EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: GLUTAMIN-sve o njemu  (Read 262966 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Hans

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2519
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #220 on: October 02, 2008, 12:10:02 AM »
potpuno se slazem  :clap: doduse ovo za whey kroz sta sve prolazi to zavisi od obrade blabla to je vec druga tema,da ne dubimo vise....
Why so serious?

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #221 on: October 02, 2008, 12:34:11 AM »
Mislis na BCAA? Tacno, valja poceti stekati kes! Skup je ovo sport ljudi moji! :lol: :hitself:

@ vuksa - je l' mislis u pogledu odrzavanja trenute definicije ili dobijianja mase? Pozz
i brzi oporavak a i da sprecim katabolizam
al se nekad dobro jelo

Offline Vaki_LEE

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 204
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #222 on: October 02, 2008, 12:44:57 AM »
Uzimam Whey kao sto Lazic kaze, on je osnova! ;) Pa onda kada skupim kes, ili Glutamin ili BCAA!

U cemu je uopste razlike izmedju ova dva preparata,(glutamina i bcaa) izgleda da oba rade isti posao - oporavak i sprecavanje katabolizma?  :nonono:
It'a all about: Perfect Nutrition, Hard Work, Pain and Sacrifice a lots of Sacrifice!

Offline Hans

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2519
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #223 on: October 02, 2008, 01:24:42 AM »
razlika u efikasnosti... tri BCAA u vecem broju prodju oksidaciju u jetri nego glutamin...cak 5-6 puta...bcaa se prve trose pa su i tu efikasnije u sprecavanju katabolizma...glutamin ima tu "nesrecu" da je potreban vise drugim tkivima nego misicima,pa su zato bcaa efikasnije kao hrana za msiice...inace ako imas para uzmi i glutamin,ali  od ta dva bcaa bolje
Why so serious?

Offline Chivas

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1126
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #224 on: October 02, 2008, 01:27:13 AM »
Uzimam Whey kao sto Lazic kaze, on je osnova! ;) Pa onda kada skupim kes, ili Glutamin ili BCAA!

U cemu je uopste razlike izmedju ova dva preparata,(glutamina i bcaa) izgleda da oba rade isti posao - oporavak i sprecavanje katabolizma?  :nonono:

Pa sve su to aminokiseline.Samo sta se bcaa ne mozes predozirat.Uz to bcaa cuva muskulaturu(kako bi se reko razgranati lanac koji se sastoji od 4 vrste aminokiseline,zaboravih tocna imena),a glutamin(ili ti l-glutamine) pospjesuje obavljanje procesa u misicu.

ako ima whey i izmedju odabira je dali glutamin ili bcaa,savjetovo bi glutamin.isplativije(duze traje) a i bcaa ima u wheyu dosta.

mislim ima i glutamina ali cuj ja bez glutaminskog unosa koji mi je oko 10 grama dnevno ne bi mogo da funkcijoniram.Imam jako naporan posao,a i u tertani se bas ne stedim
Mozes biti jaci i veci,ali ludji....

Offline Hans

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2519
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #225 on: October 02, 2008, 01:38:21 AM »
pa ima i glutamina u wheyu dosta  :lol: :lol: BCAA-esencijalne AK Glutamin-neesencijalna AK

bcaa nisu 4 vec 3-Leucin,Izoleucin i Valin a to L treba da stoji ispred svake AK jer nije samo glutamin L oblik,recimo D oblik je otrovan za ljude...

zasto je isplativiji?ako ga pijes po 5-10 grama trajace dugo,ali nista neces od toga imati  :lol:

bcaa unos 0.44 grama po kg mase,preko toga vec nema potrebe oko treninga...

i cek vako...BCAA samo to rade znaci?a glutamin to(pospesuje obavljanje procesa u msiicu??? kakvih procesa kada misic sam SINTETISE od drugih AK(naime uglavnom od ALANINA) glutamin? )


samo je poenta doziranje,bcaa neki minimum dnevni bi bio 15 grama a glutamin barem 20-25(jako efikasan ako imate problema sa crevima,kozom)
znaci poenta je da glutamin koristimo u velikim dozama za "svasta" a BCAA nase telo vecinom usmerava ka msiicima,otud i pricam ovo hrana za misice...

da ne bude odma hejt,da se ogradim ovo nema veze sa istrazivanjima i slicnim,ovo je cista medicna,funkcionisanje ljudskog organizma,ako je ovo greska onda stvarno nijedan lekar i farmakolog na svetu neznaju sta pricaju...


da sumiram,i jedno i drugo je dobro,ali opet kazem BCAA efikasnije,to je to
Why so serious?

Offline Hans

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2519
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #226 on: October 02, 2008, 04:45:12 AM »
evo cak i na wikipediji ima  :lol: :lol:

In recent studies, glutamine-enriched diets have been linked with intestinal effects including maintenance of gut barrier function,[14][unreliable source?] intestinal cell proliferation, and differentiation.[15] It may be used in recovery after gut surgery or in the treatment of gut damage[16], the treatment of sepsis,[17] and irritable bowel syndrome.[18][unreliable source?] This may relate to the fact that the intestinal extraction rate of glutamine is higher than that for other amino acids, and is therefore thought to be the most viable option when attempting to alleviate conditions relating to the gastrointestinal tract. [19]

These conditions were discovered after comparing plasma concentration within the gut between glutamine-enriched and non glutamine-enriched diets. However, even though glutamine is thought to have "cleansing" properties and effects, it is unknown to what extent glutamine has clinical benefits, due to the varied concentrations of glutamine in varieties of food.[19]


kljucna recenica-the fact that the intestinal extraction rate of glutamine is higher than that for other amino acids

sto ce reci,dosta transportera za glutamin se nalazi u crevima,dok bcaa i ostale AK prolaze bez vecih gubitaka kroz tanko crevo do jetre

pa jos u jetru kad dodju 70-75% bcaa prodje u krvotok,dok polovina svih ostalih prispelih AK oksidise,sto ce reci dosad glutamin gubi se u crevima,jetri jos pola toga...

Dalje jos jedna stvar,BCAA pogotovo Leucin pomaze u lucenju Insulina nakon treninga sa tegovima gde ako se uzme sa prostim UH efekat mnogo veci nego bez bcaa i samo UH...naravno ovo takodje znaci da su bcaa donekle losije za uzimanje tokom dana jer dizu Insulin...

Glutamin ne dize insulin to mu je dobra strana,cak ga sve veci i veci broj ljudi koristi u poslednje vreme kada su na low carb dijetama,kada se ne piju UH u pwm niti bcaa,tada e glutamin odlicno resenje jer nece dici insulin ali ce kao ostale AK vise od polovine oksidisati u jetri i otici u popunjavanje glikogena...

dalje glutamin mozda z anijansu vise od bcaa pomaze samoj sintezi proteina u misicu,ali zato bcaa neuporedivo superiornije obavljaju anti-katabolicku ulogu...

opet,nista od ovoga nije sa T-nationa,Protein book-a ili od Polikvina...ciste medicinske cinjenice funkcionisanja ljudskog organizma pri unosu glut i bcaa bez ikakvog treninga i sa treningom sa opterecenjem...

cak imam poznanicu koja radi kao med. sestra u Hamburgu,kaze kako tamo pacijentima daju Glutamin intravenozno te se i nesto bolje iskoristi...a i glut i bcaa (kao i kreatin i jos dosta toga sto kod nas gledaju ko djavola) se koriste pri lecenju raznih oboljenja,od koznih tipa opekotine,do misicne atrofije,oporavaka od operacija itd itd...

eto to su neki pros and cons za glutamin i bcaa :)

@Modovi posto je ovo vec debeli on-off topic mogli bi zadnjih par postova staviti u novu temu nesto tipa glutamin vs. BCAA  :lol:
Why so serious?

Offline Chivas

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1126
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #227 on: October 02, 2008, 09:03:11 AM »
i dalje sma za glutamin ma koliko god ti prico.

najvise zato sta sam jedno vrijeme koristio whey i glutamin,a jedno vrijeme bcaa i whey i mogu ti rec nije bas mala razlika(bar na meni),sto se tice prve kombinacije bila mi je puno djelotvornija.Ne toliko da sam nesto ex napredovo,ali imao sma manju potrebu za snom i mogo sam 5 treninga tjedno i jos sam se super osjeco.Najgore je to sta ja radim velike kilaze i to od 1-8 ponavljanja sta mogu izvuc.idem na max kilaze,zato svaka 4 tjedna imam 2 tjedna kad radim samo male kilaze s stvarno bolesnim brojem ponavljanja.Razlog je taj sto ne zelim tjelo naviknut na samo velike tezine nego da ga s vremena na vrijeme sokiram.Kod tih sokova kad prelazim glutamin mi igra veliku ulogu.

Mozda je to samo do mene.Ipak ljudska anatomija je vrlo razlicita od covjeka do covjeka i sve je to individualno!
Mozes biti jaci i veci,ali ludji....

Offline ZMilos

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #228 on: October 02, 2008, 10:39:27 AM »
Kako li je Svarci izgradio onakvu muskulaturu i proporciju bez BCAA i Glutamina ?   :wallbash1::dunno: :wow: :lol:

Offline Vaki_LEE

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 204
  • Gender: Male
Odg: GLUTAMIN-sve o njemu
« Reply #229 on: October 02, 2008, 12:22:19 PM »
@ Hans & Chivas - hvala momci, uglavnom shvatio sam sustinu. ;)

Vidjecu da prvo krenem sa BCAA + Whey, pa posle mozda promjenim sistem i ubacim glutamin umjesto BCAA. Pozz!
It'a all about: Perfect Nutrition, Hard Work, Pain and Sacrifice a lots of Sacrifice!