EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Pit Sampras  (Read 6109 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Pit Sampras
« on: December 02, 2007, 09:06:08 PM »
Pit Sampras


Sin grckih emigranata Piter Pit Sampras rodjen je 12. avgusta 1971. godine u Vasingtonu.

Sa porodicom se 1978. godine seli u Palo Verde u Kaliforniji, gde u sedmoj godini pocinje da igra tenis. U sedamnaestoj Sampras je odigrao svoj prvi profesionalni mec, a u 19 postao najmladji pobednik US opena, posto je savladao Agasija, Lendla i Mekinroa.

Sampras je u petnaestogodisnjoj profesionalnoj karijeri osvojio 64 titule, od cega 14 na Gren slem turnirima. U bogatoj riznici nalazi se sedam titula sa Vimbldona i dve iz Melburna, sa Otvorenog prvenstva Austraije, ali nijedna sa Rolan Garosa. To je i jedini Grend slem turnir na kojem nije uspeo da pobedi. Na Otvorenom prvenstvu SAD osvojio je pet titula, tri puta je u finalu pobedio Agasija.

Zbog ubojitog servisa i razornog voleja Sampras je dobio nadimak Pit Pistolj. Svojevrstan rekord Sampras je postavio 1993. godine kada je tokom sezone ukupno odservirao 1.011 as udaraca.

“Uvek sam zeleo da serviram kao Pit, ali nisam uspevao. Hteo sam da imam i forhend kao on, opet mi nije islo. Na kraju, pokusao sam da budem lepo vaspitan kao on. Treba li da kazem da ni u tome nisam uspeo," rekao je Dzon Mekinro.

Do prvog mesta ATP liste Sampras je prvi put stigao 12. aprila 1993. Tokom karijere na mestu rezervisanom za najboljeg Sampras je bio 286 nedelja, od cega 102 uzastopno, od 15. aprila 1996 do 30. marta 1998. godine

Karijeru Pita Sampras obelezilo je i stalno rivalstvo sa Andreom Agasijem. Ostace upamceno da su 1995. godine Sampras i Agasi svoje ucesce u Dejvis kupu uslovili ucescem onog drugog. Razlog tome bio je strah da ce neucesce u mecevima Dejvis kupa jednom igracu obezbediti prednost pred Rolan Garos.

Pit Sampras zvanicno se oprostio od tenisa u 32. godini na ceremoniji pred otvaranje US Opena 2003. Tokom karijere od nagrada na turnirima zaradio je 43 miliona dolara, 17 vise nego sto je do tog trenutka zaradio njegov najveci protivnik, Andre Agasi.

Usao je u medjunarodnu tenisku Kucu slave u Njuportu u julu 2007.

izvor: www.b92.net

"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline leDu

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Odg: Pit Sampras
« Reply #1 on: December 04, 2007, 12:48:26 PM »
Amerikanac Pete Sampras pobedio je u subotu u Macau Švajcarca Rogera Federera u dva seta 7-6 (10/8), 7-6(6/4) u trećem i poslednjem egzibicionom meču nazvanom "šok epoha", između dvojice tenisera koje mnogi smatraju najvećim teniserima u istoriji tog sporta.

Federer (26) je pobedio u prva dva susreta svog starijeg protivnika 36-godišnjeg Samprasa, "penzionisanog" od kraja 2002.

U prvom meču u utorak u Seulu, Federer je lako pobedio 6-4, 6-3, ali u drugom meču u četvrtak u Kuala Lumpuru svetski broj jedan imao je poteškoća da savlada Samprasa i to mu je uspelo tek nakon duge borbe i dva tie breaka 7-6 (6), 7-6 5).