EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Wing Chun  (Read 164766 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #60 on: July 17, 2007, 10:43:18 PM »
E da , imas link sajta kfk zmaj negde na forumu , mozda i na ovoj temi samo par stranica ranije , ili da na temi kung fu , tamo imas informacije o trazenom klubu u Boru , i cini mi se kontakt adresu ili e-mail adresu , pogledaj
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #61 on: July 25, 2007, 02:19:21 PM »
Evo jedne male istorijske zanimljivosti . Po predanju Hung Gar kung fu-a , osnivac ovog stila Hung Hei Guan po kome je i dobio ime je posle spaljivanja manastira Saolin u Fukienu upoznao Fong Wing Chun , ucenicu Ng Mui , majstora stila Beli Zdral , sa kojom se ozenio i presao da zivi u grad Fa gde je ostao do svoje smrti u 90-oj godini . Inace Hung je zaista postojao , jos uvek se cuvaju pisani dokumenti iz tog vremena gde se ukratko opisuje kako je Hung ubio nekog coveka u tuci jednim udarcem rukom.
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #62 on: August 06, 2007, 09:04:38 AM »
Evo  retkog snimka na kome se vide par tehnika i deo prve forme Pao Fa Lien stila wing chuna ,



Ovaj stil se prenosio iskljucivo odabranim ucenicima , i koliko mi je poznato nijedan belac nije poducavan ovom stilu, Jos je karakteristicno  da pored siu lim tao ,chum kiu i biu jee formi koje su pocetni kurs u ovom stilu postoji jos sedam ili osam naprednijih formi praznih ruku , cetiri forme drvene luke i  set ili sedam formi sa razlicitim tipovima oruzija. Stil se nije menjao i modernizovao vec se i danas radi u formi u kojoj se radio kad je  i nastao.
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline virludob

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 230
  • Gender: Male
    • www.mojastranica.com
Odg: Wing Chun
« Reply #63 on: August 08, 2007, 06:44:52 PM »
Na ulici sam kupio veoma dobru knjigu o kung fuu,knjiga je radjena vise kao prirucnik,ali nisam hteo da pitam o knjizi vec o autoru.Autor knjige je Slavko Truntic-Trunta.Da li je neko od vas cuo za ovo ime sa obzirom da je knjiga izdata 1978?

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #64 on: August 08, 2007, 06:49:33 PM »
Truntic je prvi covek koji je poceo da radi wing chun u ex yu . Radi Tingovu verziju i ucio je direktno kod njega .Mislim da zivi u Zgrebu ,ali nisam siguran , ne pratim wing chun u Hrvatskoj
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline virludob

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 230
  • Gender: Male
    • www.mojastranica.com
Odg: Wing Chun
« Reply #65 on: August 08, 2007, 07:29:03 PM »
Znaci poznat je.Hvala na odgovoru.A kakva je Tingova verzija

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #66 on: August 08, 2007, 08:14:36 PM »
Nezahvalno je davati ocenu nekog stila borenja , za nekog je dobar , za nekog nije , ja cuda dam osnovnovne karakteristike i jos nesto podataka pa to proceni sam. Tingova verzija se oznacava imenom Wing Tsun , Koliko da se razlikuje od drugih. U osnovi to je ista vestina koju rade i ostali Yip Man-ovi ucenici , s' tim sto je Ting promenio nacin prenosenja vestine , tako da za razliku od ubicajenog kineskog neformalnog nacina prenosenja znanja gde ucitelj procenjuje sta ce kada preneti uceniku , u Wing Tsun-u postoji strogo odredjen program gradiva koje se prelazi , kao program u klasicnim skolama . Stil se odlikuje agresivnovcu , zasniva se na osam principa koje omogucavaju praktikantu da se momentalno prilagodi velicini , snazi , brzini i maniru borenja protivnika . Repertoar tehnika i formi je identican sa ostalim stilovima koji poticu od Yip Man-a . Meni se cini da Ting uradio sa Wing Chun-om isto sto i Funakosi sa karateom , bezrazlozno ga uprostio , i to ne na tehnickom nego na teorijskom i filozofskom nivou i napravio instant vestinu ,koja moram da priznam savresno odgovara zapdnjackom (citaj zapadnoevropskom i americkom) nacinu razmisljanja i shvatnja borilackih vestina . Dakle vestina ne donosi nista novo u odnosu na ostale stilove iz Hong Konga , sem sto uradjena sistematizacija i malo je "sazvakana" da bi bila pristupacnija zapdnjacima . Sto se tice samog osnivaca tu bi imalo po nesto da se kaze , ali o tome drugom prilikom.
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #67 on: August 08, 2007, 08:22:38 PM »
Zaboravio sam da napomenem da i sam radim Tingovu verziju Wing Chun-a
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline virludob

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 230
  • Gender: Male
    • www.mojastranica.com
Odg: Wing Chun
« Reply #68 on: August 08, 2007, 08:55:12 PM »
Hvala ti na objasnjenju. ;)

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #69 on: August 08, 2007, 11:03:07 PM »
Koliko si platio knjigu , ako nije tajna ?
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .