EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Bioloski sat otkucava  (Read 18286 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline medena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1145
  • Gender: Female
Bioloski sat otkucava
« on: March 22, 2007, 04:53:33 PM »
Ljudi,ovo sam nasla u casopisu Cosmopolitan,nadam se da ce vam ovo zanimati kad vreme leti...  :blowkiss:
Isto vazi i za muskarce... :)

Zaštitite svoju plodnost
Svaka savremena žena želi da bude samostalna. To je O.K, ali iziskuje dosta vremena, tako da lako može da se desi da zaboravi da njen biološki sat neumoljivo otkucava i da vreme za majčinstvo polako (ali sigurno) prolazi...

Koliko ste puta pročitale da se s godinama drastično smanjuje sposobnost žene da zatrudni? Verovatno milion puta, ali vi i dalje čvrsto verujete da se iza te rečenice krije čista muška šovinistička filozofija kojom je neko rešio da vam pokvari raspoloženje. Šalu na stranu, ima tu istine, ali ona nije potpuna. Godine igraju određenu ulogu u sposobnosti žene da zatrudni, ali nisu od presudnog značaja. Da biste sačuvali, ali i produžili svoju plodnost, pročitajte tekst koji sledi.

1. Čuvajte se polno prenosivih bolesti

Jedan od veoma važnih uslova da sačuvate svoju plodnost jeste da učinite sve što je u vašoj moći da biste izbegli polne infekcije kao što su hlamidija, gonoreja, sifilis, herpes i papiloma virus. Ove infekcije oštećuju jajovode i uzrokuju njihovo začepljenje, a papiloma virus je odavno "obeležen" kao jedan od najozbiljnijih uzročnika karcinoma grlića materice. Da biste izbegli "susret" sa polnim infekcijama, postoje dva sigurna načina. Prvi je da uvek upražnjavate seks uz upotrebu kondoma, a drugi da najmanje jednom u dva meseca odete kod ginekologa na pregled. Ovo se posebno odnosi na žene koje često menjaju seksualne partnere.
Infekcije poput sifilisa ili gonoreje veoma brzo se prepoznaju po veoma izraženim simptomima. Međutim, to nije slučaj sa hlamidijom i papiloma virusom. Ove vrste infekcija mogu da tinjaju u vašem organizmu mesecima dok se ne pokažu prvi znaci njihovog postojanja, a tada je na vašim reproduktivnim organima već načinjena prilična šteta. Ako vaš ginekolog utvrdi postojanje infekcije hlamidijom, ona može da se izleči dugotrajnom terapijom antibioticima. Veoma je važno da se i vaš partner leči, jer u suprotnom, infekcija se vraća sa njega na vas, i tako u nedogled. Što se tiče papiloma virusa, tu je stvar mnogo komplikovanija. Teško se otkriva, a neki sojevi ovog virusa mogu da izazovu veoma ozbiljne promene na sluzokoži grlića materice, koje se mogu otkriti Papa-testom. Ukoliko Papa-test pokaže postojanje papiloma virusa, potrebno je da se uradi i biopsija grlića materice, da bi se isključile kancerogene promene. Vremenom se skraćuje dužina grlića materice što može da izazove velike probleme u toku trudnoće (prevremeno otvaranje, ispadanje pupčane vrpce, itd).

2. Obratite pažnju na menstrualni ciklus

Ukoliko primetite promene u svom menstrualnom ciklusu, na primer da se period između dve menstruacije skratio ili produžio, ako imate bolne grčeve ili je krvarenje pojačano, obavezno se obratite svom ginekologu. Ovi simptomi mogli bi da znače da se nešto poremetilo u procesu ovulacije što, naravno, negativno utiče na vašu sposobnost da zatrudnite. Ovaj problem treba da zabrine samo one žene koje su tokom čitavog života imale redovnu menstruaciju, pa se odjednom desilo da ona izostane ili da se pojavi dva puta mesečno. Dobro bi bilo da prijavite ginekologu sve promene koje ste primetili da bi mogao da ustanovi o čemu se radi. Bez obzira na to da li se radi o posledicama stresa, fibroidima, policističnom jajniku ili endometriozi, morate prvo da se lečite, pa tek onda da razmišljate o potomstvu.

3. Održavajte normalnu telesnu težinu

Svaka žena zna koliko je gojaznost nezdrava (bez osvrta na estetiku), ali retko koja zna da gojaznost može nepovoljno da utiče po mogućnost začeća. Mnoge naučne studije dokazale su da gojazne žene mnogo teže ostaju u drugom stanju, ali isto tako je dokazano da i preterana mršavost loše utiče na žensku plodnost. Kod preterano mršavih žena dolazi do smanjenja količine estrogena u organizmu, ali ne može da se kaže da su one potpuno neplodne, već da su delimično plodne. Jedna pacijentkinja, koja je godinama patila od preterane mršavosti i nije mogla da zatrudni, uspela je specijalnom dijetom da se ugoji 7 kg, da bi mesec dana kasnije ostala
u drugom stanju. Većina žena koje imaju problema sa telesnom težinom, bez obzira na to da li je ona prekomerna ili nedovoljna, imaju problem sa količinom estrogena u organizmu. Čim reše problem sa težinom, nivo estrogena se podiže i one uspevaju da postanu majke.

4. Održavajte dobro raspoloženje

Nakon dosta godina izučavanja uticaja stresa na plodnost žene utvrđeno je da je depresivno stanje mnogo opasnije po plodnost žene od preteranog uzbuđenja. Naime, žene koje su u dužem vremenskom periodu utučene, neraspoložene i depresivne, tri puta teže ostaju u drugom stanju od onih koje to nisu. Naučnici nisu otkrili valjan razlog te pojave, ali su uspeli da dokažu da organizam depresivnih žena luči dvostruko manju količinu hormona koji su odgovorni za ovulaciju. Ako mislite da spadate u grupu depresivnih žena, odnosno ako više meseci imate problema sa nesanicom (ili preteranim spavanjem), apetit vam je pojačan ili ga uopšte nemate, nemate volje ni za šta, osećate se kao izgubljeni u vremenu i prostoru, obavezno porazgovarajte sa lekarom. Lečenje depresije može da traje mesecima (pa i duže), naročito ako vam lekar propiše uzimanje antidepresiva.
Ukoliko ste stariji od 35 godina i upražnjavate seks bez zaštite duže od šest meseci, a ne uspevate da zatrudnite, onda obavezno morate da se obratite stručnjaku. Ako žena mlađa od 35 godina za godinu dana ne zatrudni, onda sigurno postoji neki problem.

5. Ostavite cigarete

Najnovija istraživanja dokazala su da pušenje smanjuje plodnost žene za oko 30% i ubrzava rad biološkog sata za četvrtinu. žene pušači, u proseku ulaze u menopauzu tri godine ranije nego one koje ne puše. Ali, kao što je rečeno, to je prosek, jer ima slučajeva da žena koja puši kutiju cigareta dnevno, ulazi u menopauzu čak 5 godina kasnije od svoje vršnjakinje nepušačice!
Pored toga, pušenje povećava rizik od vanmaterične trudnoće, što predstavlja po život opasno stanje! Ako se vanmaterična (etopična) trudnoća otkrije na vreme, pribegava se operativnom zahvatu kojim se odstranjuje jajovod, što opet dovodi do smanjenja mogućnosti novog začeća.

6. Vreme je (ipak) važno!

Iako smo na početku ove priče spomenuli da starost žene nije jedini razlog za smanjenje njene plodnosti, ipak treba imati na umu da godine neumitno prolaze i da se količina jajnih ćelija u jajnicima žene vremenom smanjuje. životni apsurd leži u činjenici da ženska beba ima ogromnu količinu jajnih ćelija u svojim jajnicima i da taj broj počinje da opada od dana njenog rođenja. Dakle, žene imaju najveću količinu zdravih jajnih ćelija u svom telu u životnom razdoblju kada im one uopšte ne trebaju.
Mnogi stručnjaci tvrde da opadanje plodnosti žene počinje krajem druge decenije njenog života, međutim, sve je više onih koji dižu svoj glas u prilog tezi da žena lako može da zatrudni i krajem treće decenije, pod uslovom da vodila zdrav život.
Kako se godinama smanjuje plodnost, tako se, nažalost, povećava rizik od pobačaja. Kod žene u dvadesetim godinama taj rizik iznosi oko 10%, dok kod žene u četrdesetim preko 53%!

Poznate žene koje su rodile nakon četrdesete

1. Ema Tompson
Ema je u četrdesetoj rodila svoje prvo dete, zdravu devojčicu, kojoj su ona i njen suprug Greg Vajz nadenuli ime Gala.

2. Džulijana Mur
Tačno je da joj je Liv drugo dete, ali je Džulijana imala punih 41 godinu kada ju je rodila.

3. Madona
Kada je rodila svoje drugo dete, sina Roka, nedostajalo joj je samo 5 dana do 42. rođendana. Njega je rodila u braku sa engleskim režiserom Gajem Ričijem.

4. Kirsti Brinkli
Bivša manekenka je imala tri pobačaja dok nije uspela da zatrudni veštačkom oplodnjom u svojoj 44. godini. Pre toga je rodila dvoje dece, zatim godinama nije mogla da zatrudni, da bi joj se sreća ipak osmehnula.

5. Iman
Supruga Dejvida Bovija, manekenka i glumica, rodila je kćerku Aleksandru Zahru u svojoj 45. godini.

6. Suzana Sarandon
Svoje treće dete, sina Majlsa, popularna glumica rodila je sa 45 godina života.

7. Đina Dejvis
Udavala se četiri puta, dobila Oskara, ali je svoje prvo dete rodila tek sa 46 godina.

u svetu postoji JEDNO CARSTVO!

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Bioloski sat otkucava
« Reply #1 on: March 22, 2007, 06:12:07 PM »
Hvala medena  :blowkiss:
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Bioloski sat otkucava
« Reply #2 on: March 22, 2007, 08:22:08 PM »
evo ja vec od sutra pocinjem :lol: :lol: :lol: :lol:
over & out

Offline medena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1145
  • Gender: Female
Odg: Bioloski sat otkucava
« Reply #3 on: March 22, 2007, 09:38:47 PM »
evo ja vec od sutra pocinjem :lol: :lol: :lol: :lol:

Ama,V l a a d o o !!!  :)
ne budi smesan,samo sam vam prenela...  :)
e,dobila sam dve zip za stomak i noge,hvala ti puno,ti si bog!  :thumbup1:
nemas za ruke?!
posalji kad mozes,bice mi drago.... :i'mcool:
u svetu postoji JEDNO CARSTVO!

Offline medena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1145
  • Gender: Female
Odg: Bioloski sat otkucava
« Reply #4 on: March 22, 2007, 09:46:15 PM »
Biološki sat kuca i muškarcima   :i'mcool:
Brzo proticanje vremena oduvek je bio problem za žene, posebno kada je reč o odluci kada zatrudneti. Medjutim, zahvaljujući novim tretmanima koji pospešuju plodnost, imati bebu i posle 45 ili 50 godina više nije samo san.

Za muškarce situacija je izgledala drugačije - medicinski gledano, ne postoji ograničenje koje bi im ograničilo reproduktivnu sposobnost tako da mogu da postanu očevi kad god žele.

Ali poslednjih godina niz istraživanja je otkrilo da ipak postoji veza izmedju godina i opadanja reproduktivne sposobnosti kod muškaraca.

Faktori koji mogu da utiču na reprodukciju u poznim godinama, u vezi su sa promenama na prostati, kao i sa smanjenjem proizvodnje testosterona.

Ali ni ovo nije apsolutni faktor, jer postoje muškarci koji uspevaju da održe produkciju hormona na prilično stabilnom nivou, dok se kod drugih smanjuje bez nekog odredjenog razloga ili uzroka.

Istraživanje koje su sproveli profesori Univerziteta Kolumbija u Sjedinjenim Američkim Državama, je pokazalo da ako je otac stariji od 35 godina, onda to treba uzeti u obzir kao odlučujući faktor kada je reč o analizi mogućnosti razvoja raznih patoloških oblika, medju kojima se nalazi i Daunov sindrom.

Stručnjaci tvrde da u većini od 3.400 ispitanih slučajeva dece rodjene sa ovim zaostatkom, faktor godišta oca je bio bitan, jer se u više od 50 posto slučajeva radilo o očevima starijim od 35 godina. Takodje je utvrdjeno da se rizik još veći ako je i majka starija od 35 godina.

Ovi rezultati, objavljeni u publikaciji "Journal of Urology", pobijaju verovanje da muška sposobnost reprodukcije traje večno.

Takodje, u obzir su uzeti i dugi faktori koji igraju značajnu ulogu na zdravlje deteta, kao što su razni hormonalni poremećaji, preterano pušenje i gojaznost, koji sa starenjem, kod muškaraca znatno utiču na reproduktivne sposobnosti.

Dokazano je da muškarci sa viškom kilograma proizvode manje testosterona. Preterano pušenje je drugi faktor. Cigarete, zagadjena sredina, alkohol, droge i neki lekovi utiču na proizvodnju spermatozoida u bilo kojoj dobi. Razlika je u tome što osoba od 30 godina koja puši ima manji nivo toksičnosti od osobe koja je održavala naviku pušenja više od 70 godina.

 :bow:
u svetu postoji JEDNO CARSTVO!