EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Pitanja oko jelevnika !  (Read 8284 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kudu

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 65
  • Gender: Male
Odg: Pitanja oko jelevnika !
« Reply #20 on: March 18, 2011, 06:06:00 PM »
Malo odstupanje od teme, ali pokretač je sam pomenuo formulu oko % masnoće pa par komentara oko toga. MarkoDjuka, formula koju si ostavio je jako neprecizna, generalno svaka formula za određivanje % masnoće je diskutabilne preciznosti, ali ovo što si ostavio je baš baš neprecizno. Konkretno kada ubacim svoje podatke dobijam 26%BF, a trenutno sam u 8-12% rasponu, a to baziram na očitavanju preko kalipera i na osnovu ogledala jer trenutno imam relativno dobro vidljiv ceo trbušni zid i relativno zalivene noge tako da bi to i po 'rule of thumb' principu ušlo u 8-12% opseg.
Generalno jedini način da utvrdite 100% precizno svoj procenat masnoće je obdukcija i iskreno ne preporučujem je nikome. Odmah posle seciranja kao sledeća opcija je bod-pod koji je danas postao u neku ruku zlatni standard za to:



Ne znam da li u Srbiji postoji nešto ili neko ko ima ovu mašinu, ako neko zna neka javi kao i cenu 'pregleda'. Kaliper je jako dobar metod, mada očitavanja zavise od preciznosti i umeća onog ko vrši očitavanje. Na kraju ko nije pri kaliperu (ili šubleru koji može da ga zameni sasvim pristojno), a želi da radi procenu preko formula, predložio bih sledeći kalkulator:
http://www.healthstatus.com/calculate/body-fat-percentage-calculator
Preporuka se bazira na tome da od svih mogućih kalkulatora koje sam probao, ovaj daje rezultat koji se poklapa sa onim što dobijam preko kalipera i sa onim što vidim u ogledalu (mada opet moguće da je to stvar slučajnosti). Inače to je kalkulator koji koristi američka vojska za svoje potrebe pa računam da koliko/toliko znaju šta rade pa odatle i preciznost. Takođe uneti podatci se koriste za račun % masnoće preko još jedne formule od izvesne YMCA organizacije, međutim oba rezultata su u opsegu od 0.5% u mom slučaju tako da kapiram da je i ta YMCA formula ok.
Ako se neko slabije snalazi sa engleskim, ono što treba da se unese je, redom:

- pol
- obim struka na najužem mestu u inčima
- obim struka preko pupka u inčima
- obim kukova na najširem mestu u inčima
- obim vrata na najužem mestu u inčima
- visina u stopama i inčima
- težina u funtama

Sve mere se unose u tzv. imperijalnim jedinicama (1 inč = 2.54cm, 1kg = 2.2 funte, 1 stopa = 12 inča = 30.48cm), pa ako imate npr. obim struka 80cm to delite sa 2.54cm i dobijete ~31.5 inča, ako ste teški npr. 93kg to množite sa 2.2 i dobijete ~205 funti, a ako ste visoki npr. 178cm to je 5 stopa i 10 inča (5' 10''). Od 'opreme' vam treba samo vaga i krojački santimetar. Koji god broj da dobijete uvek postoji opseg greške, ali to nije toliko važno koliko mogućnost praćenja rezultata u toku dužeg vremenskog perioda kako bi imali relativno pristojnu sliku šta gubite, a šta dobijate. Sasvim dobar pristup 'iz fotelje' za nekog ko je rekreativac.
Sometimes we take for granted the little things like food, like freedom

kad se rodilo celo je selo Boga molilo da mu dušu uzme, da ne priča okle je kad đe ode na stranu

Offline MarkoDjuka

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 39
  • Gender: Male
Odg: Pitanja oko jelevnika !
« Reply #21 on: March 18, 2011, 07:51:31 PM »
ja sam u startu rekao da ne znam da li je formula pouzdana i tacna
to sam procitao negde ali  nisam mogao da potvrdim pouzdanost
tako ok probacu bas sa ovim sad

Offline kudu

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 65
  • Gender: Male
Odg: Pitanja oko jelevnika !
« Reply #22 on: March 19, 2011, 12:09:53 AM »
Ja sad moram da demantujem samog sebe po pitanju ove tvoje formule, jer sam slepac koji tek iz 16. puta dobija tačan rezultat. Ima mnogo prebacivanja iz cm u inče i iz kg u funte, praktično u svakom koraku, dovoljno jednom da zaboraviš i rezultat je nerealan. Anyway, kada se odradi kako treba dobijam 11% što ulazi u moj procenjen opseg od 8-12%, tako da formula možda i može da se iskoristi za praćenje progresa. Kapiram da niko ozbiljan neće koristiti ovako nešto za računanje BF-a, ali na drugoj strani uvek su interesantne metode koje su lake, brze i efikasne. Ne kažem da je ova tvoja formula takva, ali u mom slučaju se pogodilo pa šta znam, možda je slučajnost, a možda i ima neke logične matematike iza nje. Šta si ti dobio? Da li ti se poklapaju rezultati iz ove tvoje i one gore koju sam ostavio?
Sometimes we take for granted the little things like food, like freedom

kad se rodilo celo je selo Boga molilo da mu dušu uzme, da ne priča okle je kad đe ode na stranu

Offline nemanja1234

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 379
  • Gender: Male
Odg: Pitanja oko jelevnika !
« Reply #23 on: March 19, 2011, 04:36:35 PM »
@kudu
Koji kaliper koristis? Gde to moze kod nas da se nabavi i po kojoj ceni?

Offline kudu

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 65
  • Gender: Male
Odg: Pitanja oko jelevnika !
« Reply #24 on: March 19, 2011, 08:10:51 PM »
Koristim ovakav:



Cena mu je oko 10 evra. Sada ima i nešto ovako u ponudi kod nas, ali je cena jača:



Nemam nameru da pravim marketing tipu koji ovo valja, neka mi pošalje par komada pa ću da ga reklamiram direktno. Koga zanima neka kuca u google 'kaliper' i neka izabere rezultate na srpskom i snaćiće se lako.

Moj predlog je da za 10-15 evra kupite digitalni šubler (ili klasičan šubler mada su im cene iste, a digitalni je lakši za očitavanje), ima ga u svakoj prodavnici alata/pijaci/buvljaku (ima mesta gde ga valjaju i za 40+ evra, ne kupujte tamo, to su uglavnom radnje sa profi alatima ili je u pitanju S.T.R 'Klepetuša' (ili oba)). Očitavanja koja se dobiju sa njim su manje/više ista kao i kod kalipera.


Sometimes we take for granted the little things like food, like freedom

kad se rodilo celo je selo Boga molilo da mu dušu uzme, da ne priča okle je kad đe ode na stranu