EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Nikolaj Pešalov rasprodaje olimpijske medalje  (Read 4216 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mesozder

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 381
  • Gender: Male
Nikolaj Pešalov rasprodaje olimpijske medalje
« on: April 20, 2009, 01:11:39 AM »
"Sigurno se sjećate Nikolaja Pešalova, Bugarina s “fudbalerkom” koji je Hrvatskoj donio prvo i zasad jedino zlato s Ljetnih olimpijskih igara. Pod hrvatskom zastavom postao je olimpijski pobjednik u Sydneyju 2000. godine, a četiri godine kasnije, 2004., u Ateni osvojio je brončanu medalju.

Upravo taj Pešalov, koji je ne tako davno bio slavljen kao zaslužni hrvatski sportaš (odlikovan je najvećim državnim priznanjem, Ordenom Franjo Bučar), prolazi kroz teško životno razdoblje. Bivši olimpijski pobjednik ostao je bez ikakvih prihoda, nema posao i teško preživljava s obitelji u rodnoj Bugarskoj.

Zbog niza razloga Nikolaj se našao u teškoj životnoj situaciji i zadnje što mi je rekao jest da razmišlja o prodaji medalja koje je osvojio na Olimpijskim igrama samo kako bi preživio - rekao nam je Boško Čavka, izbornik dizačke reprezentacije i njegov najbliži prijatelj. 

Čavka je doveo Pešalova u Hrvatsku i to je u ono vrijeme bio pun pogodak jer Bugarin je afirmirao dizanje utega na ovim prostorima te je osvojio niz medalja za Hrvatsku, od kojih su najvrednija dva olimpijska odličja.

- Nikolaj razmišlja o tome da stavi medalje na internetsku prodaju ili da ih ponudi nekoj aukcijskoj kući. Molio sam ga da to ne čini jer to bi bilo grozno. Klub Bitumina nedavno mu je pomogao određenim novčanim sredstvima, pokušavamo ga zaposliti kao trenera, ali još smo daleko od trajnog rješenja - kaže Čavka.

Pešalov će u svibnju navršiti 39 godina, a karijeru je završio zbog niza ozljeda. Iako ima stan u Splitu, Pešalov najveći dio godine živi u Pazardžiku nedaleko od Sofije.

Pešalov nije jedini sportaš koji se nije snašao u životu nakon sportske karijere te mu je ugrožena egzistencija. Sportaši koji nisu imali sreću finacijski se osigurati tijekom karijere kasnije imaju velikih problema. Primjera je mnogo, ne samo kod nas nego i u svijetu.

Svojedobno je bila aktualna incijativa da se osvajačima medalja s Olimpijskih igara osiguraju mirovine ili naknade. Prijedlog je bio mjesečni iznos od 10.000 kuna za zlato, oko 7000 kuna za srebro te 4000 kuna za sportaša koji je osvojio broncu. Prijedlog je stigao do Vlade, ali još nije realiziran. Slične naknade postoje u mnogi državama, čak i u Srbiji te Crnoj Gori, gdje su na ovakav način zbrinuli zaslužne sportaše.

- Baš zbog Pešalova i njemu sličnih pokušat ćemo aktualizirati ovaj projekt. Radi se o najviše 200 sportaša i novčanom iznosu od 17,18 milijuna kuna godišnje. Naknade bi trebale ići preko HOO-a - kaže Čavka, koji je u Splitu incirao osnivanje Kluba olimpijaca."

IZVOR: jutarnji.hr

Sramota...

Offline Herbie

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 60
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #1 on: April 20, 2009, 02:07:06 AM »
cuo sam vec o ovome nesto na vestima................
TUZNO :nonono:

Offline Chivas

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1126
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #2 on: April 20, 2009, 02:23:37 AM »
i ja sam to cuo

ali sam čuo i da ga bandić poziva da dođe živjet u zagreb
Mozes biti jaci i veci,ali ludji....

Offline Herbie

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 60
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #3 on: April 20, 2009, 02:26:01 AM »
pa da ..............sad ce izbori  :wow: :yes: : ;)

Offline Chivas

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1126
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #4 on: April 20, 2009, 06:56:33 AM »
hehe ma kako god bilo da bilo.

Lijepo bi bilo njega malo vidjat po zg kad sam i ja iz okolice.

Opet s tim zna se da nije bandić već banditotas
Mozes biti jaci i veci,ali ludji....

Offline Mesozder

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 381
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #5 on: April 20, 2009, 09:06:43 AM »
Ma nebitan je sad Bandic ovdje i njegova serifovska ku...enja. Poanta je u tome sta je jedna od nasih najvecih sportskih legendi na rubu gladi.
I to ne zato jer je ko Tyson sve zapio i zakockao, nego zato sta se bavio sportom u kojem su primanja takva kakva jesu. A ova smrdljiva drzava mu ne da nikakvu penziju niti posao. Ali bitno da nam se premijer zato vozi u najskupljem autu od svih svjetskih drzavnika (i od Obame, i od Medvedeva, i od Sarkozyja...). Odvratno. Nemam rijeci.
I sta je najgore u svemu tome, sta se kad to cuje pocne motati po glavi nekom nasem mladom i perspektivnom powerlifteru? Hoce li i dalje trenirati istom voljom, ili ce se ipak posvetiti nekim drugim stvarima u zivotu?

Offline Chivas

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1126
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #6 on: April 20, 2009, 12:18:42 PM »
heh a krade se krade se

oni na vlasti zive po terminu

nek je dobro meni i samo meni,a za ostale mi se hebe.Nije tako stvar samo kdo nas nego u svim drzavama bivse juge.

E a da za onog blindiranog sanaderinog bmw nemam rijeci.Mislim da ga niko bas nije tio ubit,ali kad ga je kupio e onda sam i ja cak dobio volju.


Zatim zna se da od PL nema kruha.To je sport koji trenrias na svoj racun.

jbg pogledaj ako kojim slucajem budes mogo doc do knjiga godisnjih poticaja nekih klubova odredjenoga sporta.Vidit ces da najvise para odnose sportovi koji su i najvsie gledani,a ne oni koji imaju najbolje rezultate na svjetskim razmjerima.Prije ce dat pare nekom nogometnom klubu iz prve lige,vec karate klubu koji je dao svjetsku prvakinju
Mozes biti jaci i veci,ali ludji....

Offline frky

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #7 on: April 22, 2009, 12:12:05 PM »
Nije prvi takav slucaj

Offline Mesozder

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 381
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #8 on: April 22, 2009, 02:59:53 PM »
Što se uspjeha kod nas tiče, svakako je prvi takav slučaj. Pa koji zlatni naš olimpijac je danas gladan osim njega?

Offline Chivas

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1126
  • Gender: Male
Odg: Nikolaj Pesalov rasprodaje olimpijske medalje
« Reply #9 on: April 22, 2009, 03:11:56 PM »
a koji se to kupa u parama da mi je znat
Mozes biti jaci i veci,ali ludji....