EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Ishrana za masu - moj jelovnik  (Read 6405 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline luksee

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 49
  • Gender: Male
Ishrana za masu - moj jelovnik
« on: March 19, 2011, 03:29:51 PM »
Pozdrav svima,
Pre svega, znam da ima milion ovakvih tema, ali sve je individualno pa sada kad sam se konacno registrovao posle duzeg listanja foruma, voleo bih konkretnije savete u vezi moje ishrane.
Trudim se da jedem sto vise proteina: meso, jaja, mlecni proizvodi, ella sir obozavam, a i konacno sam ubedio moje da uzmem whey. Imam 15 godina, 176cm i 57kg. Treniram tenis i cilj mi je da imam mase, ali da ne gubim mnogo na brzini, posto mi je veoma bitna. Svejedno ide masa posto izgledam kao Afrikanac sa ovom tezinom i visinom.
Primer jednog mog dana po obrocima:

-Dorucak: 3 kuvana jaja ( cela ), parce hleba ( belog ) i solja jogurta.
-Uzina: Jabuka + uvek se potkrade nesto slatko, posto mnogo volim slatko, a i navika da posle jela uzmem npr 2kockice cokolade ( trudicu se da ne uzimam slatko )
-Rucak: Uglavnom pilece belo oko 200gr. + pirinac beli oko 100 - 150gr. + kad ima salata ( npr. zelena ili kupus )
-Uzina ( dok sam u skoli kada idem posle podne ): kupim 50gr. badema, a kada idem prepodne kuci jedem orahe.
-Vecera: Tunjevina 185gr. ( masa sa uljem ) + parce hleba

Cesto jedem i przena jaja ( uvek 2 komada ), ovsene pahuljice sa jogurtom, mekinje, a musli sam izbacio sada.
Kada sam sam kuci, piletinu grillujem na rostilju. Ali uglavnom jedem domaca jela, sta mama spremi: cufte u sosu, riba pecena sa malo maslinovog ulja + krompir, pasulj, karfiol...veoma raznovrsna ishrana, mada ja skrecem paznju da uvek ima pilece belo za rucak ili riba. Problem je sto nekad to bude i svinjetina ili mleveno meso. ( primer ovih dana sam jeo kupovni rostilj zbog rodjendana )
Sa obzirom da sam na masi, jel nije strasno ako jedem slatko cesto...?

Sa obzirom da sam u pubertetu i da imam 15 godina, svi mi govore da sada mogu da jedem sve jer nikada necu moci da jedem ono sto smem sad! Ali to na stranu, nije mi problem da ne jedem sve i svasta, sta vise ne pamtim kad sam poslednji put jeo junk food, pljeskavice, palacinke itd...
Pored tenisa, koji ozbiljno treniram, takmicarski, kuci uvek vezbam oko 18h: Recimo danas tegice od 3kg malo za ruke, sklekovi i zgibovi + Trbusnjaci. Sutra noge + trbusnjaci.
Cesto praktikujem i kardio trening.
Sad pitanja su u stvari korigovanje ishrane od strane vas koji ste iskusni i kada i koliko cesto da uzimam whey. I da li bih imao bolje rezultate da idem u teretanu, imam u blizini, iako mi je cilj da budem brzi i explozivniji.  Neki primer Nadalove gradje bi bio idealan. Genetika ok, svi mrsavi, sportski tipovi.
Ukoliko sam ponovio temu koja postoji ( ja sam se trudio da ne bude tako, zaista sam dosta listao forum pre registracije ) izvinjavam se svima unapred!
Hvala svima na potencijalnim odgovorima i savetima!


Offline Becks

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1743
  • Gender: Male
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #1 on: March 19, 2011, 06:10:20 PM »
-Dorucak: 3 kuvana jaja ( cela ), parce hleba ( belog ) i solja jogurta.
-Uzina: Jabuka + uvek se potkrade nesto slatko, posto mnogo volim slatko, a i navika da posle jela uzmem npr 2kockice cokolade ( trudicu se da ne uzimam slatko )
-Rucak: Uglavnom pilece belo oko 200gr. + pirinac beli oko 100 - 150gr. + kad ima salata ( npr. zelena ili kupus )
-Uzina ( dok sam u skoli kada idem posle podne ): kupim 50gr. badema, a kada idem prepodne kuci jedem orahe.
-Vecera: Tunjevina 185gr. ( masa sa uljem ) + parce hleba
-Dorucak: izbaci taj  hleb i ubaci ovsene pahuljice sa tim jogurtom, min 100g
-Uzina: Jabuka+cokolada?? Ubaci tu 1 tunjevinu i krompir ili testo npr.
-Rucak: ok
-Uzina: ok
- Vecera: izbaci hleb i tu mozes tunjevina+salata ili ella sir kao najbolja opcija.

Sa obzirom da sam u pubertetu i da imam 15 godina, svi mi govore da sada mogu da jedem sve jer nikada necu moci da jedem ono sto smem sad!
:hitself: :hitself: :hitself:

Offline luksee

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 49
  • Gender: Male
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #2 on: March 19, 2011, 06:15:43 PM »
Hvala na odgovoru, a jos vise ti hvala sto si uopste video temu, posto nesto mi ne ide! ahaha :D
E sad jos samo ako znas mozda, jel bi mi dobro dosli malo teretana i whey, sa obzirom da treniram tenis?

Offline Becks

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1743
  • Gender: Male
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #3 on: March 19, 2011, 06:22:28 PM »
E sad jos samo ako znas mozda, jel bi mi dobro dosli malo teretana i <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">whey</a>, sa obzirom da treniram tenis?
Uf pa ne znam za teretanu i tenis, ali ne vidim razlog zasto da ne. U teretani imas mnogo razlicitih treninga za bilo sta sto ti treba (masa, snaga, brzina itd.), valjda ce neko drugi odgovoriti na to pitanje.
A za Whey, ako krenes u teretanu uzmi ga i pij posle treninga. Da bi pio whey ne moras se ni baviti sportom  :)

Offline luksee

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 49
  • Gender: Male
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #4 on: March 19, 2011, 06:23:39 PM »
Hvala :)
Voleo bih ako jos neko ima koristan savet da ga napise :D

Offline Kojic

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 554
  • Gender: Male
  • Napunio sam godinu dana
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #5 on: March 19, 2011, 06:55:20 PM »
jel bi mi dobro dosli malo teretana i <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">whey</a>, sa obzirom da treniram tenis?

to bi trebao da pitas trenera, sta od vezbi u teretani bi trebao raditi a sta ne

Offline luksee

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 49
  • Gender: Male
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #6 on: March 19, 2011, 07:52:13 PM »
Pa dobro, od viska glava ne boli :)

Offline luksee

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 49
  • Gender: Male
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #7 on: March 19, 2011, 08:33:57 PM »
Ukoliko neko ima predlog za vezbe u teretani u mojoj kombinaciji sa tenisom, bio bih vise nego zahvalan!

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #8 on: March 19, 2011, 09:31:04 PM »
Beks,vodi racuna da se decko mnogo trosi i da je hardgainer kao i to daje prozirno mrsav.Njemu treba energija da isprati toliko treninga plus kalorije da bi nabacio koje kg misica.Znam ljude koji tesko dobijaju na masi (bave se bb) i cesto uleti neki junk obrok i ok su.U redu je da ne jede cokoladu ali mislim da bas nije da nema uh u drugoj polovini dana.

@luksee

sto se tice teretane..tebi rezim koji rade bilderi ne ide u prilog.Boks cucanj,nabacaj od kolena,pliometrijski sklekovi i skokovi,kosi benc,propadanja i zgtibovi su vezbe za tebe.Naravno,uz obavezne konsultacije sa trenerom.Neke od tih vezbi mogu biti opasne ako se ne izvode striktno.Za sad mislim da ce ti posao i raditi plio skokovi,sklekovi,zgibovi i propadanja
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline luksee

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 49
  • Gender: Male
Odg: Ishrana za masu - moj jelovnik
« Reply #9 on: March 19, 2011, 09:53:09 PM »
Super :) To onda mogu i kuci da radim. A ishrane sto se tice, jel imas neki dodatni savet? Odustao sam od suplemenata samo da napomenem.
Do 5 god recimo sam bio mrsav normalno, zatim me baba malo ubucila, pa u 7 godini prelom noge i onda udebljanje totalno. Medjutim kako sam ulazio u pubertet stvari su dolazile na svoje + sam trcao dosta i korigovao ishranu, uz tenis naravno i dosao do ovde.
A ovo da sam hardgainer, ne mogu da potvrdim ali se nadam, genetika=sportski tipovi svi, mrsavi, + pubertet + treninzi, moj zakljucak je da sam hardgainer! :D
Hvala na odgovoru :)