EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Kreme vs. strije  (Read 91850 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Kreme vs. strije
« on: January 25, 2007, 11:15:09 AM »
Sa problemom strija susrece se vecina zena, a i muskaraca. Potpuno ih se nikad ne mozemo resiti, ali mozemo spreciti njihovo nastajanje i smanjiti vec ucinjenu stetu.



Strije, izduzene, nekoliko milimetara siroke, razlicito dugacke brazde na kozi, nastaju zbog stanjenja povrsinskog sloja koze i promena u strukturi vlakana elastina i kolagena u dubljim slojevima koze cija je funkcija da kozi pomazu u zadrzavanju oblika. Kada se srednji sloj koze (dermis) naglo rastegne, bilo tokom trudnoce, naglog povecanja misicne mase, nagle promene tezine ili u pubertetu zbog hormonalnih poremecaja, dolazi do smanjenja elasticnosti koze i do trganja elasticnih vlakana. Rezultat toga su ruzne linije po kozi tela - strije.

U zavisnosti do prirodnog tonu vase koze, strije se prvo pojavljuju kao ruzicaste, crvenkasto smedje ili tamnosmedje linije koje tek posle dobivaju ljubicastu nijansu. S vremenom se te linije izravnavaju s povrsinom koze i poprime nekoliko nijansi svetliji ton od prirodnog tona vase koze. Postupno postaju manje primetne, ali nikada ne nestaju. Mogu se pojaviti bilo gde na telu gde se koza rastegnula, a najcesce na delovima gde se skladisti salo, abdomenu, grudima, nadlakticama, bokovima i straznjici.



Prevencija

Kada se strije jednom pojave, ne mogu nikada nestati u potpunosti. Bitno je naci nacin da ih ucinite sto manje vidljivim pa zato sto ranije pocnite tretirati strije raznim preparatima.
Dok su jos crvene ili crvenkasto smedje nijanse, veca je sansa da ih neutralizujete. Jednom kada se linije poravnaju s povrsinom koze i izblede, postaju manje vidljive, ali ih je i teze leciti. Iako postoji teorija da na pojavu strija utice nasledni faktor elasticnosti koze, postoje i mere prevencije koje mozete poduzeti kako biste sprecili njihovo nastajanje ili im barem ublazili intenzitet:

1. Masirajte kozu rukavicom ili masaznom cetkom kako biste pojacali cirkulaciju.

2. Svakodnevno nanosite hranjive kreme ili losione na kriticna podrucja kako biste odrzavali elasticnost koze.

3. Jedite hranu koja pomaze zdravlju vase koze, bogatu vitaminima E i C, cinkom.




Lecenje

U ranoj fazi strije se mogu minimalizirati hidratantnim kremama. Ulje s vitaminom E koje pomaze opstem stanju koze moze smanjiti vidljivost strija. Vitamin A takodjer odlicno omeksava kozu, ali nije efektan kao tretinoin ili retin-A, koji pomazu kozi da stvori nove zdrave celije. Kreme su efektne u hidrataciji vanjskog sloja koze, ali ne mogu uvek prodreti dublje u kozu gde strije u biti i nastaju.
Takodje, ne mogu promeniti vec nastala ostecenja koze, ali mogu jako dobro delovati na strije u nastanku. Moze vam pomoci i ruzino ulje ili mleko za telo koje sadrzi vocne kiseline (AHA). One, naime, potpomazu regeneraciju celija koze, odnosno sagorijevaju vanjski sloj celija koze pa one unutrasnje zdravije celije izlaze na povrsinu poboljsavajuci tako teksturu i boju koze cineci je i podatnijom za upijanje hranjivih sastojaka iz krema i losiona koji joj vracaju elasticnost. Nakon nekoliko nedelja tretmana AHA kiselinama strije postaju manje vidljive, a koza fleksibilnija.



Pomaze i laser



Jedna mogucnost uklanjanja strija je i terapija laserom, koja je delotvorna samo ako su strije jos mlade, odnosno u fazi nastanka. No, ni ovaj tretman ne uklanja strije do kraja nego ih samo izbledi. Laser reaguje samo na tamnije nijanse pa, kada su strije tamnocrvene ili smedje, bit ce i najefikasniji.Za vidljivije rezultate potrebna je serija od barem desetak tretmana.

U borbi protiv strija na raspolaganju su vam i razni aparati koji deluju na osnovu kolagena - raspodjeljuju ga, vracaju kozi bolju teksturu, strije postaju manje izrazene, a koza ljepsa, kao i oni koji laganim usisavanjem i dubinskom masazom podrucja zahvacenog strijama pojacavaju cirkulaciju u tkivu i do 200 posto. Istovremeno izbacuju iz organizma toksine i nakupine vode. Sve to skupa deluje tako da strije postanu manje vidljive.


U trudnoci

Izmedju 75 i 90 posto zena dobije strije tokom trudnoce. Pojavljuju se u drugoj polovini trudnoce (sesti i sedmi mesec) kao jake crvene linije, najcesce u donjem delu trbuha, ali moguce su i na drugim delovima trbuha, na grudima, straznjici i bokovima. Nastaju kao posledica rastezanja koze, a iako pucanje koze nije bolno, mogu izazvati iritaciju i svrbez. Kao mera opreza buducim se majkama preporucuje specijalne kreme i losioni protiv strija.







Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #1 on: January 27, 2007, 01:04:19 AM »
ja sam koristio onu kremu "strijet"...pomoglo mi je, vrlo je efikasna kada se koristi u ranoj fazi. mada sam cuo od koleginice da joj je lekar preporucio neku za zivotinje, ali o tome stvarno ne znam. da li neko zna nesto o toj kremi ili masti? :dunno:
over & out

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #2 on: January 27, 2007, 01:56:07 AM »
cula sam i ja za to...znam i gde da pitam...stize odgovor ubrzo...  :dir_bye1:

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #3 on: January 27, 2007, 03:44:58 PM »
ja sam se sa strijama pomirio.imam in na butinama i ramenima.cak vidim i kako se sire.samo jedan dan vidim roze crticu na staroj striji...iskreno ne smetaju mi
al se nekad dobro jelo

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #4 on: January 27, 2007, 03:47:34 PM »
Pobele ce..opusti se :)
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #5 on: January 27, 2007, 04:11:34 PM »
pa one i jesu blede...nego kad se sire onda samo krajevi dobiju neku roze boju i onda se prosire za mozda 1-2 mm
al se nekad dobro jelo

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #6 on: January 27, 2007, 05:52:16 PM »
ja ispod pazuha i na bicepsima :crybaby:
over & out

Offline N_e_z_n_a_l_i_c_a

  • Clan
  • *****
  • Posts: 1507
  • Gender: Male
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #7 on: January 28, 2007, 09:45:07 PM »
ja ispod pazuha i na bicepsima :crybaby:
Pazuha takodjer, sve sam pokušao, mazem svaki dan, usporio sam nastajanje novih, manje se crvene, ali ipak su tu kao što gore i piše, uglavnom jedino mazanje usporava i prolongira nastajanje tog kožnog defekta, ZMA takodjer uzimam i mogu rec da sam dosta usporio njihov nastanak...
Dermatolog je rekao da je to koža koja je nazalost podobna za pucanje kojoj fali elasticitet prirodni i mi ga mozemo nadodat jedino losijoniam i ostalim kremama za to...
U pocetku su mi uzasno smetale, sad sam se navikao na moje dvije crtice od 3-4cm na oba pazuha... :mf_wink:
Član više foruma, al počeci se nikad ne zaboravljaju :)

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #8 on: January 28, 2007, 09:52:17 PM »
ja svoje zanemario vec...nek izlaze, sta da im radim, nisu modre, nisu ni crvene, nekad su bile...sad se naviko. sva sreca pa ih nemam vise od toga.
over & out

Offline Jelena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 79
Odg: Kreme vs. strije
« Reply #9 on: March 15, 2007, 09:06:37 AM »
nema tu neke filozofije - kad koza pukne pukla je za sva vremena, nema povratka niti bilo koja "magicna" krema moze da pomogne
jedino nije lose mazati preventivno, pomoci kozi da bude sto elasticnija pa da teze puca
ja ih imam dosta i uopste se ne tangiram vise oko toga.