EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Serije i ponavljanja  (Read 33248 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #10 on: February 08, 2007, 04:13:28 PM »
Ne postoji nista ni slicno, kao sto je manje ponavljanja za masu a vise za definiciju.To je jos jedan mit... Razlika je jedino u ishrani!I kada jedete za masu, i kada jedete za definiciju i dalje treba da radite i vezbe sa malim i sa relativno velikim brojem ponavljanja.Ukoliko izbacite vezbe sa manjim brojem ponavljanja i vecim tezinama izgubicete na masi.Pri cemu, kada uradite 6,7 ili 8 ponavljanja i stanete, sustina je da ste stali zato sto ste doziveli pozitivni otkaz(nije moguce da uradite jos jedno kompletno ponavljanje) a ne zato sto ste naumili da uradite 6 a mozete sa tom tezinom da uradite 12 ponavljanja.
...BRAVO...VIDIS KAKO TI I JA U SUSTINI ISTO RAZMISLJAMO...

JOS JEDNOM..BRAVO..SJAJAN POST

Offline Velja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 845
  • Gender: Male
  • :)
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #11 on: February 08, 2007, 04:15:21 PM »
Hvala Gagi kralju! :yes: :strong: :strong: :strong:
Jedini način da izbegnes greške je da steknes iskustvo.
Jedini način da steknes iskustvo ... je da činiš greške.

Zašto da ulazim u život, kad odatle niko živ nije izašao.

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #12 on: February 08, 2007, 04:21:42 PM »
Ne postoji nista ni slicno, kao sto je manje ponavljanja za masu a vise za definiciju.To je jos jedan mit... Razlika je jedino u ishrani!I kada jedete za masu, i kada jedete za definiciju i dalje treba da radite i vezbe sa malim i sa relativno velikim brojem ponavljanja.Ukoliko izbacite vezbe sa manjim brojem ponavljanja i vecim tezinama izgubicete na masi.Pri cemu, kada uradite 6,7 ili 8 ponavljanja i stanete, sustina je da ste stali zato sto ste doziveli pozitivni otkaz(nije moguce da uradite jos jedno kompletno ponavljanje) a ne zato sto ste naumili da uradite 6 a mozete sa tom tezinom da uradite 12 ponavljanja.
...BRAVO...VIDIS KAKO TI I JA U SUSTINI ISTO RAZMISLJAMO...

JOS JEDNOM..BRAVO..SJAJAN POST
Hvala Pedja,
 Ma znam i ja da razmisljamo u sustini isto, i siguran sam de ce na dalje biti sve ok!
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #13 on: February 08, 2007, 04:26:45 PM »
 Trening do otkaza zahteva da imate trening partnera iza, kod nekih vezbi gde postoji mogucnost da se povredite: bench press, cucanj, i sl.
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #14 on: February 08, 2007, 04:34:15 PM »
Ja sam nekad vezbao po 10 serija u treningu do otkaza..i upropastio sam se..Sad radim do pred otakaz i mnogo mi vise odgovara..s tim sto ponekad i radim do otkaza.. :weight_lisvake nedelje jednu misicnu grupu..recimo jednom mesecno grudi!
« Last Edit: February 08, 2007, 05:08:43 PM by Igy81 »
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline zlivan

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 16
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #15 on: February 08, 2007, 04:39:08 PM »
Progresivno preopterećenje je ono što stimuliše rast, a ne obavezno vežbanje do otkaza. Ako vremenom u vežbama ne koristiš veće opterećenje, po svemu sudeći neće bitni ni nekog značajnijeg napretka. Šta više, prečesto vežbanje do otkaza može lako dovesti do pretreniranosti, naročito ako vam ishrana i odmor nisu pod konac i/ili niste "asistirani".
Periodi lakšeg treninga radi oporavka, kao što je Gagi predložio, su ok, mada smatram da je većini bolje da do otkaza (ako baš moraju) trenira još ređe. Na kraju, dosta zavisi i od intenziteta koji je neko u stanju da generiše i od individualne definicije "otkaza".
Dakle, treba se truditi da se iz nedelje u nedelju podiže sve već opterećenje u određenom rasponu (ili rasponima) ponavljanja, sa povremenim eventualnim izletima do otkaza, a broj serija koje treba raditi zavisiće od frekvencije treninga i sposobnosti oporavka.

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #16 on: February 08, 2007, 05:46:45 PM »
Progresivno preopterecenje je ono sto stimulise rast, a ne obavezno vezbanje do otkaza. Ako vremenom u vezbama ne koristis vece opterecenje, po svemu sudeci nece bitni ni nekog znacajnijeg napretka. Sta vise, precesto vezbanje do otkaza moze lako dovesti do pretreniranosti, narocito ako vam ishrana i odmor nisu pod konac i/ili niste "asistirani".
Progresivno preopterecenje se podrazumeva, ne verujem da neko ovde nakon sto sa tezinom koju je mogao da odradi 6-8 puta, pa recimo dodje u stadijum kad sa tom istom tezinom moze da uradi 10 ponavljanja, ne bi shvatio da je vreme da poveca tezine sa kojima radi.Progresivno preopterecenje se sasvim logicki namece.Ali ljudi bi to mogli pogresno da shvate i u pokusaju da sto pre dobiju na masi krenu u trku za sto vecom tezinom i na taj nacin ne pogode ciljani misic ili jos gore-povrede se.Takodje, snaga nije uvek upravno proporcionalna poprecnom preseku misica, odnosno povecanje snage ne znaci direktno povecanje obima misica.Koliko puta ste videli disciplinase snage kako podizu ogromne tezine na bench press-u a grudi su im ocajne?Video sam gomilu vezbaca koji dizu velike tezine u odredjenim vezbama, ipak te partije su im jako lose.Sa druge strane neki koji dizu mnogo manje, imaju partije o kojima ovi prvi mogu samo da sanjaju.Naravno i genetika je u pitanju ali CILJ JE STIMULISATI MISIC.Progresivno preopterecenje je jedan nacin ali ima ih jos.Ako dovedes ciljani misic do otkaza on ce rasti.
 Sa ostalim sto si reko se manje vise slazem, ali licno ne znam zasto se svi toliko plase pretreniranosti.Najcesci problem koji sam video kod drugih je podtreniranost.Ljudi jednostavno ne treniraju dovoljno i nemaju rezultate.Svakako ima i onih koji idu u drugu krajnost ali stanje pretreniranosti je relativan pojam.I sa tri puta nedeljno moze neko da se pretrenira ako ne spava dovoljno,i ne jede dovoljno dobro ni za to!Dakle podrazumeva se da se pobrinete prvo za ishranu i saplementaciju pre nego se bacite u ozbiljan program vezbanja.Sa dobrom ishranom i saplementacijom, i programom treninga pri cemu sam napomenuo da je potrebno da se prilagodi karakteristikama pojedinca, ako neko izabere da radi dve radne serije u periodu od nekoliko nedelja ne vidim kako ce da se pretrenira u najvecem broju slucajeva.
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline zlivan

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 16
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #17 on: February 08, 2007, 07:46:29 PM »
Progresivno preopterecenje se podrazumeva
Onda se podrazumeva i besprekorna forma izvodjenja vezbi, a u praksi se najcesce ne vidi ni jedno ni drugo, sto onda verovatno znaci da se nista ne podrazumeva i da sve treba da se nacrta.

Quote
Koliko puta ste videli disciplinase snage kako podizu ogromne tezine na bench press-u a grudi su im ocajne?Video sam gomilu vezbaca koji dizu velike tezine u odredjenim vezbama, ipak te partije su im jako lose.Sa druge strane neki koji dizu mnogo manje, imaju partije o kojima ovi prvi mogu samo da sanjaju.
Lose poredjenje.
Powerlifteri izvode bench na specifican nacin, a i ostali aspekti treninga su okrenuti prvenstveno tricepsima, a ne grudima. Uzi hvat, laktovi uz telo, specijalne kosulje koje znacajno smanjuju stres u donjem polozaju, pa na kraju i ogromni stomaci koji skracuju radijus pokreta, jasno ukazuju na to da grudi nisu primarni misic u powerlifterskom benchu. Sa druge strane, skoro svi imaju ogromne i monstruozno jake tricepse.

Quote
Naravno i genetika je u pitanju ali CILJ JE STIMULISATI MISIC.Progresivno preopterecenje je jedan nacin ali ima ih jos.Ako dovedes ciljani misic do otkaza on ce rasti.
Vezbanje do otkaza, HIT, Heavy Duty i sl. su koncepti koji su kasnih devedesetih imali solidnu masu sledbenika, a danas na mrezi od svih tih sajtova i foruma nije ostalo skoro nista jer je praksa pokazala da se na duze staze takvim nacinom u vecini slucajeva ne postizu adekvatni rezultati. Cela ova prica se odnosi prvenstveno na prirodne vezbace, kod onih koji koriste steroide, vise-manje sve prolazi.

Quote
Sa ostalim sto si reko se manje vise slazem, ali licno ne znam zasto se svi toliko plase pretreniranosti.Najcesci problem koji sam video kod drugih je podtreniranost.Ljudi jednostavno ne treniraju dovoljno i nemaju rezultate.
Bice da ti vezbas u nekoj atipicnoj teretani jer ogromna vecina vezbaca koje ja vidim radi sledece:
a) previse serija, 4-5 vezbi po 4 serije jer je Arnold tako rekao
b) skoro svaka serija se izvodi preko otkaza uz forsirana i asistirana ponavljanja u ocajnoj formi i povike trening-partnera u stilu: "ajmo jos dva", "sve sam", "to care" i slicno
c) zbog a) i b) nije u stanju da se oporavi pa na sledecem treningu koristi iste ili manje tezine
d) na kraju dodje do povrede ili se zbog manjka progresa prestane sa treningom

Zasto se sve to desava? Zato sto im savete uglavnom daju dopingovani "sampioni" koji takve treninge i mogu da izdrze, ali vecina prirodnih vezbaca - tesko.
Treba trenirati tesko, ali ne do samodestrukcije, jesti dosta i odmarati se.
I to mu otprilike dodje cela mudrost ;)

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #18 on: February 08, 2007, 07:48:55 PM »
 ;D ;D ;D

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Serije i ponavljanja
« Reply #19 on: February 08, 2007, 08:05:49 PM »
Pedja koliko sam zapamtio iz jednog intervjua, rekao si kako sad radis malo vise ponavljanja...sto znaci da si pre manje radio? kako ti sad prija?a i rekao si da sadasnji nacin treninga da ti je neko pre rekao ne bi nikad prihvatio.Tesko je ljudima i mladima objasniti sta valja ili sta ne valja...U mojo teretani je vezbao jedan stvarno jak mladic...Otprilike je isao 235 kg iz bendza..stvarno dosta jak 95 kg tezine(sa velikim mostom je to dizao..ali sve jedno za respekt)i svi su njega gledali i onda se vode mislju samo kilaze..i kilaze...i tesko je njima objasniti.Oni misle da je on od toga velik a ne od ishrane ili propratih stvari.Ali sta da se radi.U teretani je nas bivsi sampion Rajko Sekulic ,jel je vezbao kod nas stalno govorio..ama sta vezbate toliko...ne valja to...ali mi smo mislili da njemu trebaju sprave pa nas pozuruje..sad tek vidim sta i kako treba!
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."