Aminokiseline

Aminokiseline su organska jedinjenja od kojih su proteini sačinjeni. Najjednostavnije rečeno, ako je protein osnovna građa naših ćelija, onda su aminokiseline cigle od kojih se ta građa sastoji. Peptidne veze su malter koji povezuje ove cigle. Dipetidi predstavljaju vezu dve aminokiseline, tripeptidi vezu tri, dok više aminokiselina čini polipeptid. Stotine aminokiselina zajedno ulaze u sastav jednog jedinog molekula proteina.

Uloga aminokiselina u našem telu je prilično složena i svaka od njih vrši više funkcija, ali više tome pročitajte u nastavku teksta.

Za šta služe aminokiseline?

Gotovo da se nijedan proces u našem telu ne može odvijati bez učešća aminokiselina. Evo koje je su neke od uloga:

  • Rekli smo da ulaze u sastav proteina, pa samim tim grade naše ćelije i tkiva
  • Transportuju hranljive materije kroz organizam
  • Regulišu produkciju hormona
  • Čine izvor energije u telu
  • Ulaze u sastav imunoloških odbrana organizma
  • Ulaze u sastav neurotransmitera koji prenose signale između nervnih ćelija
  • Neutrališu i eliminišu štetne materije u telu

Razlika između esencijalnih i neesencijalnih aminokiselina

U prirodi postoji preko 500 vrsta ovog jedinjenja, ali u sastav ljudskog tela ulazi tek njih 20tak, od kojih se neke mogu prirodno sintetisati u našem organizmu, dok ostale moramo unositi spolja.

Zato i razlikujemo tri grupe: esncijalne , poluesencijalne i neesencijalne aminokiseline.

Osnovna razlika između esencijalnih i neesencijalnih aminokiselina je ta da ove prve naše telo ne može prizvesti, te se za njihov unos moramo sami pobrinuti i to na dva načina – odgovarajućom ishranom i pažljivo odabranim suplementima.

Koje su esencijalne aminokiseline?

Esencijalne aminokiseline su: triptofan, fenilalanin, lizin, treonin, metionin, kao i. BCAA (Branched Chain Amino Acids) u koje spadaju valin, leucin i izoleucin.

BCAA čine trećinu aminokiselina u muskulaturi, te se smatraju najbitnijim za očuvanje i izgradnju mišićnog tkiva. Zato ne čudi njegova popularnost u svetu bodibildinga. Triptofan, osim u izgradnji proteina učestvuje u produkciji serotonina, niacina, melatonina. Fenilalanin pomaže rad štitne žlezde i pospešuje funkcije mozga. Lizin je važan za proizvodnju karnitina i kolagena, kao i apsorpciju kalcijuma. Treonin je zaslužan za pravilno funkcionisanje imunološkog sistema, dok metionin učestvuje u biohemijskim reakcijama metabolizma.

Poluesencijalne aminokiseline

Ovde se često svrstavaju histidin i arginin.

Aminokiselina histidin smatra se esencijalnom samo za decu koja su u fazi rasta i razvoja, dok  je arginin uslovno esencijalna – u zavisnosti od zdravstvenog stanja i stepena razvoja može se sintetisati i telu, ali ga je potrebno i dodatno unositi. Iz histidina nastaje histamin, dok arginin ima ulogu u deobi ćelija i imunitetu.

Neesencijalne aminokiseline

Ovde spadaju: serin, glicin, asparagin, asparaginska kiselina, alanin, prolin, hidroksiprolin, norleucin, glutamin, glutaminska kiselina, cistein, tirozin i cistin.

Među pomenutim aminokiselinama glutamin je taj koji uživa najveću popularnost u sportskim krugovima i to s razlogom. Poznata je njegova uloga u oporavku mišića nakon fizičkog napora i sprečavanju upale, kao i u izgradnji mišićnog tkiva. Kada je organizam izložen visokom naporu potrebne su mu  i dodatne količine glutamina, veće od onih koje telo samo proizvodi i tada se preporučuje suplementacija. 

Zašto se uzimaju aminokiseline?

Videli smo da ljudsko telo može sintetisati samo određene aminokiseline, dok se ostale moraju unositi hranom. U slučaju nepravilne ishrane ili kod nekih zdravstvenih stanja i pojačanog fizičkog napora, suplementacija je jedino rešenje.

Aminokiseline koje unosimo na ovaj način organizam brzo resorbuje u krvotok, za razliku od, recimo, proteina čiji se makromolekuli moraju prvo razložiti na peptide, pa tek onda na aminokiseline.

Suplemantacijom su ove sitne čestice vrlo brzo nakon konzumiranja na raspolaganju ćelijama za obavljanje svih vitalnih funkcija.

Kada piti aminokiseline?

Ako se aktivno bavite sportom preporuka je da se one unose:

  • Pre treninga za poboljšanje performansi i sprečavanje razgradnje mišićnog tkiva
  • U toku samog treninga za više energije i veću izdržljivost
  • Posle treninga kako bi se mišići brže oporavili
  • U toku dana između obroka kao dodatna podrška izgradnji mišića
Pored toga kada uzimati aminokiseline, veoma je važno pitanje je i koliko često. Za najbolje performanse preporuka je redovno konzumiranje, i to suplemenata proverenog kvaliteta. Upravo takve imamo u našoj bogatoj ponudi, a za pravi odabir i najbolje savete kako da izvučete maksimum iz svojih treninga, naš tim vam stoji na raspolaganju.
Filteri
  • Cena
  • Gramaža
  • Brendovi Suplemenata
  • Tableta/kapsula
  • 130rsd
  • 5200rsd

rsd  –  rsd

002147
2.950 rsd
Na lageru
+
Vitalikum BCAA i glutamin  420 gr -15%
002071
1.997 rsd 2.350 rsd
Na lageru
Biotech 100% L-Glutamine 500 gr -15%
001903
2.677 rsd 3.150 rsd
Na lageru
+
Biotech Glutamine Zero 300 gr -15%
001977
1.912 rsd 2.250 rsd
Na lageru
+
-13%
001807
3.400 rsd 3.900 rsd
Na lageru
+
Biotech L-Tyrosine 100 kaps -15%
001897
1.402 rsd 1.650 rsd
Na lageru
+
Amix® – Glutamine + BCAA 530 gr -8%
002491
3.404 rsd 3.700 rsd
Na lageru
+
Biotech BCAA zero 360 gr -15%
001815
2.422 rsd 2.850 rsd
Na lageru
+
002209
2.400 rsd
Na lageru
+
-15%
000773
2.303 rsd 2.710 rsd
Na lageru
+
000273
4.600 rsd
Na lageru
+
Biotech 100% L-Glutamine 240 gr -15%
001311
1.657 rsd 1.950 rsd
Na lageru
+