu rekao bih jedno veliko hvala jer si dala tako dobre info da nisi ni svesan.

e sada....ja se nisa msejao tebi....veruj mi..nego celoj ovoj prici oko price da neki ljudi nikako ne mogu da shvate neke stvari..i pored ispisanih miljardu texotva na ovu temu..

evo..ja nemam obicaj da se izivnajvam,ali tebi se izivnjavam ako sam te sa necim uvredio..nije mi bila namera.. :) :)
« Last Edit: September 30, 2007, 11:42:54 AM by Lazic »

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #44 on: September 29, 2007, 06:27:37 PM »
Neee,taman posla Pedja...nisi me uvredio nikako :rolleyes01:
A pitala sam te sto se smejes,jer sam mislila da ti je smesan njegov program ishrane  :lol: Znaci,nisam te pogresno razumela  :blowkiss:
Drago mi je da ti se svidja ovo sto sam napisala,znam da se mnogima nece svideti(vegeterijancima),jer oni uvek imaju neki odgovor na to,tipa da oni unose dovoljno proteina i putem namirnica koje oni konzumiraju kao sto su sojino mleko,fofu sir ili iz povrca i sve to mozda i stoji,ali premalo je za BB,a dovoljno da se prezivi...ali bolje da znaju sta moze da se desi iskljucivanjem mesa iz ishrane.
 :blowkiss:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #45 on: September 29, 2007, 06:36:52 PM »
Neee,taman posla Pedja...nisi me uvredio nikako :rolleyes01:
A pitala sam te sto se smejes,jer sam mislila da ti je smesan njegov program ishrane  :lol: Znaci,nisam te pogresno razumela  :blowkiss:
Drago mi je da ti se svidja ovo sto sam napisala,znam da se mnogima nece svideti(vegeterijancima),jer oni uvek imaju neki odgovor na to,tipa da oni unose dovoljno proteina i putem namirnica koje oni konzumiraju kao sto su sojino mleko,fofu sir ili iz povrca i sve to mozda i stoji,ali premalo je za BB,a dovoljno da se prezivi...ali bolje da znaju sta moze da se desi iskljucivanjem mesa iz ishrane.
 :blowkiss:


nemam sta da kzem osim blago tom lavu ili medvedu ili nekoj egozticnoj zivotnji sto je mazis na avataru  :) :) :) :)

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #46 on: September 29, 2007, 06:38:39 PM »
nemam sta da kzem osim blago tom lavu ili medvedu ili nekoj egozticnoj zivotnji sto je mazis na avataru  :) :) :) :)
Hvala  :girlblush:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline gamby

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 107
  • Gender: Male
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #47 on: September 30, 2007, 08:44:37 AM »
ica- beograd
znam za mogucnost nedostatka vitamina b12, ali isto tako znam da tijelo ima vlastite rezerve tog vitamina, takoder ljudi koji jedu namirnice ziv. porijekla trebaju tog vitamina vise nego veg.
Takoder danas je sva hrana obogacena tim vitaminom.
Dalje uzimam i vitamine u kojima uvijek ima i b12 vitamina.
Takoder jedem sir i mlijeko pa ga i tamo dobivam.
No sad me zanima, kad si vec spomenula nedostatak tog vitamina, sto stvarno i je zapravo najveci problem kod striktnih vege. odnosno vegana, ali zasto se taj nedostatak javlja i kod osoba koje jedu meso, jaja, ribu, mlijeko?
Ako zelis, mogao bih naci istrazivanja koja dokazuju da svakodnevno unosenje tog vitamina uzrokuje nestasicu samog vitamina u tijelu, zbog cega se on mora svakodnevno uzimati.
Btw, vegetarijanac sam oko 3-4 godine, i nije bez razloga, jer vidim da zivotinje isto imaju osjecaje za bol i ugodu kao i covjek, vjerujem da se moze posve normalno i zdravo zivjeti bez mesa i zato smatram da ako se to moze onda nema razloga ubijati nevinu zivotinju, po meni onda cisto iz nekih hedonistickih pobuda.
Hvala za misljenje o meniju, cini mi se dobar, samo eto nikako ne mogu uspijeti drzati ga se kako pise, uvijek radim i ne stignem jesti katkad kad imamo puno posla.

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #48 on: September 30, 2007, 09:17:53 AM »
joj majko mojaaaaaaaaaaaaaaaaa :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1:

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #49 on: September 30, 2007, 12:19:18 PM »
Ovako Gamby...
Quote
znam za mogucnost nedostatka vitamina b12, ali isto tako znam da tijelo ima vlastite rezerve tog vitamina
U pravu si za ovo,postoje zalihe vit. B12,ali te rezerve se iskoriste vec nakon 3-5 godina i tek tada se mogu javiti prvi simptomi. A podatak da si vegeterijanac vec 3 god. mi govori da bi trebao,ako vec nisi,da odes do prve laboratorije i proveris krvnu sliku.

Quote
No sad me zanima, kad si vec spomenula nedostatak tog vitamina, sto stvarno i je zapravo najveci problem kod striktnih vege. odnosno vegana, ali zasto se taj nedostatak javlja i kod osoba koje jedu meso, jaja, ribu, mlijeko?
Javlja se i kod osoba koje nisu vege,iz nekoliko razloga.
-javlja se kod osoba koje nedovoljno jedu meso,ribu...
- kod vegeterijanaca koji ne jedu uopste meso i ribu
-i javlja se kod "zdravih" osoba koji konzumiraju hranu zivot. porekla,ali im nedostaje instrinsic faktor u zelucu.Znaci,kod ovi ljudi dolazi do deficijencije vit. B12 zbog nemogucnosti njegovog resorbovanja zbog nedostatka unutrasnjeg faktora u zelucu,koji je mukopolisaharid i stvara se u sluzokozi zeluca. Taj faktor se u zelucu vezuje za vit. B12,stiti ga od delovanja raznih bakterija i olaksava njegovu apsorpciju do ileuma(tankog creva).
Najcesci uzrok nedostatka unutrasnjeg faktora kod ljudi je kongenitalnog porekla,sto bi znacilo da se osoba rodi tako.
-i poslednja grupa ljudi koji mogu da obole usled nedostatka vit. B 12  su osobe sa resekcijom zeluca i potpuna gastrektomija(delimicno ili potpuno ostranjen zeludac zbog ove ili one bolesti)
Takodje i oni koji su operisali tanko crevo modu da obole.

Quote
zivotinje isto imaju osjecaje za bol i ugodu kao i covjek, vjerujem da se moze posve normalno i zdravo zivjeti bez mesa i zato smatram da ako se to moze onda nema razloga ubijati nevinu zivotinju, po meni onda cisto iz nekih hedonistickih pobuda.

Pazi,ovo mi je malo smesno,nemoj da se ljutis...Ali,ako je neko emotivac to sam onda ja...Kao mala bila sam okruzena zivotinjama,i sad sam,...ali...ne znam,evo na ovo nemam komentar.
Ispade sad da mi koji jedemo meso smo uzasne i bezosecajne osobe... :evillaugh:

Sto se tice suplementacije vit. B12,samo nastavi sa njim,verovatno ces morati citav zivot,ukoliko ne promenis svoje stavove.
Samo pogledaj na deklaraciji da li uzimas cijanokobalamin,jer postoji nekoliko oblika vit. B12,ali ovaj je fizioloski aktivan u ljudskom organizmu.

Nista,drago mi je da smo razjasnili neke stvari...mogu samo da ti dam savet da onda gledas da unosis i hranom dovoljno ovog vitamina,a to je:
-obogaceno sojino ili pirincano mleko
-obogacene cerealije(ali citaj deklaraciju)
-pivski kvasac ili kvas...to je ono pice sto imas u prodavnicama
-neke zamene za meso(ja se u to ne razumem,ali pitaj bilo kog vegeterijanca,on ce znati)

Eto,to je to.
Ali,da jos jednom podsetim. Perniciozna anemija je bolest koja nastupa podmuklo,kada bolesnik dodje kod lekara da potrazi pomoc,anemija je vec prilicno izrazena.
Misljenja o vegerijanstvu i ovom problemu su veoma podeljena...cak ima i jako puno zdrv. radnika koji se odlucuju za ovakav nacin ishrane...ali nauka jos nije toliko uznapredovala da bi se tacno znalo sta i kako se sve desava...sada ce neki nutricionista mozda stati  na tvoju stranu...zbog ovog ili onog,ali niko ne moze da pobije cinjenice koje se javljaju kod nedostatka vit.B12.
 :blowkiss:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."