EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: LEDJA  (Read 89104 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Invincible

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 310
  • Gender: Male
Odg: LEDJA
« Reply #110 on: March 19, 2010, 04:47:57 PM »
pa to sam i hteo da pitam, koliko su staticke vezbe efikasne? da li vredi gubiti vreme i snagu radeci ih?
I know what is within me, even if you can't see it yet. I will become what I know I am.

Offline simpson

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 869
  • Gender: Male
Odg: LEDJA
« Reply #111 on: March 19, 2010, 05:08:14 PM »
i shto je najvaznije shto radite iza ledja ??? kao pogadjate bolje ili shta ??? povredicete se samo .. .
svaka vjezba moze dovesti do povrede tako i potezanje sipke iza ledja, ev prvi put od tebe cujem da vise stete neg koristi od ove vjezbe, moze li pojasnjenje???, nisam strucan da kazem sto ta vjezba al mogu da kazem da drugacije pogadja ledja u odnosu na sipku do brade, logikom laika mogu pretpostaviti da i potisak sipkom iza glave( za ramena ) ima jos vece predispozicije za povredu pa je gotovo redovna vjezba svih vjezbaca??

Offline Invincible

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 310
  • Gender: Male
Odg: LEDJA
« Reply #112 on: March 20, 2010, 01:47:49 PM »
pa to sam i hteo da pitam, koliko su staticke vezbe efikasne? da li vredi gubiti vreme i snagu radeci ih?
I know what is within me, even if you can't see it yet. I will become what I know I am.

Offline nidzola

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 219
  • Gender: Male
Odg: LEDJA
« Reply #113 on: April 11, 2010, 10:08:18 AM »
svaka vjezba moze dovesti do povrede tako i potezanje sipke iza ledja, ev prvi put od tebe cujem da vise stete neg koristi od ove vjezbe, moze li pojasnjenje???, nisam strucan da kazem sto ta vjezba al mogu da kazem da drugacije pogadja ledja u odnosu na sipku do brade, logikom laika mogu pretpostaviti da i potisak sipkom iza glave( za ramena ) ima jos vece predispozicije za povredu pa je gotovo redovna vjezba svih vjezbaca??
nije prirodan polozaj da se vuce iza glave nesto, ne valja za ramenu kapsulu, slicno tj. isto pogadja misic... ako ti rame "krcka", prestani da radis lat iza glave i videces promenu, tako je bilo u mom slucaju, ne radim lat iza glave vec skoro 1 godinu, ledja i dalje napreduju, rame me ne zeza vise and i feel great! :)

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: LEDJA
« Reply #114 on: April 11, 2010, 10:14:05 AM »
jeste veci rizik kada rame dovodis u neprirodni polozaj,sa vucenjima i potiscima iza glave
ali do povrede se uvek dolazi samo zato sto vezbac bude nestrpljiv i u zelji da bude jaci,uradi vise ponavljanja, on pocne da izvodi vezbu nepravilno, pokret gubi formu i eto povrede
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline nidzola

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 219
  • Gender: Male
Odg: LEDJA
« Reply #115 on: April 11, 2010, 10:19:58 AM »
Danas Lat pull down vezba se izvodi u svakoj teretani sirom sveta. Razvoj lata je trazen zbog njegovog ucesca, pomoci kod zena u izgledu, a kod muskaraca da zadrze V oblik ledja.
I ako vecina ljudi se vodi sa tim da rade Lat pull down zbog lepog izgleda, latissimus dorsi misic ucestvuje u odrzavanju nekoliko kriticnih funkcija i odrzavanju zdravog misicnokostanog sistema. Na primer lat je jedini misic koji premostava kicmu sa ramenom. Link je vazan kod svih dizanja zato sto deluje kao najjaci ekstenzor ruke, lat se koristi da se tezina priblizi blize telu. Ova redukcija tezine protiv kicme pomaze mogucnost da se tezina podigne.
Lat misici komuniciraju sa suprotnim misicima gluteus maximus (guz) kroz vezivno tkivo na ledjima (thoracolumbar fascia). Ova vazna veza izmedju lat-gluteus sluzi da inervise rame i suprotni kuk; koja je vazna za efektivan pokret prilikom hoda, trcanja vucenja objekata na poslu ili sportu. Dodatno, lat-gluteal veza sluzi kao vazan mehanizam u stabilizaciji kicme.

Od pojavljivanja lat pull down masine, vecina ljudi izvodi pokret iza glave.I ako je vezba popularna kod vezbaca entuzijasta i sportista, vezba stavlja zglob ramena u rizik od povrede.

Na zalost, vecina masina je razvijena kod metal radnika koji nisu zainteresovani u trening sa opterecenjem ili su dizajnirane od mehanickih inzenjera, a ne od biomehanickih inzenjera. Rezultat je da vecina lat pull down masina ne dozvoljava optimalnu poziciju u zastiti prednje kapsule ramenog zgloba od mogucih povreda.

Prednja kapsula ramenog zgloba je napravljena od ligamenata i konektivnog tkiva, koji su dizajnirani da ogranice externalnu rotaciju i abdukciju (pokret od sredine tela ka napolju). Kada se izvodi iza glave lat pull down, ako masina ne dozvoljava da podstavite telo tako da kabl visi direktno iznad baze vrata iza glave (otprilike gde bi ogrlica bila iza vrata), kada pokusate da vucete sipku iza glave neizbezno je da ce te samo vase rame postaviti iza optimalnog ROM (amplituda pokreta) za bezbednu funkciju, vi cete ovo ponavljati pod znacajnim otporom.


Kada postavite sebe kabl i sipka treba da vise direktno ispred vaseg nosa kada sedite u dobroj uspravnoj poziciji, u ovoj poziciji najmanje forsirate zglob ramena u potencijalnu stetnu poziciju.


Drugi cesti uzrok ostecenja ramena prilikom vucenja iza glave je losa forma. Kada izvodite lat pull down vazno je da se ne savijate napred u torzou ili da gurate glavu u napred. Obe greske doprinose deformaciji ramena. Drugi vazan tip prilikom izvodjenja lat pull down je da uvek drzite podlaktice vertikalne koliko je moguce dok vucete sipku ka dole. Ako dozvolite vasim podlakticama da se pomeraju iz vertikalne ravni (uglavnom ako se naginjete u napred i gurate glavu u napred), stavice te veliki napor na subscapularis misic u vasem rotator cuff. Ovo moze dadovede do povrede rotator cuff-a.   
Prilikom vucenja sipke prema dole treba da vucete sipku samo do tacke u kojoj ona prolazi ispod brade. Vucenjem sipke do bradavica ce pruzrokovati da podlaktice prilaze horizontalno, torzo ce biti flexiran napred i glava se pomera napred, sto stavlje veliku kolicinu stresa na vrat, ramena i lakat izazivajuci povredu.

Isto tako je vazno da nema sport ili aktivnosti u kojoj morate da vucete tovar ili tezinu iza glave odozgo. Kad znamo ovo mi moramo pazljivo da razmotrimo valjanost vezbi pogotovo kad znamo da isti efekat mozemo da dobijemo vucuci tovar ili tezinu ispred glave sa dobrom tehnikom.

Ukoliko vas bole ramena prilikom izvodjenja lat pull down, vazno je da znate da postoje i drugi nacini da se ojaca i razvije vas Latissimus. Na primer mozete da radite  chin-ups, low rows, high cable rows, dumbbell rows, bent over rows i cak deadlifts; probajte teski dead lift i bicete iznenadjeni koliko radite latissimus.

http://www.chekinstitute.com/articles.cfm?select=10

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: LEDJA
« Reply #116 on: April 11, 2010, 10:24:58 AM »
nije dobar izvot teksta
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline nidzola

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 219
  • Gender: Male
Odg: LEDJA
« Reply #117 on: April 11, 2010, 10:27:45 AM »
nije dobar izvot teksta
znam zato sto je star, sa drugog foruma sam skinuo tekst, to je bilo ispod pa sam samo copy/paste..

Offline bbb

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 428
  • Gender: Male
Odg: LEDJA
« Reply #118 on: April 11, 2010, 04:36:42 PM »
to se meni desava kad radim triceps potisak iza glave,al samo sa levom rukom,kao da opterecujem rame i to kvrckanje,nekad bude i malo bolno....moram maksimalno da se fokusiram na pokret al opet ide teze sa levom rukom,a desna skroz ok....   

Offline juice

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Odg: LEDJA
« Reply #119 on: May 15, 2010, 06:39:51 PM »
http://www.fotorola.com/uploads/52d261adad.jpg

od jutros imam bol u ledjima,boli pa stane pa oopet i sve tako...vise probada:))

na slici sam oznacio :help: :help: :help: